Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

@papas88

σίγουρα πρέπει να ρυθμίσεις ή νομιμοποιήσεις την αλλαγή χρήσης

για ρώτα να δεις αν καλύπτεσαι να δώσεις ΒΚΧ φροντιστηρίου σε ακίνητο με άδεια γραφείου

(να μην πούμε για την ουσία του πράγματος, που είναι ότι θα χοροπηδάνε εκεί μέσα έφηβοι και παιδιά κάθε μέρα, όλη μέρα)

δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να θεωρείται δεδομένο ότι ο καθένας θα κάνει ότι θέλει όπου θέλει και όπως θέλει

Άρα όσοι ακολουθούν τους κανόνες είναι χαμένοι από χέρι (και είναι και μακάκες προφανώς)

άμα θέλεις κύριε ιδιοκτήτη να το νοικιάσεις φροντιστήριο, κάνε στατική επάρκεια όπως όλοι.

(εκτός άμα βρίσκεις θύματα "μηχανικούς" να σου υπογράψουν την περίεργη βεβαίωση αέρα πατέρα )

Άμα δεν θέλεις να κάνεις, νοίκιασέ το γραφεία (μόνο πρόσεχε μην σου καεί το τηλέφωνο από τους πολλούς ενδιαφερόμενους)

 

@sarcs

ρε μεγάλε μην μαστιγώνεις τον εαυτό σου (και τον πελάτη σου)

1,4 θα βάλεις μόνο στα τετραγωνικά που προκύπτουν ως έμμεση υπέρβαση λόγω της διαφοράς όρων δόμησης των χρήσεων.

τα υπόλοιπα (που καλύπτονται από τους όρους δόμησης της νέας χρήσης) θα πάνε με αναλυτικό.

Αν υπάρχει και υπέρβαση, εκεί έχουμε θέμα. Κάποιοι λένε με 1,4 κάποιοι άλλοι λένε χωρίς.

Εγώ ήμουνα με τους πρώτους, αλλά τώρα τελευταία το ξανασκέφτομαι.

Μου φαίνεται θεωρητικά λίγο περίπλοκο το όλο θέμα.

Θα βρεις δεκάδες σχετικές σελίδες και ωραία επιχειρήματα, και σε αυτό το νήμα και σε άλλα νομίζω  

 

(όσο για τους συντελεστές προσαύξησης, προφανώς θα πρέπει να τους υπολογίσεις με τα επιτρεπόμενα (της νέας).

Κάλυψη και Δ είχες παρέκκλιση; Θα είναι λίγο περίεργο (αισθητικά) να βλέπεις υπέρβαση κάλυψης & Δ εντός περιγράμματος.

Αλλά, 4178 είναι αυτός. ότι θέλει βγάζει) 

Edited by apier
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το 1.4 ειναι ένα μεγάλο ερωτηματικό.....

 

φυσιολογικά για να είσαι σίγουρος το βάζεις σε όλα τα φ.κ και κοιμάσαι ήσυχος...

 

στην περίπτωση που δεν το βάζεις λες ειναι επέκταση αμέσως τη νέα χρήση είχε...

επίσης ένα σκεπτικό είναι αν είχε τακτοποιηθεί το αρχικό κέλυφος με κάποιον προγενέστερο νόμο οι επεκτάσεις θα είχαν τωρα 1,4? πιθανότατα όχι

 

 

συνήθως από την άλλη το πρόστιμο το ΜΕΓΑΛΟ σε τέτοιες αλλαγές είναι η υπερβαση δόμησης που σε πετά απότι έχω δει σε εκτός από γραφεία σε κατοικίες στο >200%  και το αρχικό κέλυφος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Μεζονέτα έχει αποκλειστική χρήση τμήματος ακάλυπτου χώρου, το οποίο στην πράξη χρησιμοποιείται για ανοιχτή θέση στάθμευσης. Για να τακτοποιηθεί, θα πάω με ΥΔΒΧ και αλλαγή χρήσης?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις κανει καποια κατασκευή.....

