Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

οκ ευχαριστώ...  έχω το 75% συναίνεση αλλά ετσι κι αλλιώς όταν επιβάλλεται πρόστιμο από την πολεοδομία προς το ένα πρόσωπο δεν χρειάζεσαι συνάινεση.

 

"18. Ως φερόμενος ιδιοκτήτης νοείται και το πρόσωπο επί του οποίου έχουν επιβληθεί πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης αυθαιρέτων μετά από αυτοψία, κατά τις κείμενες διατάξεις, ανεξαρτήτως του είδους και του ποσοστού εμπραγμάτου δικαιώματος που έχει επί του ακινήτου. Σε αυτή την περίπτωση δεν απαιτείται η συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών για την υπαγωγή και μόνο, προκειμένου να ακολουθήσει η διαδικασία διαγραφής βεβαιωθέντων προστίμων."

Edited by dazisimo
Link to comment
Share on other sites

dazisimo

Έχει σημασία να υπάρχει πλήρη εικόνα της υπόθεσης για να απαντηθεί το ερώτημα σου.

Αν η κατασκευή νομιμοποιήθηκε τότε η αυθαίρετη επέκταση δεν θα λάβει υπέρβαση ύψους κάτι που δεν θα ισχύει σε άλλη περίπτωση. 

Στο αρχικό σου ερώτημα επίσημη απάντηση, νομοθετικά κατοχυρωμένη δεν υπάρχει, οπότε θα αρκεστείς στο να αυτοσχεδιάσεις. Απόψεις υπάρχουν και για την επιλογή 1 και για την επιλογή 3. 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Pavlo. Για τον λόγο αυτό το έχω υπολογίσει με υπέρβαση ύψους μεχρι να δω τι ακριβώς παιζει με την νομιμοποίηση.

Ένα εγγραφο που έχω αναφέρει:

 

"Εξαιρεση απο κατεδάφιση σαν μικροπαραβάσεις σύμφωνα με το άρθρο 9 του Ν. 1512/1985" γιατί πρόκειται για πμικροπαραβάσεις των οποίων η κατεδάφιση θα κατεληγε σε υπέρμετρη βλαβη τοιυ κτιρίου 

Edited by dazisimo
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ...  έχω το 75% συναίνεση αλλά ετσι κι αλλιώς όταν επιβάλλεται πρόστιμο από την πολεοδομία προς το ένα πρόσωπο δεν χρειάζεσαι συνάινεση.

 

"18. Ως φερόμενος ιδιοκτήτης νοείται και το πρόσωπο επί του οποίου έχουν επιβληθεί πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης αυθαιρέτων μετά από αυτοψία, κατά τις κείμενες διατάξεις, ανεξαρτήτως του είδους και του ποσοστού εμπραγμάτου δικαιώματος που έχει επί του ακινήτου. Σε αυτή την περίπτωση δεν απαιτείται η συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών για την υπαγωγή και μόνο, προκειμένου να ακολουθήσει η διαδικασία διαγραφής βεβαιωθέντων προστίμων."

Πρόσεξε το υπογραμμισμένο

Οπότε αν μπορείς πάρε συναίνεση του 50,01% 

ώστε η ένταξη  στον 4178 να μην έχει μόνο αυτό το ρόλο (της απλής διαγραφής προστίμων)

αλλά και όλων των λοιπών πλεονεκτημάτων (30 χρόνια για πάντα-ΙΚΑ-Τέλη Δήμου ΔΟΥ ΕΝΦΙΑ κλπ) 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ ΚΑΝΑ. Εννοείται ότι εφόσον έχω το 75% θα πάω με την συναίννεση.

Για την νομιμοποιηση με το άρθρο 9 του Ν. 1512/1985 τι λες? Θα έβαζες ή οχι υπέρβαση ύψους?

Edited by dazisimo
Link to comment
Share on other sites

Το έθεσα στα υπόψη σου  γενικά και για άλλους συναδέλφους

που ίσως επαναπαύονται σε απλή διαγραφή προστίμων ενώ μπορούν

να πάρουν συναίνεση κλπ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ΚΑΝΑ , νομίζω ότι η προσέγγιση σου είναι κάπως ...αυθαίρετη.

Δηλαδή δεν νομίζω πως σχετίζεται η έλλειψη συναίνεσης με την διατήρηση για 30 χρόνια , ΙΚΑ κλπ.

