Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 496
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

500ρικο ως τι?

Ως προ του 75 Λογικα.. για απωλεια τοπογραφικου σε αδεια μετα το 2004 τι ισχυει μπορω καταθεσω καινουργιο?

Link to comment
Share on other sites

Το προτείνω ως λύση για να γίνει η μεταβίβαση, αλλιώς δεν πρόκειται να γίνει. Θα μπει ως άλλη παράβαση ή δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να προταθεί. Έτσι θα μπορέσω να δώσω βεβαίωση. Μιλάμε εν τω μεταξύ για αξία ούτε 20.000Ε και ο άνθρωπος καίγεται να πουλήσει. Έχει ξαναακουστεί αυτή η λύση ή λέω μπαρούφες;;

Link to comment
Share on other sites

Η υπαγωγή στον 4178 προυποθέτει ότι ελέγχθηκε η ιδιοκτησία με βάση τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας εφόσον έχει εκδοθεί, σημειώθηκαν διαφοροποιήσεις ως προς αυτά και γίνεται η ρύθμιση των διαφοροποιήσεων.

Εάν δεν υπάρχουν εγκεκριμένα, δεν μπορεί να γίνει ο έλεγχος ώστε να πάμε στο δεύτερο βήμα (τη ταυτοποίηση των διαφοροποιήσεων και την υπαγωγή).

Μονόδρομος η ανασύσταση λοιπόν..Και μετά βεβαίωση.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Κανεις δε σου απαγορευει να δηλωσεις ΟΛΟ σου το σπιτι αυθαιρετο για να γλιτωσεις την ανασυσταση.

Εφοσον πληροι τις προυποθεσεις ασφαλως...

 

Εγω φερ ειπειν δεν εβρισκα κατοψη δωματος για τις αποθηκες και τη δηλωσα κατηγορια 3 για να μη μπω στη διαδικασια ανασυστασης δωματος...

 

Γενικα συνισταται να κανεις ανασυσταση και να βεβαιωσεις επειτα....

Link to comment
Share on other sites

Καλή τρίπλα η παραπάνω αλλά νομίζω έχει διαφορά το αυθαίρετο που δεν αποτυπώθηκε ποτέ σε εγκεκριμένα σχέδια με το μάλλον νόμιμο που απλά δεν βρίσκουμε την αποτύπωσή του.

 

Ας πει κάποιος στο ΥΠΕΚΑ ότι αν "ευλογήσει" τη παραπάνω τρίπλα, θα μαζέψει πολλά 500ρικα..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Εαν υπαρχει μονο η ΕΠΑΕ στην Ο.Α και δεν υπαρχει τοπο θα πρεπει να γινει ανασυσταση ή απλα θα κατατεθει αλλο τοπο στο συστημα?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα.... Οι απωλειες φακελου συνηθως ειθισται να ειναι σε παμπαλαιες αδειες, δεκαετιας 50 και 60

Δεν υπαρχει περιπτωση να πιασεις διαμερισμα αυτης της παλαιοτητος και να μην εχει κατι που να επηρεαζει τουλαχιστον τη δομηση

 

Τουλαχιστον εμενα δε μου ετυχε ποτε

Οταν μου καθεται πωληση τετοιας παλαιοτητας διαμερισματος, την εχω σιγουρη την τακτοποιηση

Οποτε ειδικα αν ειναι και κτηριο αμιγους κατοικιας, το πιανεις ολο με ενα 500αρικο ως προ75 και καθαρισες...

 

Ετσι κι αλλιως το 500αρικο θα το φαμε

 

Φανταζεσαι να πας για ανασυσταση, να φας χρονο και χρημα (ο ιδιοκτητης) και να μη στην εγκρινουν ολη με αποτελεσμα να πρεπει να το βαλεις ΚΑΙ στο 4178 μετα?

 

Εμενα χαθηκε φακελος οικοδομης του 59

2 οικοδομες με κοινο ΦΟ χτιστηκαν μαζι, κολλητα.

Στο δωμα υπαρχουν αποθηκες...

Αντε, πες, παω να κανω ανασυσταση (που την εχω ηδη δρομολογημενη)

Θα μου εγκρινουν την ανασυσταση του δωματος με τις αποθηκες η θα με αναγκασουν να περασω απο 4178?

Ο κουκος αηδονι θα του βγει του πελατη για ενα σπιτακι που φευγει ξεφτιλα, ε?

 

Η πες σου κανουν ανασυσταση και σου κοβουν για καποιο λογο το ερκερ... Τραβα τακτοποιησε το που δεν τακτοποιειται...

Εκτος κι αν εισαι στο 5% των μικροπαραβασεων και το περασεις ετσι, μπαινοντας και παλι 4178

 

Γι αυτο σου λεω... Αν μπορει να αποφευχθει η ανασυσταση με 4178, βουρ...

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.