Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Σχέδια που απαιτούνται από το Ν. 4178/13


Recommended Posts

Εγώ προσωπικά:
1) Κατόψεις:Κάνω πάντα καινούριες (1:50) στις οποίες δείχνω τις αυθαιρεσίες,τα προβλεπόμενα από την άδεια περιγράμματα κ.λ.π και στο ίδιο σχέδιο-layout δείχνω σκαναρισμένη (1:100) και την κάτοψη της αδείας στην οποία επίσης δείχνω τις αυθαιρεσίες,βάζω και ένα πινακάκι με τις υπερβάσεις κ.λ.π
2)Δ.Κ: Αντίστοιχα καινούριο Δ.Κ στο οποίο είναι αναλυτικά όλοι οι υπολογισμοί συντελεστών,εμβαδομετρήσεις,όροι δόμησης,προβλεπόμενα από την άδεια,πραγματοποιούμενα,υπερβάσεις, τυχόν όρια οικοπέδου (σε εκτός σχεδίου ή εντός οικισμού),αποκλειστικές χρήσεις κ.λ.π ,ενώ στο ίδιο σχέδιο-layout επίσης δείχνω και σκαναρισμένο το Δ.Κ της αδείας.Εξυπακούεται πως σε εκτός σχεδίου ή εντός οικισμού χωρίς τοπογραφικό δεν προχωράει η δουλειά,αν θες να ξέρεις πραγματικά τι σου γίνεται ,να κάνεις σωστή δουλειά στον πελάτη και να έχεις και το κεφάλι σου όσο μπορείς πιο ήσυχο.Αρκούδες έχουμε βρει και έχουν βγει πολλές... :(
3)Τομές:Επίσης καινούριες τομές (1:50) στις οποίες δείχνω τις αυθαιρεσίες και ανεβάσω και τις τομές της άδειας (1:100).

Επίσης,φυσικά βάζω σκαναρισμένη σφραγίδα-υπογραφή μου,αναφέρω τον Α/Α της τακτοποίησης και τον Η.Κ.Δ.Υ (στον τίτλο του σχεδίου συνήθως, π.χ Υπαγωγή διώροφης μονοκατοικίας στις διατάξεις του κεφαλαίου Α του Ν4178/13 με Α/Α δήλωσης ΧΧΧΧΧΧΧ και Η.Κ.Δ.Υ ΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨ )

ΟΚ ξέρω,είναι πολύ δουλειά,αλλά προσπαθώ για το καλύτερο και φυσικά δε σκοτώνω αμοιβές,πάντα εξηγώ στον πελάτη τι πρόκειται να του παραδώσω και πόσο δουλειά έχει αυτό.Δε μου βγαίνει πάντα σε καλό,έχω χάσει και δουλειές αλλά...
Σημαντικό για εμένα είναι οτι δουλεύω και σε BIM (Archicad) το οποίο βοηθάει πολύ στη ταχύτητα και σου έχει έτοιμες τομές κ.λ.π.... ;)




 

Edited by Greenick
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Στην κατηγορία 2 αναφέρει ότι υποβάλλονται μόνο τα δικαιολογητικά  1-5, 7, 10, 11 και αποτύπωση των κατόψεων της ιδιοκτησίας.

Στο σύστημα στα αρχεία για πληρότητα σε παραπέμπει σε δικαιολογητικά της περίπτωσης 6 όσον αφορά την οικοδομική άδεια (11.6.α.1) και τις κατόψεις (11.6.α.iv).

Τελικά ανεβάζουμε άδεια και κατόψεις?

Κατόψεις απαιτούνται της πολεοδομίας ή μπορώ να κάνω αποτύπωση?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Στην κατηγορία 2 αναφέρει ότι υποβάλλονται μόνο τα δικαιολογητικά  1-5, 7, 10, 11 και αποτύπωση των κατόψεων της ιδιοκτησίας.

Στο σύστημα στα αρχεία για πληρότητα σε παραπέμπει σε δικαιολογητικά της περίπτωσης 6 όσον αφορά την οικοδομική άδεια (11.6.α.1) και τις κατόψεις (11.6.α.iv).

Τελικά ανεβάζουμε άδεια και κατόψεις?

Κατόψεις απαιτούνται της πολεοδομίας ή μπορώ να κάνω αποτύπωση?

Ευχαριστώ.

Συνάδελφοι, κάποια άποψη για το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση αν ανεβάζεις τα αρχεία που προβλέπει ο νόμος και είσαι σε θέση να αιτιολογήσεις αν ποτέ χρειαστεί (λέμε τώρα, υποτίθεται ένα 15% θα ελεγχθεί και έπεται ο ελεγκτής δόμησης στις κατ.5) τότε είσαι 100% καλυμμένος, αν αυτό εννοείς.