Γιατί αν ίσχυε αυτό που λες , θα έπρεπε στην συνέχεια και για τα επόμενα 30 χρόνια να επιβληθούν πρόστιμα διατήρησης , ΙΚΑ κλπ πράγμα άτοπο

από την στιγμή που επιτρέπει την υπαγωγή ακριβώς λόγω του επείγοντος της διαγραφής προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

"18. Ως φερόμενος ιδιοκτήτης νοείται και το πρόσωπο επί του οποίου έχουν επιβληθεί πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης αυθαιρέτων μετά από αυτοψία, κατά τις κείμενες διατάξεις, ανεξαρτήτως του είδους και του ποσοστού εμπραγμάτου δικαιώματος που έχει επί του ακινήτου. Σε αυτή την περίπτωση δεν απαιτείται η συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών για την υπαγωγή και μόνο, προκειμένου να ακολουθήσει η διαδικασία διαγραφής βεβαιωθέντων προστίμων."

Όπως ρητά αναφέρεται  παραπάνω 

απλά διαγράφονται τα πρόστιμα

 

Ενώ το κτίσμα παραμένει αυθαίρετο και μετά την λήξη του 4178 

σύμφωνα με το άρθρο 26 θα θεωρείται κατεδαφιστέο 

υ.γ όπως θα συμβεί για οποιοδήποτε κτίσμα δεν δηλώθηκε λόγω ασυνεννοησίας στα εξ αδιαιρέτου 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι θα ηθελα την αποψη σας σε ενα θεμα στο οποιο υφισταμαι πιεσεις ειδικα απο δικηγορους και συμβολαιογραφους.

Περισσοτερο η αποψη του Δημητρη θα με βοηθησει γιατι ειναι ο καθ υλην αρμοδιος εν προκειμενω.

 

Πωλειται διαμερισμα που εχει αυθαιρετα στο κεντρο της Θεσσαλονικης (τι πρωτοτυπο)

Ο ιδιοκτητης πεθανε και οι κληρονομοι του θα πουλησουν.

Τους ενημερωσα πως η διαδικασια της τακτοποιησης επεται της αποδοχης κληρονομιας αλλα τοσο η συμβολαιογραφος που θα κανει την αποδοχη κληρονομιας οσο και η συμβολαιογραφος που θα κανει την πωληση μετεπειτα με ενημερωσαν πως τα δυο συμβολαια πρεπει να συμπιπτουν ως προς τα μετρα, οποτε με καποιο τροπο οι αυθαιρετες κατασκευες πρεπει να φαινονται και στην αποδοχη κληρονομιας, ειδαλλως το υποθηκοφυλακειο θα ζητησει τροποποιηση της αποδοχης μετα την πωληση.

 

Εγω εχω δικαιωμα να προβω σε τακτοποιηση του ακινητου με τον ιδιοκτητη να εχει πεθανει και να ορισω ως ιδιοκτητες τους εκ διαθηκης κληρονομους προ αποδοχης?

Η οπωσδηποτε θα πρεπει να γινει η αποδοχη και επειτα εγω να ρυθμισω?

 

Σημειωνω πως το διαμερισμα εχει μονο μεικτη εμβαδομετρηση, οχι καθαρη και τα κερδισμενα τετραγωνικα προκυπτουν απο διαμερισματωση και απο καταληψη τμηματων φωταγωγων. Δηλαδη προσαυξανουν τα καθαρα και οχι τα μεικτα!

Link to comment
Share on other sites

"οσο και η συμβολαιογραφος που θα κανει την πωληση μετεπειτα με ενημερωσαν πως τα δυο συμβολαια πρεπει να συμπιπτουν ως προς τα μετρα, οποτε με καποιο τροπο οι αυθαιρετες κατασκευες πρεπει να φαινονται και στην αποδοχη κληρονομιας, ειδαλλως το υποθηκοφυλακειο θα ζητησει τροποποιηση της αποδοχης μετα την πωληση"

 

σωστα

-πρωτα μετραμε

-μετα κανουμε  δηλωση φορου κληρονομιας...μετα  αποδοχη...μετα τακτοποιηση...μετα πωληση..

 

χωρις αποδοχη δεν εχεις "ιδιοκτητη" αρα δεν εχεις  εντολεα αρα δεν εχεις πελατη

 

εσυ θα γραψεις οτι τακτοποιησες εναν Η/Χ εμβαδου....τμ  ή ό,τι αλλο εχεις κανει

τα υπολοιπο διαμερισμα παραμενει με  τα μικτα τμ.

 

τα υπολοιπα αφορουν την συμβ/φο

 

.

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.