Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Σχέδια που απαιτούνται από το Ν. 4178/13


Recommended Posts

(...) Απλώς κάποιοι συνάδερφοι τα κάνουν 1:100 (κατόψεις-τομές).

Υπάρχει πρόβλημα τελικά στην κλίμακα, γι'αυτό ρωτάω αν κάπου αναφέρει τις κλίμακες;

Όπως τα λέει η Δανάη Κατερίνα. Ο νόμος δεν κάνει καμία αναφορά σε κάτι τέτοιο, όπως έκανε στο ν. 4014 γράφοντας για κλίμακα αρχιτ/κων 1/100. Εκτυπώνουμε στις συνήθεις κλίμακες μελετών αρχιτεκτονικών, δ. κάλυψης, τοπογραφικών.

Δεν νομίζω ότι αναφέρει κάτι συγκεκριμένο για την κλίμακα των σχεδίων στον Ν.4178 και νομίζω πραγματικά ότι είναι και τελείως επουσιώδες.

Τα κάνουμε σε μια κλίμακα που "θα φαίνονται καλά" αν εκτυπωθούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω ρυθμίσει ισόγειο κατάστημα σε οικοδομή του 1980. Στο διάγραμμα κάλυψης που μου ζητάει να ανεβάσω, βάζω μόνο το σχέδιο της αδείας ή σημειώνω κάτι επάνω στα σχέδια; 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα σε όλους.
.
Η περίπτωση είναι  ένα εντελώς αυθαίρετο κτίσμα στο οποίο υπάρχει ένα τμήμα δηλωμένο με 1337/83 (Β φάση άρα ΔΕΝ ξαναδηλώνεται) και ένα μεταγενέστερο το οποίο ρυθμίζεται με 4178. 
Σύμφωνα με το αρθρο 11 παρ  6.β. εφ'όσον ΔΕΝ υπάρχει άδεια,  στο τοπογραφικό "αποτυπώνονται τα μεγέθη της αυθαίρετης κατασκευής".
 
Ερωτήσεις :
 
1. Επί του τοπογραφικού λοιπόν  λογικά θα αναγράφεται τα εμβαδά του παλιού , του νέου και το σύνολο .Σωστά ?
 
2.Τα παραπάνω εμβαδά πρέπει να αναγράφονται ΚΑΙ στο τοπογραφικό ΚΑΙ στην κάτοψη ?
 
3.Τα παραπάνω πρέπει να αναλύονται  σχηματικά στο τοπογραφικό ,στην κάτοψη ή και στα δύο ?  (στο τοπογραφικό  είναι εξαιρετικά δυσχερές λόγω κλίμακας).
 
4.Ο υπολογισμός του εμβαδού κτίσματος πρέπει να αναγράφεται αναλυτικά ( πχ πράξεις σε τρίγωνα με τύπο Ηρωνα λόγω ακανονίστου σχήματος ) ?

5..Αν ναι , σε ποιο σχέδιο θα γράφονται αναλυτικά οι υπολογισμοί στην κάτοψη ή στο τοπογραφικό ?
 
6. Στεγασμένες βεράντες (η/χ δηλαδή) των οποίων το πρόστιμο βγαίνει με αναλυτικό προυπολογισμό θέλουν και αυτές αναλυτικό υπολογισμό εμβαδού στα σχέδια ?
Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

avgoust η δική μου άποψη για την περίπτωση σου που μου έχει τύχει κιόλας είναι:

1) σωστά, θα αναφέρεις όλα τα εμβαδά και τα στοιχεία νομιμότητας (π.χ. 1337/83)

2) τα εμβαδά θα αναγράφονται σε όλα σου τα σχέδια, μπορείς να φτιάξεις κι ένα πινακάκι με τα εμβαδά που θα αναφέρεις κι ότι το παρόν σχέδιο συνοδεύει την υπ' αριθμ. τάδε δήλωση του Ν.4178/13. Αυτό το πινακάκι το βάζεις σε όλα τα σχέδια!

3)στο τοπογραφικό θα δείχνεις το περίγραμμα του κτίσματος κι ότι τέλος πάντων πρέπει να φαίνεται σε ένα τοπογραφικό κλίμακας 1:200 ή σε 1:500, προφανώς χωρίς πολλές λεπτομέρειες αφού αυτές θα τις δείξεις σε κάτοψη και τομές.

4) λοιπόν, κοίτα αν πας να καταθέσεις για άδεια τα κάνεις αναλυτικά με τύπο Ήρωνα και τα σχετικά. Στα αυθαίρετα συγκεκριμένα εγώ δεν βάζω ποτέ αναλυτικό υπολογισμό εφόσον στο τοπογραφικό βάζω συντεταγμένες κορυφών κτιρίου και το εμβαδόν προκύπτει στο Autocad. 

5) Σου απάντησα στο (4) πάντως σε άδεια που έβγαλα έβαλα τους υπολογισμούς και σε κάτοψη και σε τοπογραφικό.

6) Κανονικά δε μπορείς να δείχνεις κάτι με αναλυτικούς υπολογισμούς και κάτι άλλο όχι. Όμως εγώ επιμένω ότι δεν χρειάζεται αναλυτικός υπολογισμός σε τίποτα....

Ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Απαιτούνται σχέδια κάτοψης και τομής για αυθαίρετους ημιυπαίθριους χώρους  (υπόστεγα), ή απαλλάσσονται με βάση την παράγραφο 18.5α της υποχρέωσης αυτής? 

Edited by batzmav
Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως με την Κατηγορία 4178 του ακινήτου απαιτούνται και τα αντίστοιχα σχέδια, τα οποία "απεικονίζουν" όλες τις δηλωθείσες αυθαιρεσίες αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Κατηγορία 5 Ιάσονα και σε αυτό αναφέρομαι:

Απόσπασμα Παραγράφου 18.5α :

"Ειδικά, σε αυτές τις περιπτώσεις που υποβάλλονται παραβάσεις αποκλειστικά αυτής της κατηγορίας δεν υποβάλλονται τα δικαιολογητικά iii, iv και v, της παρ. 6 του άρθρου 11 του παρόντος."

Αν δηλαδή εντάσσονται και οι παραβάσεις της παραγράφου 18.5β  στις παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.