Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση συνάδελφε αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος αν η περίπτωσή μου εμπίπτει στην κατηγορία ΑμεΑ. Εγώ νομίζω ότι δεν εμπίπτει τελικά.   

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που αντιμετώπισε παρόμοια περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ την αποψη σας, έχω μια πελάτισσα ελληνίδα που ζεί μονιμα στην γερμανία. Εκεί έχει πιστοποιητικό αναπηρίας 90% (γερμανικό έγγραφο με το σήμα της ευρωπαικής ένωσης). Η νομοθεσία γράφει οτι απαιτείται πιστοποιητικό απο αρμόδια αρχή (δεν αναφέρει κάπου ελλήνικη αρχή). Πιστεύεται οτι με καλύπτει ή πρέπει να πάρει πιστοποιητικό και απο τα ελληνικά ΚΕΠΑ?

Link to comment
Share on other sites

Κατ'  αρχάς, με αναπηρια 90%  δεν ζηταει ο 4178  ουτε κυρια ουτε μοναδικη.

Αρα μπορει να διαμενει  και εκτος του αυθαιρετου......και δεν  φαινεται να υπαρχει διαχωρισμος αν πρεπει να κατοικει στηνΕλλαδα ή σε αλλη χωρα...

 

Θες βεβαιωση απο αρμοδια δημοσια αρχη...ελληνικη.

 

Και προφανως εχει ΑΦΜ και υποβαλλει δηλωσεις Ε1, Ε2, Ε9...

 

Δεν λες και τι αυθαιρετο εχει...

 

υγ

ολα ειναι υπο διερευνηση, σε αυτη την φαση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφερει το κυρια και μοναδικη απλα ανεφερα που μενει, το μονο μου θεμα ειναι αν μπορει να παρει την εκπτωση του 85% με αυτο το χαρτι της γερμανιας και μονο χωρις την ελληνικη πιστοποιηση απο τα ΚΕΠΑ. Εχει ενα αυθαιρετο απο αυτα τα κλασικα εξ αδιαιρετου της χαλκιδικης (110 τμ κυριος χωρος και 15 αποθηκη) και η διαφορα στο προστιμο ειναι τεραστια . 17000 ευρω περιπου κανονικα και 2550 ευρω περιπου με εκπτωση.

Edited by mantsos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ακίνητο ανήκει κατά 50% στη μάνα και 50% στην κόρη.

Η μάνα υποστηρίζει ότι είναι μακροχρόνια άνεργη.

1) Πώς αποδεικνύεται η μακροχρόνια ανεργία;

2) Μπορώ να κάνω 2 φύλλα καταγραφής οπού το ένα θα έχει την έκπτωση της ανεργίας, εφόσον αποδειχθεί;

Link to comment
Share on other sites

Δες και στην ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ. 

Αν θυμάμαι καλά μακροχρόνια άνεργος θεωρείται ο άνεργος με 12 και πάνω συνεχείς μήνες ανεργίας και κάρτα ανεργίας ΟΑΕΔ.

Μπορείς στο ένα Φ.Κ να βάλεις συντελεστή 0,70 λόγω ειδικών συνθηκών (μακροχρόνια άνεργη) για το 50% της επιφάνειας του αυθαιρέτου εφόσον αναφερόμαστε για την κύρια κατοικία της.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δες εδώ στο 11: http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/theseis-ergasias/56926/oaed-erotiseis-kai-apantiseis-gia-tin-koinofeli-ergasia

 

Ας πάει στον ΟΑΕΔ να ρωτήσει. Ενδεχομένως να της χορηγήσει κάποια βεβαίωση ότι είναι συνεχώς άνεργη για τους τελευταίους 12+ μήνες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.