Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απ'ότι έχω καταλάβει,η πλατφόρμα συμπεριφέρεται ως εξής:

Ξεκινάς και βρίσκεσαι σε κατάσταση επεξεργασίας.

Αφού περάσεις τα δεδομένα σου, κάνεις μια υποβολή και βγαίνει το παράβολο και το ανταποδοτικό. Εδώ λοιπόν βρίσκεσαι σε "αρχική υποβολή".

Μόλις τα πληρώσει ο ιδιοκτήτης και ενημερωθούν τα οικονομικά στοιχεία, κάνεις πάλι υποβολή και εδώ βρίσκεσαι σε "υπαγωγή".

 

Πράγματι πρέπει να δηλώσεις τον τρόπο πληρωμής, όμως μην σε προβληματίζει εάν δεν είσαι σίγουρος για διάφορους λόγους, γιατί αυτό μπορείς εν συνεχεία να το αλλάξεις κάνοντας σχετική αίτηση.

Εστω οτι εχω πληρωσει το παραβολο και το ανατποδοσης. Εκανα την αιτηση πχ 1.1.2016 και την επομενη 2.1.2016 μου εβγαλε το συστημα οτι πραγματι πληρωθηκαν.

1.Εχω δηλωσει οτι θελω πληρωμη το υπολοιπο προστιμο με μηνιαιες δοσεις. Ποιος ειναι ο μεγιστος χρονος που μπορω να εχω μεχρι να αρχιζω να πληρωνω, δηλαδη σε ποσο χρονικο διαστημα εχω περιθωριο μεχρι να αρχισω να πληρωνω; (Σε 1 μηνα ακριβως 2.2.16,...σε ενα εξαμηνο; )

2.Αν ειχα επιλεξει εφαπαξ παλι ποσο χρονικο διαστημα εχω περιθωριο για να πληρωσω;

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία ημέρα της πρώτης πληρωμής είναι η 8η Φεβρουαρίου 2016. Προσοχή όμως: Μέχρι τότε πρέπει να πληρωθούν οι 6 πρώτες δόσεις. Αν π.χ. έχεις παράβολο 500 και συνολικό πρόστιμο 1500 και δόσεις των 50 ευρώ, μέχρι την 10η Φεβρουαρίου ο πελάτης κανονικά θα πρέπει να καταβάλλει 6χ50 = 300 Ευρώ και θα του μενουν 700 (δεν υπολογίζω τις εκπτώσεις εδώ) για να καταβάλλει συνολικά υπό τη μορφή μηνιαίων δόσεων. Η ίδια προθεσμία ισχύει και για την εφάπαξ καταβολή.

 

Σημ: Εμένα μου έβγαζε καταληκτική ημερομηνία 10/2/2016 σε σχετική περίπτωση...ότι ναναι.... :-o

Edited by msxoin
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία ημέρα της πρώτης πληρωμής είναι η 8η Φεβρουαρίου 2016. Προσοχή όμως: Μέχρι τότε πρέπει να πληρωθούν οι 6 πρώτες δόσεις. Αν π.χ. έχεις παράβολο 500 και συνολικό πρόστιμο 1500 και δόσεις των 50 ευρώ, μέχρι την 10η Φεβρουαρίου ο πελάτης κανονικά θα πρέπει να καταβάλλει 6χ50 = 300 Ευρώ και θα του μενουν 700 (δεν υπολογίζω τις εκπτώσεις εδώ) για να καταβάλλει συνολικά υπό τη μορφή μηνιαίων δόσεων. Η ίδια προθεσμία ισχύει και για την εφάπαξ καταβολή.

 

Σημ: Εμένα μου έβγαζε καταληκτική ημερομηνία 10/2/2016 σε σχετική περίπτωση...ότι ναναι.... :-o

Συγγνωμη....παλι δεν καταλαβα.

Δηλαδη χτες εκανα την δηλωση (παραβολα και τετοια) και μεχρι 8 ή 10.2.2016 πρεπει να πληρωσω 6 δοσεις των 50; Δεν το καταλαβαινω.

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

gio

 

Διαβασε την ΥΑ εφαρμογης του Ν4178.

Αλλιως δε θα καταλαβεις ποτε.

δικιο εχεις...την διαβασα.

καταλαβα οτι πραγματι...ασχετα ποτε κανει την δηλωση στο νομο ..πρεπει μεσα στο εξαμηνο της ενταξης..να πληρωσεις ολα του εξαμηνου...ειτε ειναι εφαπαξ ειτε μηνιαιες ειτε εξαμηνιαιες.

(αν και το ρωτησα και αλλου στο φορουμ)....αν εχω κανει δηλωση πριν λιγες μερες, πληρωνοντας παραβολο και ανταποδοτικο, αλλα ειναι σε κατασταση "επεξεργασιας" ακομη, χωρις να εχω κανει κατασταση "υπαγωγης"...θεωρουμαι οτι πρπει να πληρωσω μεχρι 8-2-2016 ή δεν εχω υπαχθει ακομη στο νομο οποτε να δω τι θα κανω με την παραταση;

Link to comment
Share on other sites

Εάν η δήλωση είναι σε κατάσταση επεξεργασίας, τυπικά δεν έχεις υπαχθεί ακόμη στο νόμο.

αυτο το τυπικα ...ισχυει τελικα ή οχι.

Αν ισχυει τοτε ολα καλα...θα περιμενω μετα την παραταση να κανω "υπαγωγη".

Αν δεν ισχυει (δηλαδη εχω ηδη υπαχθει) θα πρεπει μεχρι 9-2-2016 να πληρωσω (πληρωσει ο πελατης) δοσεις εξαμηνου!!!

Link to comment
Share on other sites

δικιο εχεις...την διαβασα.

καταλαβα οτι πραγματι...ασχετα ποτε κανει την δηλωση στο νομο ..πρεπει μεσα στο εξαμηνο της ενταξης..να πληρωσεις ολα του εξαμηνου...ειτε ειναι εφαπαξ ειτε μηνιαιες ειτε εξαμηνιαιες.

(αν και το ρωτησα και αλλου στο φορουμ)....αν εχω κανει δηλωση πριν λιγες μερες, πληρωνοντας παραβολο και ανταποδοτικο, αλλα ειναι σε κατασταση "επεξεργασιας" ακομη, χωρις να εχω κανει κατασταση "υπαγωγης"...θεωρουμαι οτι πρπει να πληρωσω μεχρι 8-2-2016 ή δεν εχω υπαχθει ακομη στο νομο οποτε να δω τι θα κανω με την παραταση;

 

Aφού έχει πληρωθεί το παράβολο και το ανταποδοτικό θα σου βγάλει πάλι τις 6 πρώτες δόσεις να πληρωθούν έως 10.2.2016, ανεξαρτήτως του αν η δήλωση φαίνεται ακόμη σε εσένα σε επεξεργασία!!!! Είδες τι ωραία το έφτιαξαν το σύστημα στο ΤΕΕ;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.