Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Συνιδιοκτησία ακινήτου και ένταξη στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

Dimitrisgm σε περίπτωση που έχουμε αυθαίρετα σε οικόπεδο εντός σχεδίου χωρίς συστάσεις και οι ιδιοκτήτες συναινούν να γινει προσύμφωνο για να τακτοποιήσει ο καθένας τα δικά του, μπορεί να έχει ισχύ το άρθρο 5 και το προσύμφωνο που αναφέρει και στα εντός σχεδίου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"Γρήγορα" θα σου απαντήσω πως δεν νομίζω να γίνεται, καθώς το Α5 έχει εφαρμογή στα ΕΚΤΟΣ σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να το ξαναδούμε αυτό που ρώτησε ο συνάδελφος.

Δηλαδή αν έχουν 2 αυθαίρετες οικοδομές μέσα σε ένα οικόπεδο, δεν μπορούν να συστήσουν προσύμφωνο κάθετων ιδιοκτησιών και πιθανώς και οριζοντίων?

Παρακάτω το άρθρο 5 αναφέρει ότι οι ρυθμίσεις του ν.δ 1024/71 εφαρμόζονται και επί γηπέδων.Δηλαδή, πέρα από περιοχές εντός σχεδίων και εντός οικισμών, δίνει με τη διάταξη αυτή τη δυνατότητα να προχωρήσουν σε συστάσεις και στα εκτός σχεδίου κάτι που μέχρι πρότινος μετά το 92 απαγορευόταν. 

 

Καλημέρα Δημήτρη. Ποια η γνώμη σου ?

 

 

Άρθρο 5

Ρυθμίσεις του ν.δ. 1024/1971 (Α΄ 232)

1. Οι διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 1 του ν.δ. 1024/1971 

(Α΄ 232) εφαρμόζονται και επί γηπέδων, κειμένων εκτός 

σχεδίου πόλεως και εκτός ορίων οικισμών, επί των οποί−

ων έχουν ανεγερθεί οικοδομήματα μέχρι την 28.7.2011, 

άρθρου 1 του παρόντος νόμου.

Η ανέγερση των οικοδομών μέχρι την 28.7.2011 απο−

δεικνύεται από αεροφωτογραφίες λήψεως μέχρι την 

ημερομηνία αυτή και βεβαιώνεται από τον μηχανικό 

κατά τις διατάξεις του παρόντος.

2. Στην περίπτωση της ανωτέρω παραγράφου επί 

πλειόνων συνιδιοκτητών του γηπέδου την υπαγωγή 

στις διατάξεις του παρόντος μπορεί να ζητήσει και 

ένας εκ των συνιδιοκτητών για τα αυθαίρετα κτίσματα 

που έχει ανεγείρει, εφόσον μαζί με τα λοιπά δικαιολο−

γητικά υποβάλλει και συμβολαιογραφικό προσύμφωνο 

συστάσεως διηρημένων ιδιοκτησιών και διανομής, στο 

οποίο περιγράφεται ότι θα περιέλθει ή θα περιέλθουν 

στην κυριότητά του τα αυθαίρετα κτίσματα που έχει 

ανεγείρει.

Στο  προσύμφωνο  αυτό  προσαρτάται  αεροφωτο−

γραφία λήψεως προ της 28.7.2011 και το τοπογραφικό 

διάγραμμα, στο οποίο αποτυπώνονται οι κατασκευές, 

καθώς και το περίγραμμα αυτών.

Η οριστική σύσταση διηρημένων ιδιοκτησιών και ο ορι−

σμός των τμημάτων αποκλειστικής χρήσης καταρτίζεται 

μετά την ολοσχερή εξόφληση του ενιαίου ειδικού προ−

στίμου ή την καταβολή ποσοστού 30% του συνολικού 

ποσού του ενιαίου ειδικού προστίμου, στην περίπτωση 

των αυθαιρέτων κατασκευών, κατά τις διατάξεις του 

παρόντος.

 

(...)

4. Με προεδρικό διάταγμα μετά από πρόταση του 

Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλ−

λαγής δύναται να εφαρμόζονται οι διατάξεις της παρ. 

1 του άρθρου 1 του ν.δ. 1024/1971 (Α΄ 232) επί γηπέδων, 

κειμένων εκτός σχεδίου πόλεως και εκτός ορίων οικι−

σμών,(...)

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

παυλε, καλημερα,

 

ειμαστε εντος σχεδιου

δεν εχει εφαρμογη το 5

εχει το ανω 11/..δ/iv

 

υγ

και χωρις αυτο το δ/vi ,  μπορουν σαν "εξ αδιαιρετου συγκυριοι" να δηλωσουν ολοι μαζι...

