Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δελτίο δομικής τρωτότητας αυθαιρέτων


Recommended Posts

2 ΔΕΔΟΤΑ οπωσδήποτε γιατί έχεις 2 κτήρια στατικά ανεξάρτητα. Όχι για τις αποθήκες, πάνε μαζί με το κτήριο που ακουμπάνε.

Μη ξεχάσεις τα στοιχεία του μάστορα-εργολάβου του κτηρίου β), ώστε να του απονεμηθεί "δίπλωμα επί τιμή" από το αρμόδιο ΤΕΕ. Αφού εξηγήσει πρώτα πως το έκανε ...

Edited by kan62
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ, γιατί ανησυχείς μήπως βγει "X" και απαλλαγεί περαιτέρω ελέγχου ; Φαντάζομαι ότι όσοι μπαίνουν θα κοιμούνται με την ταυτότητα δαγκωμένη στο στόμα ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εω δήλωση με λοιπές παραβάσεις αρθρου 18 (στέγαστρο κλπ) και κατηγορίας 3 όπου έχω συμπεριλάβει  

και μια αποθήκη κατηγορίας 3 σε 1 λοιπή παράβαση δηλώνοντας τα κατηγορία 5 (δεν εχει εκδοθεί άδεια), ενώ

δεν έχω υπόλοιπες παραβάσεις. Βάσει άρθρου 18 απαιτείται ΔΕΔΟΤΑ. Το ερώτημα είναι το εξής: Δεδομένου ότι

με οσα αναφέρει η κατηγορία 3 για την αποθήκη δεν απαιτείται ΔΕΔΟΤΑ, τώρα που έχει δηλωθει ώς 5 θα συντάξω

για αυτή ΔΕΔΟΤΑ? Απατείται ΔΕΔΟΤΑ και για το στέγαστρο (?) το οποίο ουσιαστικά εδράζεται στο ένα άκρο στο

σπίτι (νόμιμο πρό του 55) και στο άλλο επι 2 ξύλινων "υποστυλωμάτων". 

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχάσεις τα στοιχεία του μάστορα-εργολάβου του κτηρίου β), ώστε να του απονεμηθεί "δίπλωμα επί τιμή" από το αρμόδιο ΤΕΕ. Αφού εξηγήσει πρώτα πως το έκανε ...

 

έχω πέσει κάτω  :smile: :-)  :smile:

 

να ρωτήσω κι εγώ κάτι, εκτός από την ερώτηση του laxanos από πάνω:

 

διώροφο κτίριο του 1990 με τα εξής χαρακτηριστικά:

 

Ισόγειο: κατάστημα 100 τμ και αυθαίρετο πατάρι 60 τμ (μεταλλική κατασκευή)

Α' Όροφος: κατοικία 120 τμ

 

1. το κτίριο θεωρείται ότι έχει επικρατούσα χρήση κατοικία? (δηλαδή το πατάρι προσμετράται για το σχετικό υπολογισμό)

2. για την τακτοποίηση του καταστήματος (αυθαίρετο πατάρι) θέλουμε μελέτη στατικής επάρκειας ή δελτίο δομικής τρωτότητας?

ευχαριστώ

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο κτίστηκαν εξ'ολοκλήρου αυθαίρετα τα παρακάτω κτίσματα:

α) Ισόγεια κατοικία μεταλλικής κατασκευής, 

β) Σε επαφή με το α. διώροφη κατοικία στην οποία το ισόγειο είναι από φέρουσα τοιχοποιία ( ytong) και ο όροφος είναι μεταλλική κατασκευή.

γ) 2 αποθήκες σε επαφή (συνολικά <15τ.μ και <2,00 μέτρων) ,bbq,κιόσκι που αντιμετωπίζονται ως μία λοιπή παράβαση  

 

Τρόπος αντιμετώπισης:

α) Να κάνω 2 ΔΕΔΟΤΑ για την κατοικία (ένα για το α και ένα για το β) και αν ναι για το ΔΕΔΟΤΑ της περίπτωσης β τι δομικό τύπο να επιλέξω?

