Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

σε 2όροφη κατοικία που με προικοσύμφωνο δίνεται το ισόγειο στην κόρη, θεωρείται σήμερα ότι υπάρχει σύσταση οριζοντιων ιδιοκτησιών? οπότε κάνω 2 δηλώσεις?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το πιθανωτερο ειναι οτι  μεσα στο συμβολαιο λεει οτι συστηνεται ΟΙ και δινει και χιλιοστα...

 

Αρα εχεις δυο διαφορετικους ιδιοκτητες...εναν ανα οροφο...

 

Κατ' αρχας,  καθε ενας  μπορει να τακτοποιήσει  μονος του ..τα εντος της δικης του ιδιοκτησιας ή τα εντος των αποκλειστικων χρησεων που πιθανον να εχει απο το συμβολαιο...

.

Αν υπαρχει θεμα κατασκευων σε κοινοχρηστο χωρο...εκει απαιτειται η συναινεση του αλλου...

 

Υπαρχει και η αποψη οτι, αφου συμφωνουν. μπορουν να κανουν μια αιτηση...αλλα θα παρουν  δυο βεβαιωσεις...

Link to comment
Share on other sites

δεν έχουν πρόβλημα να τα τακτοποιήσουν μαζί, αλλά είναι κατηγορία 1 που λέει ότι πρέπει η δήλωση να γίνει ανά ιδιοκτησία,

 

ρώτησα τη συμβολαιογράφο και μου είπε ότι θεωρείται άτυπη σύσταση..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω έναν πελάτη που έχει εξ αδιαιρέτου οικόπεδο με κτίσματα. το ένα κτίσμα είναι νομίμως υφιστάμενο και το άλλο χωρίς οικοδομική άδεια. ο πελάτης μου έχει 50% εξ αδιαιρέτου  στο σύνολο.και θέλει να νομιμοποίησεί και να αναλάβει τα έξοδα όλα μόνος του. το θέμα είναι οτι ο συνιδιοκτήτης δεν θέλει να μπει στην διαδικασία. άρα δεν έχω υπεύθυνη δήλωση του συνιδιοκτήτη. τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση ? έχει ασχοληθεί κανείς με κάτι παρόμοιο ?

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι εντος σχεδιου

πας με το 11/1/δ/iv

 

αν εισαι εκτος σχεδιου πας με το 5

 

 

αν δεν συμφωνει ο ενας απο τους δυο...

....δυστυχως ...δεν πας πουθενα...

Link to comment
Share on other sites

[απαραιτητη συμπλήρωση...]

 

αν ο "αλλος" ειναι ο νομιμος και εσυ ο αυθαιρετος...

να του πεις  τα χαιρετισματα οτι

οσο δεν εχει γινει  συσταση ΟΙ και διανομη...όοοολα τα κτισματα ανηκουν σε όλους

 

δλδ και το μισο απο το νομιμο  δικο "του" σε σενα όπως και το μισο αυθαιρετο δικο "σου" σε αυτον...

 

Αρα...να αφησει τις  τσιριμονιες και  -αφου τα αναλαμβανει ολα ο πελατης σου....

να υπογραψει και να ...νοικοκυρευτουν...

 

[αλλοιως...τραβας μια καταγγελία...και ψαχνει να σε βρει παρακαλώντας.......] :grin: :grin:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δώσε πράσινα βελάκια να πατήσω.

Γιατί ας καταλάβουν ότι οι συνιδιοκτησία έχει υποχρεώσεις και όχι μόνο δικαιώματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΟΥ μπλέξεις με περίεργο! δεν Θέλει ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ! απλά τον βολεύει αυτή η κατάσταση είναι σαν να είναι όλο δικό του ! έχω ακούσει για κάποιες δηλώσεις που κάνουν πολύ συνάδελφοι κααι το βάζουν 100% σαν ιδιοκτήτη και στην τεχνική έκθεση αναφέρουν 100% του 50% εξ αδιαιρέτου. Αυτό ισχύει ? 

Link to comment
Share on other sites

Έστω εξ αδιαιρέτου στη Χαλκιδική (Ποτίδαια).

Μόνο ένας θέλει τη ρύθμιση.

Έστω ότι βρίσκω τους συνιδιοκτήτες στους οποίους ανήκει το 65% του γηπέδου και συμφωνούν να βάλουν υπογραφή.

Πρέπει να νομιμοποιηθούν και πιθανά αυθαίρετα κτίσματα που ανήκουν σ'αυτό το 65%;

Στο τοπογραφικό που θα κάνω θα φαίνεται όλο το αγροτεμάχιο;

Αν ναι, δεν θα "καρφώσω" και κτίσματα που δεν ανήκουν στο 65%;

Παρακαλώ απαντήστε στις ερωτήσεις κι αν κάποιος από Θεσσαλονίκη έχει κινήσει την όλη διαδικασία ας μου στείλει e-mail να το κάνουμε μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.