 

τι αυθαιρεσια ειναι η χρηση του ακαλυπτου σαν  παρκιν???

 

δες τα ΠΜ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. αποληξη ασανσερ ,που προβλεποταν στην οικοδομικη αδεια ,διπλα στην αποληξη κλιμακοστασιου (η οποια στο ΔΚ δεν ειχε προσμετρησει στον πραγματοποιουμενο συντελεστη δομησης)  μετετραπη σε λουτρο. πως θα υπολογιστει το προστιμο?

1/ με αναλυτικο?

2/με ΥΔ

3/Με συντελεστη αλλαγης χρησης?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση... Δεν ξέρω σίγουρα αν είναι αυθαιρεσία η χρήση του ακάλυπτου ως πάρκινγκ, για να είμαι ειλικρινής... Το θέμα είναι ότι κάποιος γείτονας κατήγγειλε το γεγονός αυτό και ένας δικηγόρος (!) που ήρθε είπε ότι όντως δεν επιτρέπεται κάτι τέτοιο...Γνωρίζει κανείς τι ισχύει για τις χρήσεις του ακάλυπτου και αν όντως χρήζει τακτοποίησης?

Link to comment
Share on other sites

Η μεζονέτα λες ότι έχει την αποκλειστική χρήση του ακάλυπτου χώρου του οικοπέδου. Ο ιδιοκτήτης της παρκάρει το αυτοκίνητο του εντός αυτού του χώρου, χωρίς να έχει εκτελέσει κάποια αυθαίρετη κατασκευή, όπως στέγαση ή διαμόρφωση ή γενικώς εργασίες καθ υπέρβαση της οικοδομικής άδειας. Από τα λεγόμενα σου δεν διαφαίνεται κάποια αυθαιρεσία. Αν υπάρχει δικομανής γείτονας, αυτό είναι άλλο θέμα. Ας βάλει ο πελάτης σου το δικηγόρο του να του στείλει και αυτός ένα εξώδικο που να λέει να σταματήσει να ενοχλεί τον πελάτη του. 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. αποληξη ασανσερ ,που προβλεποταν στην οικοδομικη αδεια ,διπλα στην αποληξη κλιμακοστασιου (η οποια στο ΔΚ δεν ειχε προσμετρησει στον πραγματοποιουμενο συντελεστη δομησης)  μετετραπη σε λουτρο. πως θα υπολογιστει το προστιμο?

1/ με αναλυτικο?

2/με ΥΔ

3/Με συντελεστη αλλαγης χρησης?

Γενικά:

Με αναλυτικό υπολογίζονται οι αλλαγές χρήσης σε χώρους που έχουν μετρήσει στον συντελεστή δόμησης και η αλλαγή χρήσης ΔΕΝ "κρύβει" αύξηση του σ.δ.,

Παράδειγμα: αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία σε εντός σχεδίου περιοχή.

ή αλλαγές χρήσης σε χώρους που ΔΕΝ έχουν μετρήσει στον σ.δ. αλλά ούτε η νέα χρήση μετράει σε αυτόν.

Παράδειγμα: αλλαγή χρήσης ΒΧ σε ΒΧ

 

Με ΥΔ υπολογίζονται οι αλλαγές χρήσης σε χώρους που ΔΕΝ έχουν μετρήσει στον συντελεστή δόμησης αλλά λόγω της νέας χρήσης θα έπρεπε να μετρήσει.

παράδειγμα το υπόγειο σε μία μεζονέτα που έγινε χώρος ΚΧ.

 

Με συντελεστή αλλαγής χρήσης, οι αλλαγές χρήσης σε χώρους που έχουν μεν μετρήσει στον σ.δ. αλλά από την αλλαγή χρήσης προκύπτει αύξηση του σ.δ.

