Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

όπως και ναχει,

αφου δεν εχει γινει συσταση, ολες οι αυθαιρεσιες θα προσμετρησουν=αφαιρεθουν απο τον συνολικο σδ του οικοπεδου.

 

Αρα, δες αν σε συμφερει να πας με το 23/1α.

 

Κατα τα λοιπα θα συστησεις ΟΙ στις δυο κατοικιες

κι αν σε βολευει το σχημα, συστηνεις και τις καθετες σου, με τα αναλογα ποσοστα εξ αδιαιρετου και  με το δικαιωμα δομησης καθε "τμηματος" και την αποκλειστικη χρηση του καθενος κλπκλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι και χρόνια πολλά.

Σε διαμέρισμα  έκτου ορόφου πολυκατοικίας του '73, με σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας θέλω να προχωρήσω σε τακτοποίηση στεγάστρου εξώστη. Όταν έλεγξα την προσαρτημένη κάτοψη στην Σύσταση Ο.Ι. είδα ότι έχει γίνει κατάληψη 1,4 τετραγωνικών μέτρων κοινόχρηστου χώρου από κλείσιμο φωταγωγού.(πιθανών να κατασκευαστήκαν έτσι όλοι οι όροφοι  από την ανέγερση του κτηρίου)

Για να προχωρήσω σε τακτοποίηση στο συγκεκριμένο διαμέρισμα θα πρέπει :

 

1. να πάρω από το 100 % των συνιδιοκτητών (καμιά 35αριά) συναινέσεις για την δέσμευση κοινόχρηστου χώρου του φωταγωγού από τον ιδιοκτήτη.

2. Σε διαφορετική περίπτωση,  να πάρω πρακτικό γενικής συνέλευσης της πολυκατοικίας με πλειοψηφία που προβλέπει το καταστατικό για  συναίνεση στην δέσμευση κοινόχρηστου χώρου του φωταγωγού από τον ιδιοκτήτη.

3. Αφού πρώτα  έχω στα χέρια μου αυτά τα παραπάνω έγραφα  προχωράω προς την τακτοποίηση με 4178.

 

Τα λέω καλά ? Να επισημάνω οτι μετά την τακτοποίηση ο ιδιοκτήτης σκοπεύει να μεταβιβάσει το διαμέρισμα στο παιδί του.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας .

Edited by nexus6
Link to comment
Share on other sites

στην προσαρτημενη κατοψη, φαινεται η καταληψη?

αν φαινεται, τακτοποιεις μονος σου

αν δεν φαινεται θες την συναινεση  του αρθρου 11

Link to comment
Share on other sites

Οχι,δεν φαίνεται η κατάληψη στην προσαρτημένη κάτοψη της Ο.Ι. Η πραγματική κατάσταση δεν συμφωνεί με τα σχέδια της σύστασης και στη θέση του φωταγωγού υπάρχει εσωτερικός διάδρομος του διαμερίσματος. Άρα, μαζί με τις συναινέσεις που απαιτούνται από το άρθρο 11 ,τακτοποιώ τον φωταγωγό ως παράβαση ή υπάρχει και  περίπτωσή να μην χρειάζεται τακτοποίηση αν είναι <2% του συνολικού εμβαδού της οριζόντιας  ιδιοκτησίας  ?

Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη και συγνώμη για τις ενδιάμεσες διορθώσεις του κειμένου.

Edited by nexus6
Link to comment
Share on other sites

"η υπάρχει και  περίπτωσή να μην χρειάζεται τακτοποίηση αν ειναι <2% του συνολικού εμβαδού της οριζόντιας  ιδιοκτησίας  ?"

 

λογικο και νομιμο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πέρα από το 2% του εμβαδού ίσως πρέπει να ελέγξεις και το 2% των διαστάσεων και εκεί πάντα έχουμε πρόβλημα....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

killertomato, Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες. Αυτό που λες εχει να κάνει με τις αποκλίσεις που αναφέρονται στην βεβαίωση που δίνει το σύστημα του ΥΠΕΚΑ .

Edited by nexus6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

σε εκτός οικισμού γήπεδο έχουμε ΟΑ και σύσταση 3 ΟΙ.Τακτοποιησαμε την ΟΙ2 προκειμένου να μεταβιβαστεί,η οποία όμως έχει επεκταθεί και στον κοινόχρηστο χώρο-αέρα. Η συμβολαιογράφος μου ζητάει τώρα 2 βεβαιώσεις καθώς θα γίνουν 2 συμβολαιογραφικές πράξεις:

 

1.Μεταβίβαση των αυθαίρετων στον "ΚΧ της ΟΙ2" από τους συνιδιοκτήτες των ΟΙ1 & ΟΙ3 στον ιδιοκτήτη της εν λόγω ΟΙ2 και 

2.Πώληση της ΟΙ2

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής:  

 

Τί βεβαίωση πρέπει να δώσω για την πρώτη πράξη? Μπορώ να ισχυριστώ ότι βεβαιώνω την νομιμότητα μόνο των κατασκευών που αφορούν την ΟΙ2 και είναι στον ΚΧ;

Δεν νομίζω ότι οι ΟΙ1 & ΟΙ3 έιναι καθ΄όλα νόμιμες και σίγουρα έχουν επεκταθεί στον ΚΧ.

 

Μπορεί να χρησιμοποιήσει την βεβαίωση για όλες τις κατασκευές που έχουν τακτοποιηθεί και αφορούν την ΟΙ2?

Edited by eleni_civil
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, οι κοινόχρηστοι χώροι δεσμεύονται συμβολαιογραφικά από την Σύσταση Οριζόντιας Ιδιοκτησίας ,σωστά το αντιμετωπίζει η συμβολαιογράφος σου. Βεβαιώσεις θα δώσεις για την ΟΙ2 εφόσον έχεις πάρει συναινέσεις από τους άλλους ιδιοκτήτες . Δεν σε αφορούν οι αυθαιρεσίες και οι καταλήψεις κοινόχρηστου χώρου των άλλων διηρημένων αυτοτελών οριζοντίων ιδιοκτησιών.Ας απαντήσει όμως και κάποιος συνάδελφος πιο έμπειρος από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

ελενη,

αν καταλαβα καλα, σε εκτος σχεδιου γηπεδο εχουν κτισθει τρια διαμερισματα "εν επαφη" και εχει γινει συσταση ΟΙ... και καθε ενας εχει κανει καποια αυθαιρεσια στον "κοινοχρηστο χωρο-αέρα"  [δεν διευκρινιζεις τι εννοεις "εχει επεκταθει"],

αλλά - προφανως- δεν εχουν καθορισει αποκλειστικες χρησεις. επι του κοινοχρηστου...

 

 

Εν όψει των παραπανω,  η λυση.της  μεταβιβασης που ανεφερες φαινεται περιπλοκη,  αλλά και αφηνει τους άλλους δυο εκτος ρυθμισης για τα δικα τους αυθαιρετα...

 

καλο θα ηταν να ανεβαζες ενα σχεδιακι,

Παντως εσυ μπορεις να τακτοποιησεις τον ενα με την συναινεση των αλλων  [αρθρο 11/i]

 

αλλά υπαρχει και η λυση του αρθρου 5,....

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.