Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

σε ακινητο με αυθαιρεσιες υπαρχουν 4 συνιδιοκτητες.ο ενας ειναι αναπηρος.πως υποολογιζεται το προστιμο?

η έκπτωση πάει στο ποσοστό του. Θέλεις 2 σετ φκ, ένα για κάθε κατηγορία προστίμου. 75% εμβαδού στο ένα και 25% εμβαδού στο άλλο. Το αυτό για κάθε παράβαση.

Με τις λοιπές δεν ξέρω τι θα κάνεις. Δεν σε συμφέρει να βάλεις μία παραπάνω για να πάρει την έκπτωση. Άστο χωρίς

(όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι πληρούνται όλες οι προϋποθέσεις για έκπτωση ΑΜΕΑ)

Link to comment
Share on other sites

Tριτεκνος ως φαινεται στο Ε9 εχει στην Αθηνα διαμερισμα 60,0μ2 ρυθμιζει οικοδομη σε επαρχια 105+βοηθητικους μπορει να θεωρηθει η οικοδομη στην επαρχια ως κυρια ? πρεπει να ελεγχθει και το Ε9 της συζηγου?

Link to comment
Share on other sites

Tριτεκνος ως φαινεται στο Ε9 εχει στην Αθηνα διαμερισμα 60,0μ2 ρυθμιζει οικοδομη σε επαρχια 105+βοηθητικους μπορει να θεωρηθει η οικοδομη στην επαρχια ως κυρια ? πρεπει να ελεγχθει και το Ε9 της συζηγου?

αρθρο 17.

6. Τρίτεκνοι, με ατομικό εισόδημα έως είκοσι πέντε χιλιάδες (25.000) ευρώ ή οικογενειακό
εισόδημα έως σαράντα χιλιάδες (40.000) ευρώ, για την υπαγωγή στο άρθρο 8 του παρόντος της
κύριας κατοικίας τους κατα-βάλλουν ποσοστό 30% του ενιαίου ειδικού προστίμου, όπως
υπολογίζεται σύμφωνα με το Παράρτημα Α` του παρόντος και υποβάλλουν επιπλέον τα
δικαιολογητικά που αποδεικνύουν τη συνδρομή των ανωτέρω προϋποθέσεων. Οι διατάξεις του
ανωτέρω εδαφίου εφαρμόζονται και για τις μονογονεϊκές οικογένειες.

 

κυρια κατοικια ειναι αυτη που γραφει στο Ε1

Link to comment
Share on other sites

κυρια κατοικια ειναι αυτη που γραφει στο Ε1

Σαν ζευγαρι  εχουν την ιδια κύρια κατοικια, αρα αν εχει κατι αλλο η συζυγος δεν τους εμποδιζει να παρουν τον μειωτικο συντελεστη αν τηρουν τις προυποθεσεις του αρθρου 17.6

Link to comment
Share on other sites

που μένει ο Χριστιανός;

Τι δηλώνει στον πίνακα 5.1 του Ε1 ως κύρια κατοικία;

Το σπίτι στην Αθήνα ή στην επαρχία;

Link to comment
Share on other sites

που μένει ο Χριστιανός;

Πρέπει να είναι και Χριστιανος  για να επωφεληθει των διαταξεων του αρθρου 17 παρ.6???????? :shock: :shock: :shock: :shock:

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Επικαλούμαστε τα Θεία,

εκλιπαρώντας για τη Φώτιση,

που θα μας δώσει απαντήσεις στο άρθρο 17 και 19.

 

Εκ κεκτημένης, επικαλείσαι τα κοντινότερα σου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνωρίζει κανείς εμπεριστατωμένα, όταν αναφέρεται ο νομοθέτης σε "οικογενειακό εισόδημα" αν εννοεί το "δηλωθέν" ή το "φορολογητέο"?

Προσωπικές γνώμες κατά 100% όσων ρώτησα, αλλά και η δική μου, καταλήγουν στο "δηλωθέν", αλλά εμπεριστατωμένη καμία.

Το help desk μου απάντησε: "Προσωπικά πιστεύω εννοεί το δηλωθέν" και ότι αν θέλω επίσημη απάντηση να πάω στη ΔΟΚΚ

Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα

Επειδή πρώτη φορά μου τυχαίνει να τακτοποιήσω αυθαιρεσίες σε κατοικία τρίτεκνου, ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το οικογενειακό εισόδημα που λέει ο νόμος. Έχω μπροστά μου το Ε9 της οικογένειας (κάνουν μία δήλωση), ποιο λαμβάνω ως οικογενειακό εισόδημα για να δω αν πληροί τις προϋποθέσεις?Αυτό που λέει πρώτο πρώτο "Συνολικό Δηλωθέν εισόδημα" ή μετά από κάτι προσαυξήσεις που γίνονται αυτό που λέει "Εισόδημα Επιβολής εισφοράς"??

 

 

 

Μην θυμώνεις.

Κάνουμε και χαβαλέ καμιά φορά.

 

Το Γ2 που σου λέει ο λογιστής σου είναι για τον υπολογισμό της εισφοράς αλληλεγγύης.

Για εμένα είναι λάθος να δεις αυτό.

 

Για εμένα θα πρέπει να κοιτάξεις το ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΔΗΛΩΘΕΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ

και όχι το ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΟ το οποίο μπορεί να είναι το τεκμαρτό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.