Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Γενικά συμφωνώ...το ερώτημα είναι αν, εφόσον στην άδεια δεν φαίνεται θέση στάθμευσης, πρέπει να γίνει αναθεώρηση/ενημέρωση ή κάποια άλλη διαδικασία (σίγουρα πρέπει να γίνει συμβολαιογραφική πράξη)...Θα πρέπει να ελεγχθεί και η μη υπέρβαση της υποχρεωτικής φύτευσης υποθέτω, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γενικά συμφωνώ...το ερώτημα είναι αν, εφόσον στην άδεια δεν φαίνεται θέση στάθμευσης, πρέπει να γίνει αναθεώρηση/ενημέρωση ή κάποια άλλη διαδικασία (σίγουρα πρέπει να γίνει συμβολαιογραφική πράξη)...Θα πρέπει να ελεγχθεί και η μη υπέρβαση της υποχρεωτικής φύτευσης υποθέτω, σωστά?

γι' αυτό έθεσα όλα αυτά τα ερωτήματα.

Αν μιλάμε για σούπερ τυπικότητα, πρέπει να γίνουν όλα αυτά που λες, ή, να ρυθμιστεί με 4178 και να τελειώνει. 

Προσωπικά το βλέπω ως ένα 500άρικο, για λοιπές παραβάσεις (διαμορφώσεις, θέση στάθμευσης, κλπ κλπ)

εκτός αν έχει κι άλλες παραβάσεις στη μεζονέτα (θα μου κάνει μεγάλη εντύπωση να μην έχει)

οπότε έτσι κι αλλιώς πρέπει να κάνει ρύθμιση

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα τα συμβόλαια και όντως η θέση στάθμευσης είναι στην πρασιά στην οποία, όμως, έχει δοθεί αποκλειστική χρήση(!). Η συμβολαιογράφος μου είπε ότι η αποκλειστική χρήση έτσι και αλλιώς δεν σημαίνει ιδιοκτησία και ότι ο χώρος παραμένει κοινόκτητος, οπότε απαιτείται συναίνεση για οποιαδήποτε τακτοποίηση... Από την άλλη, στο ΦΕΚ αναφέρεται ότι:

iii) Επί αυθαιρέτων κατασκευών ή αυθαιρέτων αλλαγών
χρήσης σε χώρο ακινήτων για τον οποίο έχει συσταθεί
δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης, χωρίς να απαιτείται η
συναίνεση των συνιδιοκτητών.
Μπέρδεμα...όπως και να 'χει, η τακτοποίηση με 4178 (αν γίνει) θα είναι με ΥΔΒΧ και αλλαγή χρήσης ή αναλυτικό?
Υ.Γ. Οι υπόλοιπες αυθαιρεσίες έχουν ρυθμιστεί με 3843, σιγά μη δεν είχε..:)
Link to comment
Share on other sites

η μετατροπή σε λουτρό μου δίνει την εντύπωση ευρύτερης αλλαγής χρήσης των βοηθητικών χώρων του δώματος σε κύριους.

κατά συνέπεια, και η σκάλα που οδηγεί σε αυτούς θα πρέπει να προσμετρηθεί, όπως και οι ίδιοι βέβαια.

Κατά τη γνώμη μου είναι υπέρβαση δόμησης εντός περιγράμματος.

(δεν ξέρω αν έχει και υπέρβαση ύψους, γιατί νομίζω με κάτι τελευταίες διευκρινήσεις λέει ότι δεν βάζουμε αν δεν έχει υπερβεί το προβλεπόμενο ύψος της απόληξης) 

οκ θα υπολογισω ως υπερβαση δομησης και την αποληξη  λουτρο και τη σκαλα ανοδου στ δωμα.

ομως για τον καθορισμο κατγοριας θα τα συμπεριλαβω?απ το helpdesk μου ειπαν ¨" οχι¨" γιατι ως κλειστοι  χωροι συμπεριλαμβανονταν στην αδεια.δηλ δεν ειναι τελειως αυθαιρετοι.

Link to comment
Share on other sites

 

Κοίταξα τα συμβόλαια και όντως η θέση στάθμευσης είναι στην πρασιά στην οποία, όμως, έχει δοθεί αποκλειστική χρήση(!). Η συμβολαιογράφος μου είπε ότι η αποκλειστική χρήση έτσι και αλλιώς δεν σημαίνει ιδιοκτησία και ότι ο χώρος παραμένει κοινόκτητος, οπότε απαιτείται συναίνεση για οποιαδήποτε τακτοποίηση... Από την άλλη, στο ΦΕΚ αναφέρεται ότι:

iii) Επί αυθαιρέτων κατασκευών ή αυθαιρέτων αλλαγών
χρήσης σε χώρο ακινήτων για τον οποίο έχει συσταθεί
δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης, χωρίς να απαιτείται η
συναίνεση των συνιδιοκτητών.
Μπέρδεμα...όπως και να 'χει, η τακτοποίηση με 4178 (αν γίνει) θα είναι με ΥΔΒΧ και αλλαγή χρήσης ή αναλυτικό?
Υ.Γ. Οι υπόλοιπες αυθαιρεσίες έχουν ρυθμιστεί με 3843, σιγά μη δεν είχε.. :)

 

η αποκλειστική χρήση δεν σημαίνει ιδιοκτησία, αλλά σημαίνει δικαίωμα ρύθμισης, όπως λέει το ΦΕΚ.

