Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

καλημερα.....

 

οταν αναφερει στο ''ειδοσ χρησησ'' περα απο την κυρια και μοναδικη κατοικια και προτογενουσ τομεα τι περιλαμβανει τι ισχυει;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κύρια και μοναδική κατοικία βάσει των προϋποθέσεων της παραγράφου 3 του άρθρου 19, καθώς και γεωργικές, κτηνοτροφικές, αλιευτικές - ιχθυοκαλλιεργητικές παραγωγικές μονάδες (βιοτεχνίες - βιομηχανίες) συσκευασίας και μεταποίησης προϊόντων.

Link to comment
Share on other sites

@ adadim,

 

πού λέει ότι σπας τα μ2 της κύριας κατοικίας, η Εγκ. 4 ??

 

Γιατί εγώ το μόνο που βρίσκω είναι το "σπάσιμο" μ2

σε κύρια κατοικία (Εγκ. 3, Παράρτημα 2, ερώτηση 15).

Εδώ :

Εγκ. 4, 'Αρθρο 19 ερ. 37παρ.3. μου βάζει πάλι περιορισμό για 70,00τ.μ. στις ειδικές κατηγορίες για άτομα με ειδικές ανάγκες κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την αποψή σας για μια περίπτωση:

Εντός οικοπέδου ενος ιδιοκτήτη έχουμε νόμιμη κατοικία 80τ.μ. σε επαφή με αυθαιρετο λεβητοστασιο 15τ.μ.  και αυθαιρετη ανεξάρτητη κατοικία εμβαδού 60τ.μ., για τα οποία

μπορεί να εκδοθει στην συνέχεια άδεια νομιμοποίησης. Τα ακίνητα αυτα είναι τα μοναδικά περιουσιακα στοιχεία του ιδιοκτήτη

 

Μπορώ να τα χαρακτηρίσω ως υπερβασεις κύριας και μοναδικής κατοίκιας ώστε να έχω παράβολο 500ευρώ(<100τ.μ.) ή σαν κατοικία και παράβολο 1000ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

Μιας που λήγει σε λίγο το πρώτο εξάμηνο του νόμου, θα ήθελα να ρωτήσω για το συγκεκριμένο θέμα το εξής:

 

Άραγε, όσον αφορά το εμβαδό για κύρια και μοναδική κατοικία, λαμβάνουμε υπόψη μας την εγκύκλιο που μας περιορίζει στα 70τμ (+ τέκνα) ή βαδίζουμε βάσει του νόμου που δεν βάζει περιορισμό?

Link to comment
Share on other sites

σε προηγούμενο μήνυμα στο ίδιο νήμα κάποιος συνάδελφος μου είπε να διαβάσω το Νόμο.

Κατάλαβα τι ήθελε να πει και συνεννοηθήκαμε. 

Όποιος έχει κουράγιο και θέληση, μπορεί να διαβάσει το νήμα από την αρχή προσεκτικά,

και θα βρει όλες τις απαντήσεις, αν θέλει να τις βρει.

Όποιος θέλει κάποια επίσημη σφραγίδα που να του πάρει την ευθύνη για τον υπολογισμό του προστίμου,

δεν θα βρει απάντηση στο φόρουμ. Μερικές φορές χρειάζεται μία νοητική ή πρακτική ή ψυχολογική υπέρβαση.

 

Επιτρέψτε μου να παραθέσω ένα ανέκδοτο που κυκλοφορούσε στο Πολυτεχνείο όταν ήμουν εγώ

το οποίο μάλιστα λέγονταν ότι ήταν του Τάσιου.

Το ερώτημα ήταν ποια είναι η αποδεκτή προσέγγιση. 

Έστω λοιπόν ότι βρίσκεσαι στα 5 μέτρα περίπου από μία όμορφη κοπέλα.

Ποια είναι η αποδεκτή προσέγγιση στη μέτρηση αυτής της απόστασης;

Ο ένας λέει 5 cm ο άλλος 5% ο άλλος βγάζει έναν αλγόριθμο τρίτου δεκαδικού με αστρονομικές παρατηρήσεις κλπ κλπ.

Πετάγεται κι ένας και λέει 1 μέτρο.

Μα είναι δυνατόν συνάδελφε να μας λες ότι το 1 μέτρο είναι αποδεκτή προσέγγιση για την απόσταση των 5 μέτρων;

Φέρτε με εμένα στο 1 μέτρο από την κοπέλα να την φτάνει το χέρι μου,

κι εσείς συνεχίστε να μετράτε την απόσταση με μεγαλύτερη ακρίβεια.

 

Είναι θέμα οπτικής.

Για κάποιους από εμάς, οπωσδήποτε μη επιστήμονες της νέας εποχής αλλά ούτε και μπαλαμουτατζήδες της παλιάς,

η αποδεκτή προσέγγιση είναι αυτή που μας επιτρέπει να κάνουμε τη δουλειά μας με επαρκή πίστη ότι έχουμε δίκιο..

Και δεν μπορεί η πίστη αυτή να βασίζεται ούτε 100% στα δεδομένα ούτε 100% στο προαίσθημα.

Το ακριβές μίγμα εξαρτάται από την εμπειρία, την γνώση, τη συγκρότηση, την έμφυτη ικανότητα του καθένα.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

architect_duth

δυστυχώς το θέμα δεν έχει ξεκαθαρίσει υπέρ των πολιτών. Στην ερώτηση του φίλου στο #535 δεν υπάρχουν τετραγωνικά με μειωτικό συντελεστή αφού ήδη η κύρια κατοικία του είναι 80 τ.μ>70 τ.μ. (αν υποτεθεί ότι ο πελάτης είναι χωρίς παιδιά) και μαζί με τα 15 τ.μ προς τακτοποίηση γίνονται 95 τ.μ. 

Αλλά και στο κείμενο του νόμου δεν θέτει τον περιορισμό στα συνολικά τετραγωνικά που τους αντιστοιχούν να είναι μέχρι 70 (+30 αν υπάρχουν 1 ή 2 παιδιά) έτσι ώστε να θεωρείται ότι δεν πληρούνται οι στεγαστικές ανάγκες και να λάβουν το συντελεστή?

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε προηγούμενο μήνυμα στο ίδιο νήμα κάποιος συνάδελφος μου είπε να διαβάσω το Νόμο.

Κατάλαβα τι ήθελε να πει και συνεννοηθήκαμε. 

Όποιος έχει κουράγιο και θέληση, μπορεί να διαβάσει το νήμα από την αρχή προσεκτικά,

και θα βρει όλες τις απαντήσεις, αν θέλει να τις βρει.

Όποιος θέλει κάποια επίσημη σφραγίδα που να του πάρει την ευθύνη για τον υπολογισμό του προστίμου,

δεν θα βρει απάντηση στο φόρουμ. Μερικές φορές χρειάζεται μία νοητική ή πρακτική ή ψυχολογική υπέρβαση.

 

Είναι θέμα οπτικής.

Για κάποιους από εμάς, οπωσδήποτε μη επιστήμονες της νέας εποχής αλλά ούτε και μπαλαμουτατζήδες της παλιάς,

η αποδεκτή προσέγγιση είναι αυτή που μας επιτρέπει να κάνουμε τη δουλειά μας με επαρκή πίστη ότι έχουμε δίκιο..

Και δεν μπορεί η πίστη αυτή να βασίζεται ούτε 100% στα δεδομένα ούτε 100% στο προαίσθημα.

Το ακριβές μίγμα εξαρτάται από την εμπειρία, την γνώση, τη συγκρότηση, την έμφυτη ικανότητα του καθένα.

+1

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.