Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Σχέδια που απαιτούνται από το Ν. 4178/13


Recommended Posts

Ότι θα πρέπει, θα πρέπει αλλά δεν έχουν λεφτά...οπότε το αφήνουν μέχρι να τους βρουν ή να βρουν λεφτά ή να το γκρεμίσουν (που στην ουσία είναι τα ίδια περίπου λεφτά με την νομιμοποίηση)

Αλλά δεν παρεμβαίνω εγώ σε αυτό, κάνω αυτό που μου ζητείται, αποτυπώνοντας και την αποθήκη, χωρίς όμως να την νομιμοποιώ.

Μπορώ να κάνω κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ειναι οτι,

μπορεις να τακτοποιησεις μια διηρημενη ΟΙ  της οικοδομης

αλλά

δεν χρειαζεται να αποτυπωσεις την αποθηκη

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να το κάνει έτσι, αν δεν χρειάζονταν να υποβάλλει στο σύστημα την κάτοψη ισογείου σφραγισμένη και υπογεγραμμένη!

Link to comment
Share on other sites

ισαονα

καλημερα,

εγω εχω καταλαβει οτι

- υπαρχει οικοδομη

-εχει γινει συσταση ΟΙ

-θελει να τακτοποιησει την ΟΙ του ισογειου

- οι  συνιδιοκτητες εχουν φτιαξει στον ακαλυπτο μια ανεξαρτητη αποθηκη, η οποια δεν φαινεται σε κανενα συμβολαιο σαν παρακολουθημα μιάς ΟΙ.

 

[και "σκεφτονται" -λεει-   και να την γκρεμισουν..]

 

επομενως?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι!

Από τη στιγμή όμως που καλείται να υποβάλλει στο σύστημα, τόσο το "διάγραμμα κάλυψης", το "τοπογραφικό", όσο και την "κάτοψη ισογείου" κι αυτά να τα σφραγίσει και να το υπογράψει, ΔΕΝ μπορεί να κάνει τα "στραβά μάτια" και να μην εμφανίσει σε αυτά την αποθήκη. Βεβαίως δεν έχει κανένα πρόβλημα η δήλωση για την οριζόντια ιδιοκτησία του ισογείου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω την εξής περίπτωση

.Εχει εκδοθεί μια οικ.αδεια το 1964 και υπάρχουν και δυο αναθεωρήσεις το 1964 και το 1966.

Στην πολεοδομία μου δινουν τα σχεδια της αρχικης αδειας (Αθηνα) και μια βεβαιωση οτι εχουν καταστραφεί  οι φακελοι των αναθεωρησεων.

Στην α αναθεωρηση γινεται μνεια για νεο τοπογραφικο  λογω ακαλυπτου ( δεν βγαζω και τα γραμματα γμτ ) ανευ μεταβολης του κτισματος και εργασιες που υπολειπονται μερικα επιχρισματα , χρωματισμοι... Η β αναθεωρηση αναφερει τροποποιημενα σχεδια.

Παω να κανω αυτοψια στο διαμερισμα , και σε πρωτη φάση διαπιστωνω οτι εχει γινει καταληψη  μερος του κοινοχρηστου διαδρομου . Οκ πες αυτο με συναινεση το τακτοποιω.

Οταν παω να εφαρμοσω τις μετρησεις στην εγκεκριμενη κατοψη της αρχικης αδειας (αφου δεν εχω κανενα αλλο σχεδιο απο τις αναθεωρησεις  )διαπιστωνω οτι η μια πλευρα του κτισματος στο ομορο  "βγαινει ¨εξω απο το οικοπεδο.Δηλαδη εκει που στο σχεδιο ¨ανοιγε" δεν συμβαινει αυτο.( στο σχεδιο το ενα δωματιο ηταν 3,40 και το ακριβως απο πανω του 3,60 )ενω ειναι 3,35 και στα δυο.

Τι κανω στην περιπτωση αυτη? που θα βασιστω? σε τι τοπογραφικο ? και σε ποια σχεδια , που ξερω εγω αν στις αναθεωρησεις δειχνει την πραγματικη κατασταση με το σωστο τοπογραφικο ?

Εν τω μεταξυ η συσταση εγινε το 1963 αρα πριν απο την αρχικη αδεια , οποτε τα σχεδια θα ειναι της αδειας (ειχα  μια ελπιδα μηπως ήταν μεταγενεστερα των αναθεωρησεων )

Να σημειωσω οτι προκειται για 6οροφη πολυκατοικια.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως, λέω μήπως, αξίζει να "σκεφτείς" το θέμα της ανασύστασης του φακέλλου της τελευταίας αναθεώρησης της άδειας;;

Link to comment
Share on other sites

Εχω να κανω με 6οροφη πολυκατοικια με 30 διαμερισματα και καταστηματα στο ισογειο , προφανως θα πρεπει να συμφωνήσουν ολοι οι ένοικοι , και ο πελατης μου γνωρίζει μόνο τους 2 ,καθότι δεν μένει Αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν θα βρεις άλλη λύση και ταυτοχρόνως ο πελάτης σου, εκτός όλων των άλλων, θ' αναγκαστεί να γνωρίσει και τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες του......

Πιθανότατα κι άλλοι, μάλλον οι περισσότεροι να 'χουν το ίδιο πρόβλημα.... Ίσως κάποιος να το έχει αντιμετωπίσει... Η γνώμη μου είναι, αφού πρωτίστως συμφωνήσεις "ικανοποιητική" αμοιβή, στη συνέχεια να το προσπαθήσεις....

Βεβαίως, για τους "τολμηρούς", υπάρχει και η λύση της Κατηγορίας 1, που όλα τα ...."καθαρίζει"!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

dorita2271

 

προκειται για την περιπτωση οπου συστηναν ΟΙ με βαση το εργολαβικο

μετα εξεδιδαν την ΟΑ

και μετα εκαναν και 2-3 τροποποιησεις....αναλογα  με τις πωλήσεις...

 

Ενας τροπος ειναι, με ερευνα που θα κανει δικηγορος στο υποθηκοφυλακειο

να βρεις μεταγενεστερα συμβόλαι, όπου  σίγουρα θα  αναφερονται -  και πιθανον να επισυναπτονται  σε αρχεια συμβολαιογραφων - αντιγραφα των τροποποιησεων...

 

άλλως

όπως ειπε ο ιασονας

 

Βεβαίως, για τους "τολμηρούς", υπάρχει και η λύση της Κατηγορίας 1, που όλα τα ...."καθαρίζει"!!!

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.