παράδειγμα στα εκτός σχεδίου αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία για τα επιπλέον των 200μ2 μέτρα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση... Δεν ξέρω σίγουρα αν είναι αυθαιρεσία η χρήση του ακάλυπτου ως πάρκινγκ, για να είμαι ειλικρινής... Το θέμα είναι ότι κάποιος γείτονας κατήγγειλε το γεγονός αυτό και ένας δικηγόρος (!) που ήρθε είπε ότι όντως δεν επιτρέπεται κάτι τέτοιο...Γνωρίζει κανείς τι ισχύει για τις χρήσεις του ακάλυπτου και αν όντως χρήζει τακτοποίησης?

άμα θέλεις να το ψάξεις περισσότερο για δική σου πληροφόρηση,

δες τι περιγράφεται στη σύσταση ή στον κανονισμό

που του παραχωρήθηκε η χρήση του ακάλυπτου.

Έτσι απλά "δεν επιτρέπεται" μου φαίνεται λίγο ψάρεμα από τον δικηγόρο....

Link to comment
Share on other sites

Η μεζονέτα λες ότι έχει την αποκλειστική χρήση του ακάλυπτου χώρου του οικοπέδου. Ο ιδιοκτήτης της παρκάρει το αυτοκίνητο του εντός αυτού του χώρου, χωρίς να έχει εκτελέσει κάποια αυθαίρετη κατασκευή, όπως στέγαση ή διαμόρφωση ή γενικώς εργασίες καθ υπέρβαση της οικοδομικής άδειας. Από τα λεγόμενα σου δεν διαφαίνεται κάποια αυθαιρεσία. Αν υπάρχει δικομανής γείτονας, αυτό είναι άλλο θέμα. Ας βάλει ο πελάτης σου το δικηγόρο του να του στείλει και αυτός ένα εξώδικο που να λέει να σταματήσει να ενοχλεί τον πελάτη του. 

μήπως δεν είναι εντός ακαλύπτου αλλά εντός πρασιάς;

από που έχει πρόσβαση στο χώρο στάθμευσης;

που είναι η θέση στάθμευσης της μεζονέτας που προβλέπονταν στα σχέδια;

ο ακάλυπτος είναι ακάλυπτος (χώμα) ή έχει στρωθεί κλπ;

η υψομετρική του διαμόρφωση είναι η προβλεπόμενη;

 

αν έστω κι ένα από τα παραπάνω έχει δυσμενή απάντηση,

καλό θα ήταν να γίνει ρύθμιση, τη στιγμή που η υπόθεση πάει στα δικαστήρια,

και κατά συνέπεια πάμε για σούπερ τυπικότητα και όχι για χαλαρές καταστάσεις "έλα μωρέ εντάξει"

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. αποληξη ασανσερ ,που προβλεποταν στην οικοδομικη αδεια ,διπλα στην αποληξη κλιμακοστασιου (η οποια στο ΔΚ δεν ειχε προσμετρησει στον πραγματοποιουμενο συντελεστη δομησης)  μετετραπη σε λουτρο. πως θα υπολογιστει το προστιμο?

1/ με αναλυτικο?

2/με ΥΔ

3/Με συντελεστη αλλαγης χρησης?

η μετατροπή σε λουτρό μου δίνει την εντύπωση ευρύτερης αλλαγής χρήσης των βοηθητικών χώρων του δώματος σε κύριους.

κατά συνέπεια, και η σκάλα που οδηγεί σε αυτούς θα πρέπει να προσμετρηθεί, όπως και οι ίδιοι βέβαια.

Κατά τη γνώμη μου είναι υπέρβαση δόμησης εντός περιγράμματος.

(δεν ξέρω αν έχει και υπέρβαση ύψους, γιατί νομίζω με κάτι τελευταίες διευκρινήσεις λέει ότι δεν βάζουμε αν δεν έχει υπερβεί το προβλεπόμενο ύψος της απόληξης) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.