Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Σχέδια που απαιτούνται από το Ν. 4178/13


Recommended Posts

Απ' ότι θυμάμαι, ο 4178 δεν θέλει ΝΕΟ ΔΚ. Νομίζω ότι απλά αναφέρει ότι σημειώνουμε στο υπάρχον ΔΚ την αυθαίρετη κατασκευή και αναφέρουμε τα μεγέθη υπέρβασης.

Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχει οα θελει αντιγραφο του ΔΚ αυτης, οπου σημειωνεαι η θεση και το περιγραμμα της αυθαιρεσιας.

Αν δεν υπαρχει οα τοτε δεν θελει ΔΚ

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά θα υπέβαλλα σαν ΔΚ το τοπογραφικό όπου θα σημείωνα με κόκκινο την περίφραξη και στο πινακάκι των αυθαιρέτων κατασκευών θα έβαζα το μήκος, ύψος, πασσάλους (αν υπάρχουν) γενικά ΄τα μεγέθη που θα χρησιμοποιήσω για τον αναλυτικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω περίπτωση που τα εγκεκριμένα μεγέθη που αναγράφονται πάνω στο ΔΚ της άδειας δε συμφωνούν με τα σχέδια και τις διαστάσεις που φαίνονται εκεί. Λαμβάνω ως σωστά τα μεγέθη που μου δίνει το ΔΚ και τα παραπάνω τετραγωνικά που προκύπτουν από λάθος διαστάσεις των σχεδίων της άδειας τα βάζω ως αυθαίρετα. Στα σχέδια όμως πώς θα δείξω τα παράνομα τμήματα αφού ουσιαστικά δεν υπάρχουν, αλλά οι αυθαιρεσίες προκύπτουν αριθμητικά; Έχει κανείς κάποια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

στο στελεχος ποια μετρα αναγραφονται?

στα σχεδια θα δειξεις την πραγματικοτητα (κ ας μη φαινεται διαφορά οπως λες) και επεξηγηση στην ΤΕ

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

Στο στέλεχος αναγράφονται τα μέτρα που προκύπτουν από τους συντελεστές δόμησης και κάλυψης, τα οποία είναι και τα εγκεκριμένα. Τα σχέδια όμως δε συμφωνούν με αυτά τα νούμερα (είναι μεγαλύτερες οι διαστάσεις του κτιρίου και αποτυπώνεται λάθος τόσο σε κατόψεις όσο και σε ΔΚ). Εσύ λες δηλαδή να κάνω απ' την αρχή τα σχέδια και να μη δείξω καμιά διαγράμμιση σε σχέση με τα παλιά σχέδια ότι ας πούμε το τάδε διαγραμμισμένο κομμάτι αποτελεί ΥΔ σε σχέση με την άδεια. Να αποτυπώσω την ισχύουσα κατάσταση και να εξηγήσω στην ΤΕ πώς προέκυψαν τα νούμερα έτσι;

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

περιμενε για να καταλαβω

το ΔΚ διαφερει απο τις κατοψεις

το στελεχος διαφερει και απο τα δυο? εχει μονο τα επιτρεπομενα μετρα?

Link to comment
Share on other sites

Το ΔΚ και οι κατόψεις συμφωνούν σαν σχέδια στις διαστάσεις. Απλά τα νούμερα της δόμησης και της κάλυψης που εγκρίθηκαν δε συμφωνούν με το εμβαδό των σχεδίων αυτών. Αντέγραψα σε autocad τα σχέδια της αδειας και το εμβαδό τους διαφέρει από την εγκεκριμένη κάλυψη και δόμηση. Για να καταλάβεις το ΔΚ έχει το σχέδιο της κάλυψης και δίπλα αναλυτικά τις πράξεις για τον έλεγχο αυτής με βάση τα εγκεκριμένα μεγέθη και χρησιμοποιώντας τις διαστάσεις του σχεδίου, κάνει κάποιο λάθος στην πράξη (λάθος σε πρόσιμο + και - είναι στην ουσία). Οπότε έχω ας πούμε εγκεκριμένη κάλυψη 100τμ και όταν μετράω το εμβαδό του σχεδίου βρίσκω ότι το κτίριο είναι 110τμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.