β) Να κάνω 1 ΔΕΔΟΤΑ για το σύνολο της κατοικίας (α και β), και πάλι τι δομικό τύπο να επιλέξω?

γ) Για τις αποθήκες θα κάνατε ξεχωριστό ΔΕΔΟΤΑ ή δε καθόλου ?

 

Αλλού ο μάστορας αφήστε,πολυμήχανος...

Τώρα εφόσον πάω με 2 ΔΕΔΟΤΑ  στην περίπτωση β,στη διώροφη κατοικία, τι δομικό τύπο θα επιλέγατε ? Και τέλος οι αποθήκες που αναφέρω είναι σε επαφή μεταξύ τους αλλά όχι σε επαφή με το κτίριο,στατικά ανεξάρτητες από αυτό.Απλά επειδή είναι υπλογισμένες σαν 1 λοιπή παράβαση δεν ξέρω αν πρέπει να γίνει ΔΕΔΟΤΑ και για αυτές..

Link to comment
Share on other sites

batzmav,

Θα επέλεγα δομικό τύπο ΤΑ. 1. Δυσμενέστερος, 2. Κατώτερος όροφος.

Οι αποθήκες είναι κατηγορία 3 και έχουν ήδη εξαιρεθεί από την κατεδάφιση. Δεν εξετάζονται με ΔΕΔΟΤΑ.

 

Roy_Hobbs,

1. Επικρατούσα κατοικία, 2. ΔΕΔΟΤΑ.

 

laxanos,

Η αποθήκη δεν λογίζεται ως διαφορετικό κτήριο άλης κατηγορίας. Παραμένει κατηγορία 3 και εξαιρείται ως μικροπαράβαση. Το πρόστιμό της πάει με αναλυτικό.

Το στέγαστρο θα υποχρεώσει σε ΔΕΔΟΤΑ ή ΜΣΕ το κτήριο από το οποίο είναι εξαρτημένο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εαν εχω περίπτωση όπου εχω αυθαίρετο στέγαστρο-κεραια κλπ

εδραζόμενο στην οροφή 8οροφου κτιρίου ή στο μπαλκόνι καποιου ορόφου,

χρειάζεται ΔΕΔΟΤΑ για όλο το κτήριο?

 

@roy hobbs σε αυτό που ρώτας συμφωνώ και εγώ με την άποψη του kan62.

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Πχ. Αν είναι δικτύωμα με πλήθος πιάτα (λέω αυτό για έμφαση) που έχει προκαλέσει ζημιές στο υποκείμενο σπίτι, δεν θέλει ΔΕΔΟΤΑ ; Αν το κτήριο είναι σχολείο δεν θέλει ΜΣΕ ;

 

Μιλάμε για πρώτο στάδιο ταχέως ελέγχου πάντα (ΔΕΔΟΤΑ) ή τυχόν απαίτηση ΜΣΕ ...

 

Αυθαίρετη είναι και η μη ασφαλής κατασκευή. Για να εξαιρεθεί από την κατεδάφιση πρέπει να γίνει ασφαλής. Στην πορεία είμαστε ... εδώ και δεκαετίες ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου και ορθότατα τα λές συνάδελφε....δυστυχώς όμως 

δεν είμαστε σε αυτή την κατεύθυνση της ασφάλειας και αντισεισμικής

θωράκισης, αλλα στην κατεύθυνση να πάρουμε επιδότηση (εξ οικονομώ κλπ)

να αλλάξουμε στο ερείπιο παράθυρα για να αποδίδει ενεργειακά.....

Ευχαριστώ για την απάντηση. Εν τέλει θα κάνω ΔΕΔΟΤΑ για όλη

την ισόγεια κατοικία στην οποία εδράζεται η μία παρειά του στεγάστρου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.