Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Oικοδομη με υπογειο-ισογειο-α οροφο-β οροφο

ο πατερας εχει σε υπογειο και β οροφο, πληρη κυριοτητα

σε α οροφο εχει την επικαρπια κ η κορη τη ψιλη κυριοτητα (100%)

σε β οροφο εχει την επικαρπια κ ο γιος τη ψιλη κυριοτητα (100%)

Μπορω να κανω μια δηλωση, ολα μαζι, στον πατερα?

αυθαιρεσιες εχει σε ολους τους οροφους

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η γνώμη μου είναι πως όχι.

1 δήλωση για υπόγειο - ισόγειο (εκ παραδρομής έγραψες β' όροφος) ο πατέρας.

1 δήλωση για α' όροφο η κόρη.

1 δήλωση για β' όροφο ο γυιός.

1 δήλωση όλοι μαζί για αυθαιρεσίες (αν υπάρχουν) στους κοινόχρηστους χώρους.

Link to comment
Share on other sites

οντως εχω ενα λαθος, ο πατερας εχει υπογειο+β οροφο

ο γιος το ισογειο

 

λοιπον, γιατι οχι? αφου η δηλωση ειναι δυνατον να γινει και απο τον επικαρπωτη. 

Το λεω γιατι ο πρωτος αλλα και ο 2ος οροφος, εχουν κατι λιγα μετρα ΥΔ που βγαινουν λιγοτερα απο το παραβολο

κ με αυτο τον τροπο θα τα γλιτωσουν 

Link to comment
Share on other sites

αρθρο 11/1/α

 

"την αιτηση υποβαλλει...ο ψιλος κυριος, ο επικαρπωτης με την συναινεση του ψιλου κυριου, ο εργολαβος  για τις σε αυτον περιερχομενες ιδιοκτησιες..."

 

αν θα ειναι "μία" ή πολλες...  στην κριση σας

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη ταπεινή μου γνώμη ο νόμος επιτρέπει μεν στον επικαρπωτή να υποβάλλει δήλωση 4178 (με την εξουσιοδότηση του ψιλού κύριου) αλλά δεν ξεκαθαρίζει αν ο επικαρπωτής μπορεί σε ολόκληρο το ακίνητο όπου υφίσταται σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και ο ίδιος είναι αφενός μεν επικαρπωτής σε όλες τις οριζόντιες, αφετέρου δε οι ψιλοί κύριοι είναι διαφορετικοί ανά οριζόντια ιδιοκτησία.

Βεβαίως δεν το απαγορεύει ρητά.

 

Σε συνδυασμό όμως με το γεγονός ότι, "ο ιδιοκτήτης (μόνο αυτός;;;;) αποφασίζει αν για ένα οικόπεδο με πολλές οριζόντιες ιδιοκτησίες που του ανήκουν, θα υποβάλλει μία ή περισσότερες δηλώσεις" το όλο θέμα μπλέκει περισσότερο.

 

Κοιτάζοντας επίσης τις ...."εισροές" στην τσέπη του μηχανικού (πρώτος εγώ γι' αυτόν) έχω έναν λόγο περισσότερο να το κάνω όπως προέγραψα.

 

Το μόνο τελικώς που προσωπικά θα είχα να σκεφτώ σε μια τέτοια περίπτωση θα ήταν μόνο το ...."πόση έκπτωση θα έκανα στη συνολική αμοιβή μου"!!!!

 

Βεβαίως, καταθέτω το γνωστό "τροπάριο" ....μεγάλα παιδιά είμαστε, ό,τι θέλουμε κάνουμε!!! 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

εχω περιπτωση εκτος σχεδιου με δυο αυθαιρετες οικοδομες -χωρις αδειες- δυο ιδιοκτητες.

ο πελατης μου εχει χτισει ισογεια κατοικια 100 τ.μ. Ο αλλος εχει χτισει τριοροφη οικοδομη περιπου 400 τ.μ.

Μεταξυ των δυο κτιριων υπαρχει ενας κενος χωρος 1.60 μ.

το ερωτημα ειναι το εξης, με τον νεο νομο με συμφερει να κανω προσύμφωνο για τη σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας και να δειξω το οριο να εφαπτεται του κτιριου του δικου μου πελατη?

(με την λογικη οτι αργοτερα αν μπει στο σχεδιο πολης να μπορει να βγαλει αδεια προσθηκης καθ υψος χωρις να τραβηχτει μεσα Δ/2..)

