Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

ουσιαστικα και τυπικα δεν εχεις κανενα "εγγραφο" που να αποδειχνει την "κυριοτητα" της πελατισας...

Ξεκινας απο το "ποιες ειναι οι σχεσεις μεταξυ ολων" και τι λενε οι αλλοι

 

τα υπολοιπα....

μεσω δικηγορου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό είναι και εμένα το πρόβλημά μου. Ξέρω ότι το κατάστημα είναι στο Ε9 της πελάτισσας, ότι το λειτουργεί και πληρώνει φόρους για αυτό από το 1960. Αλλά ουσιαστικά δεν έχω επίσημο χαρτί με την έννοια του συμβολαίου. Θα μιλήσω αν είναι και με έναν δικηγόρο. 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και για την βοήθεια..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πεθαίνει ο παππούς και αφήνει οικόπεδο με αυθαιρεσίες μέσα στη γυναίκα και τα τρία παιδιά του ( 4 κληρονόμοι ). Αυτοί  θέλουν να κάνουν ρύθμιση των αυθαιρεσιών και στη συνέχεια να μεταβιβάσουν οι τρεις στον τέταρτο τα ποσοστά τους.Πως πρέπει να προχωρήσω? πρέπει η δήλωση να γίνει και στους  τέσσερις?Χρειάζεται κάποιο προσύμφωνο? 

Link to comment
Share on other sites

μετρας νομιμα και αυθαιρετα

τα δινεις "προχειρα" στη συμβ/φο για να κανει την δηλωση φορου κληρονομιας

Μετα κανουν αποδοχη

μετα υπαρχουν ιδιοκτητες που σου δινουν νομιμη εντολη για τακτοποιηση

μετα την τακτοποιηση ...κανουν αυτα που θελουν.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως εφόσον γίνει η αποδοχή κληρονομιάς θα πάρω εντολή και από τους τέσσερις και η ρύθμιση θα γίνει και για τους τέσσερις?

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα οικόπεδο εντός οικισμού στο οποίο υπάρχει μια οικοδομή και πίσω 1,2 στέμματα κενό οικόπεδο.στην οικοδομή υπάρχουν κάποια αυθαίρετα που θα πρέπει να τακτοποιηθούν. θέλω να κάνω σύσταση καθέτου σε 4 τμήματα ένα εκ των οποίων θα έχει πάνω την οικοδομή.

Μπορώ να προχωρήσω πρώτα τη σύσταση καθέτου (συμβόλαιο, υποθηκοφυλάκειο) και μετά να τακτοπιοιήσω την οικοδομή μου, ΣΟΙ κτλ? στο τμήμα καθέτου που θα έχει οριστεί?

ΥΓ οι τίτλοι περιγράφουν μόνο το οικόπεδο όχι οικοδομές....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.