Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Συντελεστές (για τον υπολογισμό προστίμων)


Recommended Posts

Χρειάζεται να αθροίσω όλα τα τ.μ για τις αυθαίρετες κατασκευές κύριας & βοηθητικής χρήσης για να υπολογίσω τους συντελεστές υπέρβασης για τα φύλλα καταγραφής ή μόνο τους κλειστούς χώρους κύριας χρήσης. Δεν συζητάμε για τον τρόπο υπολογισμού κατηγοριών. Στην διευκρινιστική εγκύκλιο 4 αλλά και σε ερωτοαπαντήσεις του ΤΕΕ ότι μπορούμε. Τι ισχύει?
Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην εγκ.4 στο νο.33 αναφέρει "....να συγκρίνονται τα πολεοδομικά μεγέθη του αθροίσματος των επιφανειών των αυθαιρέτων κατασκευών ή της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης...", προσωπικά το ερμηνεύω ότι αθροίζεις ΟΛΟΥΣ τους χώρους.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα συνάδελφε έτσι το υπολόγιζα μέχρι τώρα αλλά στην εγκύκλιο 4 Άρθρο 9 παρ.16 γράφει αυτό που ανέφερα προηγουμένως για κλειστούς χώρους κύριας χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε δει το έργο ξανά και ξανά.

Δυο νόμοι με ασάφειες πέρασαν από εμάς.

Προσωπικά δεν μπορώ να δικαιολογήσω με τίποτα με βάση την γενικότερη φιλοσοφία του νόμου, αυτό που αναγράφεται στην εγκύκλιο περί κλειστών χώρων μόνο κύριας χρήσης.

Δεν μπορούν μέσα σε 4 χρόνια να ξεχωρίσουν τις χρήσεις (κύριες και βοηθητικές) και θα πάμε εμείς να το κάνουμε? 

Ότι δεν εξηγείται με σαφήνεια δίνει πάσα στο δυσμενέστερο. Αυτή είναι η προσωπική μου τοποθέτηση.

Συνεχίζω να βάζω αυθαίρετους κλειστούς χώρους ανεξαρτήτου χρήσης. 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να σημαίνει πως εάν κάποιος κάνει το αντίθετο είναι λάθος. Δική μου άποψη πάντα. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να αθροίσω όλα τα τ.μ για τις αυθαίρετες κατασκευές κύριας & βοηθητικής χρήσης για να υπολογίσω τους συντελεστές υπέρβασης για τα φύλλα καταγραφής ή μόνο τους κλειστούς χώρους κύριας χρήσης. Δεν συζητάμε για τον τρόπο υπολογισμού κατηγοριών. Στην διευκρινιστική εγκύκλιο 4 αλλά και σε ερωτοαπαντήσεις του ΤΕΕ ότι μπορούμε. Τι ισχύει?

Αυτούς που προσαυξάνουν τους ΣΔ, ΣΚ .... στο οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τις ερωτοαπαντησεις του ΤΕΕ τις παραθέτω παρακάτω με χαρακτηριστική την 690 κυρίως, 662, 803,818. Μπορούμε να επικαλεστούμε στην Τεχνικη έκθεση του Ν.4178 τις ερωτοαπαντήσεις ως τεκμήριο αιτιολόγησης του τρόπου υπολογισμού των φύλλων καταγραφής?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν δεις στην τροποποιηση του παραρτηματος Α,θα δεις οτι δεν υπαρχουν χωροι βοηθητικης χρησης,αλλα χωροι κυριας χρησης μειωμενου συντελεστη πχ υπογειο με μειωτικο και κυρια χρηση,οποτε το πολυ να μην αθροισεις στα ποσοστα υερβασης τους ισογειους βοητικους χωρους.

 

Στάλθηκε από το LG-P880 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχει παραγινει το κακο με "συναδελφους" που με τυρακι το προστιμο κλεβουν πελατες.... τι μειωτικους σε μη σοφιτες, τι διαφορετικα ποσοστα υπερβασης δομησης ανα φ.κ., τι λαθος υπολογισμοι ποσοστων Υ.Υ., τι πλαγιες αποστασεις μονο στο ισογειο.....αφηστε το τι γινεται σε οριζοντιες με ποσοστα υπερβ;σης....

 

Μιλαμε για χαος και εχω παρει αναποδες.... ακομα κ η ΥΔΟΜ ασχετοι τελειως ή κανει πλατες σε λαμογια....

 

Υπαρχουν τροποι προστασιας?..... σιχαθηκα..

 

Στάλθηκε από το LG-P880 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι επειδή τα έχω ψιλοξεχάσει, για τον υπολογισμό των ποστοστών αυθαιρεσίας, οι ομοειδείς παραβάσεις πάνε μαζί ή χωριστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.