Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aν αναφέρεσαι σε αποθήκη ισογείου που προσμέτρησε στο Σ.Δ δεν θα έλεγα ότι αποτελούσε ποτέ οικιακή αποθήκη, υπό την έννοια ότι με την ανάλογη άδεια λειτουργίας (εφόσον οι χρήσεις στην περιοχή το επέτρεπαν) θα μπορούσε να λειτουργήσει ως επαγγελματική αποθήκη.

Για τον υπολογισμό προστίμου στη περίπτωση που περιγράφεις (χώρος που μέτρησε στο Σ.Δ), είναι αλλαγή χρήσης από Κ.Χ σε Κ.Χ υπολογιζόμενη με αναλυτικό προυπολογισμό. 

Επίσης, προ ΓΟΚ 85 η αλλαγή χρήσης ανάμεσα σε χώρους κύριας χρήσης δεν υπήρχε. Δες μήπως ο χώρος άλλαξε χρήση πριν την εφαρμογή του ΓΟΚ 85 (το 1983 που αναφέρεται στην εγκύκλιο έχει να κάνει με την κατηγορία 2) και έτσι δεν έχεις αυθαιρεσία. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η οικιακή αποθήκη που αναφέρω λαμβάνει χαρακτηρισμό απο την επικρατούσα χρήση στο ακίνητο (οικόπεδο). Επίσης απο το γεγονός πως παρότι είναι αυτοτελής χώρος (κτίριο) ανεγέρθηκε δυνάμει της ίδιας οικοδομικής άδειας με την κατοικία.

Κλείνει το θέμα και φυσικά συμφωνώ μαζί σου αναφορικά με τον τρόπο υπολογισμού παρότι δεν υπάρχει ρητή οδηγία είτε με το νόμο είτε με τις μετέπειτα εγκυκλίους.

Για τη δεύτερη περίπτωση τώρα η οποία ταυτίζεται τυχαίως με το πρώτο αρχικό ερώτημα, όντως η αγροτική αποθήκη του συνεταιρισμού άλλαξε χρηση Προ ΓΟΚ του 85. Το θέμα είναι το εξής: πως θα βεβαιώσω τη νομιμότητα της χρήσης για ΚΥΕ χωρίς ρύθμιση (χωρίς να μνημονεύω νομιμοποιητικό έγγραφο). Θα καταλάβουν σε υπηρεσία υγείας, δήμο κτλ πως η αγροτική αποθήκη είχε κυρία χρήση και δεν απαιτείται η υπαγωγή; Δε ξέρω αν έχω διάθεση να μπω σ´ αυτή τη διαδικασία, ακόμη δεν έχω συνέλθει απο προηγούμενες παρόμοιες περιπτώσεις :).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η οικιακή αποθήκη που αναφέρω λαμβάνει χαρακτηρισμό απο την επικρατούσα χρήση στο ακίνητο (οικόπεδο). Επίσης απο το γεγονός πως παρότι είναι αυτοτελής χώρος (κτίριο) ανεγέρθηκε δυνάμει της ίδιας οικοδομικής άδειας με την κατοικία.

Κλείνει το θέμα και φυσικά συμφωνώ μαζί σου αναφορικά με τον τρόπο υπολογισμού παρότι δεν υπάρχει ρητή οδηγία είτε με το νόμο είτε με τις μετέπειτα εγκυκλίους.

Για τη δεύτερη περίπτωση τώρα η οποία ταυτίζεται τυχαίως με το πρώτο αρχικό ερώτημα, όντως η αγροτική αποθήκη του συνεταιρισμού άλλαξε χρηση Προ ΓΟΚ του 85. Το θέμα είναι το εξής: πως θα βεβαιώσω τη νομιμότητα της χρήσης για ΚΥΕ χωρίς ρύθμιση (χωρίς να μνημονεύω νομιμοποιητικό έγγραφο). Θα καταλάβουν σε υπηρεσία υγείας, δήμο κτλ πως η αγροτική αποθήκη είχε κυρία χρήση και δεν απαιτείται η υπαγωγή; Δε ξέρω αν έχω διάθεση να μπω σ´ αυτή τη διαδικασία, ακόμη δεν έχω συνέλθει απο προηγούμενες παρόμοιες περιπτώσεις :).

+1 από εμένα.

πολλοί συνάδελφοι είναι ήδη κατηγορούμενοι για τέτοιες περιπτώσεις (ανακλήσεις αδειών λειτουργίας)

ακριβώς επειδή είναι σπάνιο το φαινόμενο ένα ΚΥΕ προ 85 να διατηρεί μέχρι σήμερα και τη χρήση και την κάτοψη

και να έχει και όλα τα απαραίτητα νομιμοποιητικά / αποδεικτικά

Link to comment
Share on other sites

εχει ξαναερωτηθει

σε κτισμα 55τμ  του 57 -61 αυθαιρετα χτισμενο  και χρησιμοποιουνταν ως κατοικια κ ενιοτε ως αλλο (καφενειο ,μπακαλικο κτλ-παντα χωρις αδειες πασης φυσεως  ) απο το 2007  κ μετα ειναι μαναβικο- σουπερμαρκετ.

κατηγορια ? αλλαγη χρησης ?