 

Απλα, με το προσυμφωνο,  καθοριζουν τι παιρνει καθενας

και τι αυθαιρεσία  εχει κανει καθε  ενας...και τι υποχρεωσεις εχει προς πληρωμη προστιμων για τα δικα "του"

 

και, το σπουδαιοτερο.  επιλυουν ολα τα ιδιοκτησιακα..

[μην ...μετανοιωσει αυριο καποιος....]

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου ο πελατης θελει να συστησει προσυμφωνο, προκειται για εντος,  ωστε να τακτοποιησει μονο τα δικα του. Στην συνεχεια οταν θα μπορει να τακτοποιησει και ο αλλος τα δικα του να κανουν οριστικη συστασης.

 

Συμφωνω οτι το αρθρο 5 αφορα τα κετος σχεδιου

 

Εγω σαν μηχανικος ειμαι καλλυμενος να τακτοποιησω μονο τα δικα του ισχυριζομενος το προσυμφωνο...που ετσι κι αλλιως μπορουν να το κανουν , το οποιο δεν μεταγραφεται και δεν απαιτει βεβαιωσεις για να γινει..?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση1:

Στην παρ.1δ,(iii)  του αρθ.11 λεει οτι στους χωρους αποκλειστικης χρησης δεν απαιτειται η συναινεση των συνιδιοκτητων.

Στον 4014 αυτο συνεβαινε, κατ'εξαιρεση, ΜΟΝΟ στο Δωμα. Τωρα ισχυει για οποιοδηποτε χωρο εχει συσταθει αποκλειστικη χρηση?

πχ. Για αποκλειστικη χρηση στην πρασια?

πχ. Για αποκλειστικη χρηση στον ακαλυπτο?

 

 

Ερωτηση2:

Στην παρ.1 του αρθ.11 λεει οτι για ενα ακινητο στο οποιο εχει γινει συσταση μπορει να υποβληθει 1 δηλωση ή περισσοτερες.

Προφανως αυτο σημαινει οτι ο ιδιοκτητης ειναι ενας ή μπορει και να συμφωνησουν πολλοι διαφορετικοι ιδιοκτητες και να υποβληθει μια κοινη δηλωση για ολο το κτισμα?  (ακουγεται περιεργο, αλλα φανταστειτε οικογενειακα κτηρια με 3-4 ιδιοκτητες που εχουν καλη σχεση μεταξυ των).

Αυτο, αν ειναι οντως ετσι, εχει μεγαλη σημασια γιατι μπορει η αυτοτελης οριζοντια ιδιοκτησια να πηγαινει κατηγορια 5, ενω αν γινει 1 συνολικη δηλωση το κτηριο να ειναι κατηγορια 4!

Συμφωνειτε?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

βεβαιως μπορεις...

 

υγ

να πεις στον "αλλον" οτι ....ο μεν πελατης σου  "σωζεται" οριστικα απο προστιμα κλπκλπ

 

αλλά  και  αυτος υποχρεουται, να τακτοποιησει τα δικα του...οσο ισχυει αυτος ο νομος

 

ή  ο ...επομενος...ο μεθεπομενος...

Link to comment
Share on other sites

@dimitris GM

 

Σχετικα με την 1η ερωτηση μου, αυτο με την μη απαιτηση συναινεσης σε χωρους αποκλειστικης χρησης δεν ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ανατροπη?

Μπορει να σταθει αυτο σε δικαστηριο αν καποιος προσφυγει κατα της συγκεκριμενης δηλωσης?

Δεν μπορει καποιος να προσφυγει κατα της συγκεκριμενης δηλωσης και να ισχυριστει οτι αυτος ειχε δωσει τη συναινεση του στην ΣΥΣΤΑΣΗ οριζοντιων ιδιοκτησιων για αποκλειστικη χρηση του συγκεκριμενου χωρου, αλλα ΟΧΙ και για μετεπειτα κατασκευη εντος αυτου...

 

Εχω περιπτωση κατασκευης στην πρασια ενος οικοπεδου (χωρος αποκλειστικης χρησης συμφωνα με τη συσταση) οπου ολα ειχαν μπλοκαρει γιατι ο 4014 απαιτουσε συναινεση 100%.

Ξαφνικα τωρα το 100% εγινε 0%??? (ουσιαστικα μενει μονο το ποσοστο του αυθαιρετουντα)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο σχετικα με την 1η ερωτηση μου για το αν μπορουν να υποβληθουν 1 ή περισσοτερες δηλωσεις για 1 κτισμα με συσταση οριζοντιων ιδιοκτησιων (το γραφω σε ξεχωριστο ποστ για να φαινεται):

 

Αν κανω 1 δηλωση για ολοκληρη την πολυκατοικια και υποθετοντας οτι εχω 7 οροφους και στον καθε οροφο εχω διαφορετικη διαμερισματωση, τοτε πληρωνω μονο 500αρικο???!!!

(αντι για 500αρικο Χ 7 οροφους = 3.500ευρω αν εκανα ξεχωριστες δηλωσεις)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.