Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Σχέδια που απαιτούνται από το Ν. 4178/13


Recommended Posts

καλησπέρα, αναφέρεται στο άρθρο 18 "Ειδικά σε αυτες τις περιπτώσεις που υποβάλλονται παραβάσεις αποκλειστικά αυτής της κατηγορίας δεν υποβάλλονται τα δικαιολογητικά iii(διαγραμμα καλυψης),iv (κατοψη), και v(τομη) της παρ 6 του αρθρου 11" . Εχω λοιπον 1 λοιπή παράβαση  (εξώστη που επεκτάθηκε τόσο που δεν μπάινει κατηγορία 3 και κουφώματα που αλλαξαν κατα πολύ) που υπολογίζεται με αναλυτικό προυπολογισμό και οπως λέει το αρθρο 18 δεν απαιτείται κάτοψη... Ελα όμως που στο φύλλο καταγραφής στην κατηγορία παραβάσεων πρέπει να βάλω 2 (κατασκευή πρό του 83) και στην κατηγορία 2 απαιτείται αποπύπωση δηλ κάτοψη... Τελικά απαιτείται ή όχι κάτοψη σε αυτές τις περιπτώσεις???

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που περιγράφεις, αν μιλάμε για μία λοιπή παράβαση κατ.2, προσωπικά δεν θα ανέβαζα σχέδια και στα αντίστοιχα πεδία θα ανέβαζα ενημερωτικό σημείωμα ότι τα συγκεκριμένα δικαιολογητικά δεν απαιτούνται.

 

Επίσης αν έχεις εξώστη προ του ΓΟΚ 85, τότε υπάρχει δυνατότητα βάσει της εγκ.3 να δηλωθεί ως παράβαση κατ.3 ανεξαρτήτως μεγέθους. Για τα κουφώματα υπάρχει όριο το οποίο αν δεν περνάς μπορεί και αυτά να δηλωθούν ως κατ.3

 

Εξέτασε λοιπόν αν μπορείς να τα δηλώσεις όλα ως κατ.3 με σκοπό να μειώσεις και άλλο τα δικαιολογητικά και να πάρεις αυτόματα εξαίρεση από κατεδάφιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για δήλωση αυθαίρετης ισόγειας προσθήκης σε μια αυτοτελή οριζόντια ιδιοκτησία των ΟΕΚ ,και τι απαιτείται, το τοπογραφικό διάγραμμα που θα υποβληθεί στο σύστημα θα είναι όλου του οικισμού από την άδεια ή θα πρέπει να δωθεί καινούργιο τοπογραφικό?

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν υπάρχει τίποτα! Ότι βγάλω από το στέλεχος και τα σχέδια της οριζοντίου!

 

Κάποιος άλλος να βοηθήσει;

Στις παληες αδειες οι αμοιβες εβγαιναν με ογκομετρικο . Βρες τον ογκομετρικό απο τιν φακκελο της αδειας αν υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλήμερα να ρωτήσω κατι για το διάγραμμα κάλυψης?? επειδή είναι της Ο.Α κ είναι παλιό του 88 λέω να το κάνω με το χέρι πάνω στο σχέδιο το αυθαίρετο θα είμαι ένταξή τότε?? 

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα σου Γοργόνα είναι ελλειπές. Οι λόγοι πρέπει να γραφτούν γιατί να ξαναγίνει το ΔΚ. Το 88 τι πρόβλημα έχει?

 

Ετερο

 

 

Σε ακίνητο εκτός, παλιό που η άδεια κατέστει αδύνατο να ανευρεθεί. Δηλώθηκε "χωρίς οικ.αδε." προ του 75 καθώς υπήρχε δημόσιο έγγραφο και α/φ ότι είχε ολοκληρωθεί πριν το 75. Ομως στο ηλεκτρονικό σύστημα του ΤΕΕ, δεν είναι τικαρισμένη η επιλογή "τομή" στα απαιτούμενα σχέδια. Ενώ ο Νόμος το γράφει.

Πως δύναται να έχει τέτοια έλλειψη το ΤΕΕ?

Τελικά ο Μηχανικός που δεν θυμάται κάθε παράγραφο του 4178 το 13 που την διάβαζε, πως μπορεί να καλυφθεί σήμερα, όταν το "σχέδιο" μπούσουλας, έχει τέτοια παράλλειψη?

Link to comment
Share on other sites

όντως είναι ελλιπές τώρα που το διάβασα λοιπόν, έχω ένα αυθαίρετο κτίσμα που έχει γίνει προσθήκη κατ επέκταση σε νόμιμο κτίσμα με Ο.Α του 88 . έχω κάνει τα σχέδια κ θέλω να τοποθετήσω κ στο Δ,Κ το κτίσμα αλλά αντί να κάνω απ'την αρχή το Δ.Κ λέω μήπως να το κάνω πάνω στο ίδιο σχέδιο με άλλο χρώμα κ να το ξανασκαναρω κ να το ανεβάσω στο σύστημα?? 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν βλέπω πρόβλημα αν σχεδιαστούν τα περιγράμματα των αυθαίρετων επιφανειών πάνω στο υπάρχον διάγραμμα κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ το ίδιο γι'αυτο είπα να πάρω κ άλλες γνώμες απλώς το πινάκακι να το αλλάξω ή να το αφήσω και δίπλα απαυτο να κολλήσω το δικό μου??? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.