Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 173
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δλδ  το "εάν"  η πωληση των δυο καθετων στον ιδιο ιδιοκτητη, δημιουργει προβλημα στον υπολοιπομενο σδ...

 

[γνωμη μου ειναι...αντι να το "παιξετε" κορωνα γραμματα, με πιθανες   αρνήσεις ή αντιρρησεις στο μελλον

κατα την μεταβιβαση της αδομητης, να βαλεις με..."1%"  και εναν ακομα

 

Ετσι διατηρουνται  ολα τα δικαιωματα, χωρις να εχει δικαιωμα να σας τα αμφισβητησει    κανενας, ποτέ

Ρε τόσο καθυστερημένος είμαι!

δεν το κατάλαβα αυτό

 

υ.γ

Μήπως φταίει το τσίπουρο που μόλις ήπια! 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

μήπως ο Δημήτρης εννοεί να αφήσει τον παλιό ιδιοκτήτη με δικαίωμα (στην κάθετη που ήδη είχε) με ποσοστό 1%  

 

(μήπως ο μεζές  ξεκαθάρισε τα πράγματα!)

Link to comment
Share on other sites

Όχι ο παλιός βρε Βασίλη, π.χ. να πάρει 1% η γυναίκα του νέου αγοραστή (και συμπληρώνω εγώ ΚΑΙ από τις δύο κάθετες). Πιό εύκολα τα βρίσκεις με έναν δικό σου, παρά με έναν ξένο....

 

Πιές ένα ακόμα και θα ....ξεκαθαρίσει! Στην υγειά σου!!!

post-15892-0-64407100-1468493613_thumb.jpg

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

και αν η γυναίκα του με το 1% μεθύσει

και δεν υπογράφει την έκδοση α.δ τι θα γίνει!

 

Για αυτό προτείνω κάτι καλύτερο

Η γυναίκα του να πάρει το 1% μόνο από την παλιά κάθετη 

 

υ,γ Πριν όμως από όλα αυτά ας μελετήσει και τα νέα δεδομένα του ΝΟΚ για τις κάθετες

   γιατί διαφοροποιεί πολύ αυτά που ξέραμε μέχρι πριν αυτόν και είναι πολύ σημαντικά

 

υ.γ 1

ΝΟΚ άρθρο 11 παρ ιζ (τεχν οδηγίες)

α) Σε περίπτωση που έχει συσταθεί κάθετη ιδιοκτησία και οι οικοδομές των συνιδιοκτητών απέχουν μεταξύ τους την προβλεπόμενη από τον παρόντα νόμο απόσταση, τότε το ποσοστό του ελευθέρου χώρου pilotis ελέγχεται για κάθε οικοδομή ξεχωριστά.
β) Σε περίπτωση που οι οικοδομές εφάπτονται στο καθορισμένο κοινό όριο της κάθετης συνιδιοκτησίας, τότε το ποσοστό του ελευθέρου χώρου pilotis ελέγχεται επί του ενιαίου πλέον κτιρίου των συνιδιοκτητών

 

υ.γ 2

τα γράφω καλά ή είμαι ακόμη μεθυσμένος?

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω κάθετη ιδιοκτησία σε οικόπεδο 50-50 στο οποίο  με οικοδομική 

άδεια κατασκευάστηκε  μια κατοικία της με τετοιο τρόπο ώστε ο καθένας εκ των δύο 

να εξαντλεί τον αναλογούντα σ.δ έχοντας το "χωρισμα'" του οικοπέδου στον κοινόχρηστο της οικοδομής.

Καθένας έχει κάνει αυθαιρεσίες τις οποίες θα τακτοποιήσω με 2 δηλώσεις μία για κάθε κάθετο με

βάση τα δικά της επιτρεπόμενα κοκ.

Το ερώτημα είναι το εξής: σε κάθε δήλωση ώς ιδιοκτήτης  θα φαίνεται ο ιδιοκτήτης της καθέτου με ποσοστό

100% ή και οι 2 ο καθένας με 50%?

Επίσης στην αίτηση του ιδιοκτήτη δεδομένου οτι ο καθείς εχει την πλήρη κυριότητα της αντιστοιχης καθέτου θα αναφέρεται ποσοστό 100% με πλήρη κυριότητα κοκ?

Link to comment
Share on other sites

καθε καθετη ξεχωριστα

[πχ.  εάν ερχονταν ο ενας  πελατης να τακτοποιησει  ξεχωριστα.....τι θα εγραφες...???]

ετσι θα το κανεις

 

100% επι της καθετου

καπου ομως θα βαλεις και το ποσοστο στο ολο οικοπεδο [πχ. 50% σε ολο το οικοπεδο]

γιατι, συνηθως, με βαση αυτο βγαινει και ο σδ που δικαιουται,

ωστε να ξερεις "πόσο" υπερβαση εχεις..

Link to comment
Share on other sites

 

δεν το κατάλαβα αυτό

 

υ.γ

Μήπως φταίει το τσίπουρο που μόλις ήπια! 

 

ειπαμε...με πολλα παγακια...

 

και σιγα  σιγα...δεν ειναι για...ξεδιψασμα... :smile:

 

κατα τα λοιπα

ενα οικοπεδο 3000 τμ. μπορω να το κατατμησω σε τρια 1000αρια

αν στο "μεσαιο 1000αρι μεταβιβασω 1%..

οποτε μεταξυ των ακραιων μεσολαβει οικοπεδο διαφορετικων ιδιοκτητων..

 

Στο θεμα της καθετης

ο α' θα πουλησει την α' καθετη στον γ'

η προταση ειναι να πουλησει ο β' την δικη του   αδομητη  καθετη στον γ' κατα 99% και στην  "δικη/ο  του" κατα 1%

 

Οπότε δεν τον "κουναει" κανενας και σε τπτ  στα δικαιωματα καθε καθετης.

 

[και γινεται και το αντιστροφο...βεβαιως...βεβαιως...]

 

εδιτ

και

συμφωνώντας  τον φιλο ιασονα σε αυτο που ειπε να παρει η γυναικα και απο   τις  δυο  καθετες

 

"Όχι ο παλιός βρε Βασίλη, π.χ. να πάρει 1% η γυναίκα του νέου αγοραστή (και συμπληρώνω εγώ ΚΑΙ από τις δύο κάθετες). Πιό εύκολα τα βρίσκεις με έναν δικό σου, παρά με έναν ξένο...."

 

προφανως αυτο θα γινει αν η συζυγος παρει διαφορετικα ποσοστα σε καθε μια...οκ??? :smile: :smile:

 

.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Οκ...Σ ευχαριστώ πολύ

Και εγώ καπως έτσι το σκεφτόμουν το όλο θέμα, δλδ 100% πλήρη κυριότητα επι της καθέτου του ο καθένας με αναφορά

του ποσοστου επι του οικοπέδου για συντελεστές κλπ στην τ.ε...

Οσο για το ρητορικό, όπως είναι η κατοικία ειναι πρακτικά  αδύνατο να τακτοποιήσει μόνο ο ένας....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.