 

 

akis73 καλημέρα και πάλι. Από πού προκύπτει ότι σε κατηγορίες 5 έπεται ελεγκτής δόμησης? Είναι κάτι το οποίο μου έχει διαφύγει εντελώς.

 

edit: Απ' ότι καταλαβαίνω από τον νόμο στην κατηγορία 5 ελεγκτής δόμησης θα πάει στις περιπτώσεις που δύνανται να εξαιρεθούν της κατεδάφισης κατόπιν αίτησης του ενδιαφερόμενου αλλά και κατόπιν πολεοδομικού σχεδιασμού. Με άλλα λόγια καταλαβαίνω ότι δεν είναι υποχρεωτικό το να κληθεί ελεγκτής δόμησης αν ο ενδιαφερόμενος δεν έχει πρόβλημα στο να κατεδαφιστεί το ακίνητό του έπειτα από 30 έτη.

Φυσικά μέχρι τότε πολλά θα έχουν αλλάξει.

 

Εσείς όπως το διαβάζετε και όπως το ερμηνεύετε θεωρείτε ότι ελεγκτής δόμησης πρέπει να κληθεί σε ΚΑΘΕ αυθαίρετο κατηγορίας 5?

Edited by Charlie
Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοεί αυτό που γράφει στον

Ν.4178/13, άρθρο 9, Ε.Κατηγορία 5, εδάφιο δ. (αλλά εκεί "παίζει" το υπογραμμισμένο, δηλ. εντός εντός 7 ετών ... και ....κατόπιν υποβολής αίτησης του ενδιαφερόμενου κλπ ..... αλλά και πάλι "παίζει" η Υπουργική απόφαση που πρέπει να εκδοθεί ....)

Αρα όσοι υπάχθηκαν στην κατηγορία αυτή ας τα έχουν υπόψη.

"[...]

δ. Για κάθε υπαγωγή της παρούσας παραγράφου πραγματοποιείται εντός προθεσμίας επτά (7) ετών από τη δημοσίευση του παρόντος έλεγχος των υποβαλλόμενων στοιχείων από ελεγκτή δόμησης των άρθρων 10 έως 15 του Ν.4030/2011 (ΦΕΚ.249/Α΄) κατόπιν υποβολής αίτησης στην αρμόδια Υ.ΔΟΜ. από τον ενδιαφερόμενο.
Από τον ελεγκτή εκδίδεται πόρισμα για την πληρότητα των υποβαλλόμενων στοιχείων και τον έλεγχο αυτών κατά τη δήλωση υπαγωγής στις διατάξεις του παρόντος νόμου. Η αρμόδια Υ.ΔΟΜ. εκδίδει πράξη ολοκλήρωσης του ελέγχου κατά το πόρισμα. Με υπουργική απόφαση καθορίζεται κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή της παρούσας.
[...]"
 
edit: μάλλον γράφαμε μαζι με τον Largy  :grin:
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχετε καμία άποψη?

:grin:

Για ... μια δήλωση ένταξης στον Ν.4178/13 ακινήτου με μικρή κατασκευή που υπολογίζεται με αναλυτικό, έχω ήδη βάλει στο σύστημα, το τοπογραφικό και την τομή.

Οπως ... βλέπω τώρα που ξανακοιτάω τα σχέδια, δεν έχω σημειώσει το στέγαστρο, ούτε στο τοπογραφικό, ούτε την τομή.

Θα έπρεπε?

........!!!!!!!!

Ξέρω ... οτι καλό θα ήταν, όμως εφόσον δεν το έβαλα, θα μπορούσα να το συμπληρώσω μόνο στην κάτοψη?

Για τα ύψη του στο ανώτερο και κατώτερο σημείο κάνω λόγο στην Τεχνική έκθεση, όμως θα έπρεπε να το είχα δείξει στην τομή?

Δεν έχω ... πρόβλημα να το δείξω τώρα μήπως όμως ... θα υπήρχε πρόβλημα με τα σχέδια που θα διπλοανέβουν? (καθώς δεν έχω δικαίωμα να καταργήσω σχέδια).

Link to comment
Share on other sites

ζήτα να ανοίξει η δήλωση και σημείωσέ τα άκυρα. Από την άλλη γιατί υποβάλεις τομή και κάτοψη αφού δεν απαιτείται (αρ. 18 παρ.5α προτελευταίο εδαφιο)

Edited by tanasi
Link to comment
Share on other sites

Κανε αυτο που σου λεει ο Tanasi. Ομως, αν είναι κατ4 ή κατ5 tanasi, πρεπει να σχεδιαστεί παρόλο που υπολογίζεται το πρόστιμο με αναλυτικό προϋπολογισμό. Είχα λαβει απάντηση σε σχετική μου ερώτηση, απο το help desk.

Edited by PERIKLIS1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.