(χωρίς αυτό να σημαίνει ιδιοποίηση του ρυθμιζόμενου χώρου. Η ρύθμιση δεν τροποποιεί τα εμπράγματα)

 

Από αυτά που λες καταλαβαίνω ότι ο χώρος είναι ανοιχτός, οπότε εμμένω στην πρότασή μου περί αναλυτικού.

 

Τη ρύθμιση με 3843 να την κάνεις έναν έλεγχο πριν τη θεωρήσεις δεδομένη.

Άσε που τα πρόστιμά της μάλλον είναι μεγαλύτερα από τα σημερινά, 

οπότε σε συμφέρει να τα συμψηφίσεις παρά να τα θεωρήσεις νομίμως υφιστάμενα.

Link to comment
Share on other sites

οκ θα υπολογισω ως υπερβαση δομησης και την αποληξη  λουτρο και τη σκαλα ανοδου στ δωμα.

ομως για τον καθορισμο κατγοριας θα τα συμπεριλαβω?απ το helpdesk μου ειπαν ¨" οχι¨" γιατι ως κλειστοι  χωροι συμπεριλαμβανονταν στην αδεια.δηλ δεν ειναι τελειως αυθαιρετοι.

εγώ ξέρω ότι το σύστημα για να υπολογίζει το παράβολο αθροίζει όλα τα τ.μ..

Αυτή η απάντηση του helpdesk είναι έγγραφη; (δεν θυμάμαι αν υπάρχει σε κάποια εγκύκλιο ή ε/α)

Link to comment
Share on other sites

η αποκλειστική χρήση δεν σημαίνει ιδιοκτησία, αλλά σημαίνει δικαίωμα ρύθμισης, όπως λέει το ΦΕΚ.

(χωρίς αυτό να σημαίνει ιδιοποίηση του ρυθμιζόμενου χώρου. Η ρύθμιση δεν τροποποιεί τα εμπράγματα)

 

Από αυτά που λες καταλαβαίνω ότι ο χώρος είναι ανοιχτός, οπότε εμμένω στην πρότασή μου περί αναλυτικού.

 

Τη ρύθμιση με 3843 να την κάνεις έναν έλεγχο πριν τη θεωρήσεις δεδομένη.

Άσε που τα πρόστιμά της μάλλον είναι μεγαλύτερα από τα σημερινά, 

οπότε σε συμφέρει να τα συμψηφίσεις παρά να τα θεωρήσεις νομίμως υφιστάμενα.

Σωστή παρατήρηση :) Ο 3843 είναι ΟΚ, το τσέκαρα... Με αναλυτικό το σκέφτομουν, απλά δεν ξέρω πώς ακριβώς (επίστρωση, μη διαμόρφωση ακαλύπτου ή κάτι άλλο)...Υπάρχει και το ερώτημα του αν επιτρέπεται γενικά θέση στάθμευσης (ανοιχτή) στην πρασιά, απ'ότι φαίνεται στο άρθρο 18 του ΝΟΚ, παρ 8Α και 8Β επιτρέπεται μόνο κάτω από το προκήπιο (ανοικτή?!)....

Edited by jimalexandrou
Link to comment
Share on other sites

η θέση στάθμευση στο προκήπιο απαγορεύεται κατά ΝΟΚ (εκτός από τις υπόσκαφες)

όμως, αφενός δεν ελέγχουμε με ΝΟΚ αλλά με ΓΟΚ 85, και αφετέρου οι ρυθμίσεις αφορούν αυθαιρεσίες και όχι νόμιμες κατασκευές.

Αν λοιπόν δεν υπάρχει απαγόρευση στον 4178 για στάθμευση στο προκήπιο (και δεν θυμάμαι να υπάρχει)

προχωράς κανονικά στη ρύθμιση, με τις λοιπές παραβάσεις που σου έγραψα και παραπάνω

 

όσο για τον 3843, το να είναι ΟΚ δεν φτάνει. Είναι και φτηνότερος από τον 4178;

 

(παρακαλώ μην εξαντλείτε το βαθμό λεπτομέρειας κάθε περίπτωσης ή επαναλαμβάνετε ερωτήματα για να μην μακραίνουν πολύ τα θέματα.

σόρυ για την "υπόδειξη", αλλά προσπαθούμε όλοι να πούμε τα περισσότερα δυνατά στο λιγότερο χρόνο / χώρο) 

Edited by apier
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι...ούτε με ΓΟΚ85, πάντως, βλέπω να επιτρέπεται η θέση στάθμευσης στο προκήπιο...

Οι υπάρχουσες αυθαιρεσίες ρυθμίζονται όλες με αναλυτικό (500€) και ο πελάτης δεν θέλει να ξαναδηλώσει ημιυπαίθριους κλπ (δικαίωμά του) με 4178, οπότε θα τακτοποιηθούν απλά οι λοιπές παραβάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι...ούτε με ΓΟΚ85, πάντως, βλέπω να επιτρέπεται η θέση στάθμευσης στο προκήπιο...

Οι υπάρχουσες αυθαιρεσίες ρυθμίζονται όλες με αναλυτικό (500€) και ο πελάτης δεν θέλει να ξαναδηλώσει ημιυπαίθριους κλπ (δικαίωμά του) με 4178, οπότε θα τακτοποιηθούν απλά οι λοιπές παραβάσεις...

αν ο 3843 είναι τζάμι, δικαίωμά του πράγματι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.