Πιστευετε οτι αχει βαση να υποστηριξει οτι στην δικη του ιδιοκτησια ειναι οκ αφου κολλαει στο οριο ή θα ζητησουν ουτως η αλλως να υπαρχει Δ απο το διπλανο κτίριο?

Link to comment
Share on other sites

kαλησπερα.εχω μια δηλωση στο 4014 με πληρωμενο το παραβολο σε κατοικια εξ ολοκληρου αυθαιρετη σε εξ αδιαιρετου αγροτεμαχιο με άλλα κτίσματα...θέληση,συννενοηση για προσυμφωνο προς το παρον δεν υπάρχει..τι κάνω?..συνεχιζω τηνν δήλωση και βάζω δόσεις ?...ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούν να πάρουν συναίνεση από το 50% προχώρησε το έτσι. Αν δεν μπορούν ούτε αυτό εγώ προσωπικά πού εχώ παρόμοιες τις προχωράω όπως ήταν αναλαμβάνοντας και το σχετικό ρίσκο και γράφοντας και στο νέο συμφωνητικο ότι επιθυμούν να ενταχθούν με τον τρόπο αυτό και δεν φέρω ευθύνη κτλ

 

Στάλθηκε από το GT-I9070 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

 

 

Link to comment
Share on other sites

kαλησπερα.εχω μια δηλωση στο 4014 με πληρωμενο το παραβολο σε κατοικια εξ ολοκληρου αυθαιρετη σε εξ αδιαιρετου αγροτεμαχιο με άλλα κτίσματα...θέληση,συννενοηση για προσυμφωνο προς το παρον δεν υπάρχει..τι κάνω?..συνεχιζω τηνν δήλωση και βάζω δόσεις ?...ευχαριστω εκ των προτερων.

 

 

Αν μπορούν να πάρουν συναίνεση από το 50% προχώρησε το έτσι. Αν δεν μπορούν ούτε αυτό εγώ προσωπικά πού εχώ παρόμοιες τις προχωράω όπως ήταν αναλαμβάνοντας και το σχετικό ρίσκο και γράφοντας και στο νέο συμφωνητικο ότι επιθυμούν να ενταχθούν με τον τρόπο αυτό και δεν φέρω ευθύνη κτλ Στάλθηκε από το GT-I9070 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Βασικά όπως λέει και ο iguana δεν έχεις και πολλές επιλογές.

ΣΙΓΟΥΡΑ έχεις το σχετικό ρίσκο, διότι στον 4178 υπάρχει στάνταρ τρόπος δήλωσης για τέτοιες περιπτώσεις, όπως επίσης προσωπικά πιστεύω ότι ΣΙΓΟΥΡΑ δεν μας καλύπτει το να γράψουμε στο συμφωνητικό ότι δεν φέρουμε ευθύνη.

 

Αυτό που βλέπω ότι ίσως θα σώσει την παρτίδα στα κολλημένα εξ' αδιαιρέτου, είναι η δήλωση κατόπιν αυτοκαταγγελίας. Δλδ αυτό που λέει η εγκύκλιος 4, ότι μπορεί να δηλώσει κάποιος μόνος του εάν έχει πρόστιμα.

Link to comment
Share on other sites

duth

πολυ σωστα

στον 4178 υπαρχει "στανταρ τροπος δηλωσης"

[αυτο το στανταρ  που ειπες...τα λεει όλα...] :smile:

 

αλλά,

 

-και η παρ. 18 της εγκ. 4 ...διευρυνε τον ορο του φερομενου ιδιοκτητη και για  αυτον σε βαρος του οποιου εχει ηδη επιβληθει προστιμο????!!!!!!

επομενως...κάνεις αυτοκαταγγελια...και μετα υποβαλλεις δηλωση   "κανονικα και με ...την εγκυκλιο..."

 

- και με την παρ. 20 της εγκ. 4 μπορεις  να κανεις δηλωση, με την συναινεση του 50%...

 

[και βεβαια οταν απαιτει ο νομος  το 50%.....μεσα σε αυτο περιλαμβανει και τον ενδιαφερομενο...

αρα καποιος με το 58%  δεν "ζηταει" κανεναν άλλον...πάει από μονος του...]

 

 

υγ

το βεβαιο ειναι οτι στην 6η ή στην 7η εγκυκλιο...

 θα λενε οτι μπορει καθε ενας απο μονος του..... :grin:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.