απευθειας υπηρεσιες ,55τμ  ,παλαιοτητα?!?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι γεια σας. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.Σε δυόροφη οικοδομή (κατοικία) το ισόγειο βάσει αδείας ήταν κλειστό γκαράζ (χωρίς να έχει μετρήσει στο Σ.Δ.-άδεια του 2002 με υπόλοιπο Σ.Δ.),κατασκευάσθηκε κατοικία,1)το πρόστιμο υπολογίζεται με υπέρβαση Σ.Δ. χωρίς συντελεστή αλλαγής χρήσης;, 2)πρέπει να πάει υποχρεωτικά για έκδοση οικ.αδειας μετά την ένταξη στο 4178; 3)στην ίδια οικοδομή το υπόγειο κατασκευάσθηκε μικρότερο από αυτό της αδείας, αυτό αποτελεί παράβαση που πρέπει να τακτοποιηθεί; αν ναι με αναλυτικό;  Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σπίτι εντός οικισμού 60τ.μ. κατασκευάστηκε προ του 1972, σύμφωνα με το Ε9 (στο οποίο όμως αναφέρεται κατοικία 40τ.μ. και αποθήκη20τ.μ.). Πηγαίνει Κατηγορία 2 (αφού στην 1 είναι μόνο για κατοικίες); Η αποθήκη όμως ήταν αποθήκη σπιτιού, όχι εξωτερική αποθήκη. Δε μπορώ να το θεωρήσω κατηγορία 1; Αν το βάλω κατηγορία 2 και βάλω 60τ.μ. σαν κύριος χώρος, δε μου υπολογίζει πρόστιμο γιατί βάζω χρονολογία προ του 1975 και με αναγκάζει να χρησιμοποιήσω προ του 1982.

Link to comment
Share on other sites

Σε δυόροφη οικοδομή (κατοικία) το ισόγειο βάσει αδείας ήταν κλειστό γκαράζ (χωρίς να έχει μετρήσει στο Σ.Δ.-άδεια του 2002 με υπόλοιπο Σ.Δ.),κατασκευάσθηκε κατοικία,1)το πρόστιμο υπολογίζεται με υπέρβαση Σ.Δ. χωρίς συντελεστή αλλαγής χρήσης;,(Σωστά)

2)πρέπει να πάει υποχρεωτικά για έκδοση οικ.αδειας μετά την ένταξη στο 4178; (Δεν έχει καμία τέτοια υποχρέωση)  

3)στην ίδια οικοδομή το υπόγειο κατασκευάσθηκε μικρότερο από αυτό της αδείας, αυτό αποτελεί παράβαση που πρέπει να τακτοποιηθεί; αν ναι με αναλυτικό;  (γενικώς κάτι που κατασκευάστηκε μικρότερο δεν αποτελεί αυθαίρετο, εκτός και αν μια παράλειψη (π.χ όταν προβλέπεται υποχρεωτική στέγη και δεν κατασκευάζεται) προκαλεί παραβίαση πολεοδομικών διατάξεων. Υπάρχει και σχετική ερωτοαπαντηση στην εγκ. 3)

 

Καλησπέρα! Σπίτι εντός οικισμού 60τ.μ. κατασκευάστηκε προ του 1972, σύμφωνα με το Ε9 (στο οποίο όμως αναφέρεται κατοικία 40τ.μ. και αποθήκη20τ.μ.). Πηγαίνει Κατηγορία 2 (αφού στην 1 είναι μόνο για κατοικίες); Η αποθήκη όμως ήταν αποθήκη σπιτιού, όχι εξωτερική αποθήκη. Δε μπορώ να το θεωρήσω κατηγορία 1; Αν το βάλω κατηγορία 2 και βάλω 60τ.μ. σαν κύριος χώρος, δε μου υπολογίζει πρόστιμο γιατί βάζω χρονολογία προ του 1975 και με αναγκάζει να χρησιμοποιήσω προ του 1982.

Υποθέτω ότι συζητάμε για παντελώς αυθαίρετο αφού δεν αναφέρεις κάποια άδεια.

Θα το αντιμετώπιζα ως κατηγορίας 1 ακίνητο, θεωρώντας την οικιακή αποθήκη, χώρο βοηθητικής χρήσης, ως προς την κύρια χρήση που είναι η κατοικία, η οποία δεν μεταβάλει την κύρια χρήση.

Αν τελικά αποφασίσεις κατηγορία 2 τότε δεν θα βάλεις χρονολογία προ 9/6/75, αλλά την αμέσως επόμενη δηλαδή προ 1983.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι συζητάμε για παντελώς αυθαίρετο αφού δεν αναφέρεις κάποια άδεια.

Θα το αντιμετώπιζα ως κατηγορίας 1 ακίνητο, θεωρώντας την οικιακή αποθήκη, χώρο βοηθητικής χρήσης, ως προς την κύρια χρήση που είναι η κατοικία, η οποία δεν μεταβάλει την κύρια χρήση.

Αν τελικά αποφασίσεις κατηγορία 2 τότε δεν θα βάλεις χρονολογία προ 9/6/75, αλλά την αμέσως επόμενη δηλαδή προ 1983.

Καλημέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση σου! Κι εγώ προς τα εκεί σκέφτομαι να πάω. 60τ.μ. κύριας χρήσης στη κατηγορία 1. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω μια ισογεοα κατοικια χωρισ αδεια προ 1975 και προσθηκη αποθηκησ 19τμ κολλητα στην κατοικια με κοινοτικη αδεια. τα 19 τμ εγιναν 25 αρα εχω υπερβαση τμ και πλεον χρησιμοποιειται ως σπιτι. επισης εχω και αυθαιρεσιες κατηγοριας 3.

η απορια  μου ειναι η εξης: την αλλαγη χρησς απο βοηθητικη σε κυρια και τα παραπανω τετραγωνικα πως θα τα δηλωσω? μπορω να βαλω τα 6τμ σε υπερβαση δομησης και την αλλαγη χρησδης με αναλυτικο?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.