Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Σχέδια που απαιτούνται από το Ν. 4178/13


Recommended Posts

Συνάδελφοι μια ερώτηση και από εμένα

Όταν λέει να ανεβάσουμε τομή πρέπει να κάνουμε τομή σε όλο το κτίριο

παράδειγμα αν έχω ένα υπόγειο μιας 5 όροφης πολυκατοικίας που ο ιδιοκτήτης το έχει μπαζώσει και επίσης έχει μεγαλώσει την απόληξη κλιμακοστασίου και την έχει μετατρέψει σε κατοικία πρέπει να κάνω τομή όλης της πολυκατοικίας και τον ενδιάμεσων ορόφων που δεν έχουν αυθαιρεσίες? Να επέμβω στο σχέδιο της άδειας το θεωρώ δύσκολο όπως περιγράφετε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις την υφιστάμενη τομή (αν βολευει) και σημειώσεις τις αυθαιρεσίες. Αν δεν βολευει κανεις καινούργια. Στην περιπτωση αυτή τα νόμιμα τμήματα των ορόφων περιέγραψε τα με ενα ορθογώνιο και γράψε "νόμιμα βάσει της υπ'αριθμ...... Ο.Α."

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!
 
Θα ήθελα μερικές διευκρινίσεις για τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για το Ν.4178. Οι ερωτήσεις μου είναι χαζές, αλλά θέλω να είμαι σίγουρος.
Όταν πρόκειται να "ανεβάσουμε" τα αρχεία, δίπλα από κάθε αρχείο αναγράφεται και η μορφή στην οποία θα πρέπει να είναι.
1) Όταν, λοιπόν, αναγράφεται η μορφή "Μηχανικός (έντυπο)" (όπως στις φωτογραφίες και στην τεχνική έκθεση του μηχανικού) τι εννοεί? Δεν υποβάλλουμε κατευθείαν από τον Η/Υ τα αρχεία Word ή JPEG αντιστοίχως?
2) Τα σχέδια (όψεις, τομές κτλ) τα "ανεβάζουμε" απευθείας σε DWG?
 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Θέλει σκαναρισμένα μη επεξεργάσιμα αρχεία όπως pdf, jpg, tiff.

 

Μην ανεβάζεις αρχεία σε μορφή .doc, .docx, .dwg, .dxf.

 

Άλλωστε αν θυμάμαι καλά δε λέει κάπου ότι θέλει αρχεία σε τέτοια μορφή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μήπως έχει κάποιος ένα πινακάκι οργανωμένο με όλες τις πληροφορίες που χρειάζεται για τα σχέδια?

προσωπικά χρησιμοποιώ το επισυναπτόμενο αλλά είναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο, κάνω αναφορά στα ποσοστά υπέρβασης αλλά δεν προβαίνω σε λεπτομερείς υπολογισμούς για το πως προκύπτουν.

Link to comment
Share on other sites

αυτό εννοώ

Η σύγκριση που κάνεις με τα εγκεκριμένα μεγέθη γίνεται για αυθαιρεσίες με τις ίδιες παραβάσεις. Δηλαδή την υπέρβαση δόμησης 14,88 τ.μ. θα την συγκρίνεις ξεχωριστά από τις άλλες δύο αυθαιρεσίες με ίδιες παραβάσεις (2,33+91,27 υπέρβ.δόμησης+υπέρβ. ύψους).

 

Μόνο για την εύρεση κατηγορίας αθροίζονται όλες οι παραβάσεις (14,88+2,33+91,27).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.