Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

έτσι όπως τα λες συμφωνώ με Άκη. Ούτε και θέμα όρων δόμησης θα έχεις, αφού ήδη από τότε είχε τη χρήση με υπόλοιπο.

1,4 σε καμία περίπτωση (θα το έβαζες μόνο αν προέκυπτε έμμεση υπέρβαση λόγω διαφοράς όρων δόμησης)

Edited by apier
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχω περιπτωση καταστηματος με αδεια που εχει γινει κατοικια, εντος σχεδιου.

Το καταστημα ειναι 1,50 μ2 μεγαλυτερο απ΄οτι φαινεται στην αδεια και επιπλεον εκανε μια αποθηκη 7μ2 κολλητα.

 

Εδώ θα έχω ένα ΦΚ αυθαιρετης επέκτασης 1,50 μ2 με υπέρβαση δόμησης και κάλυψης και δηλωθείσα χρήση κατοικία

και μετά ένα αναλυτικό προυπολογισμό (άρθρο 18.5.β)  των υπολοίπων τετραγωνικών που δεν έχουν υπέρβαση δόμησης και άλλαξαν χρήση από κύρια (καταστημα) σε κύρια (κατοικία).

Σε αυτο τον αναλυτικο μπορω να βαλω πακετο και την αποθηκη ως κατ3.

Συμφωνειτε?

 

Ή δεν μπορω να χρησιμοποιησω το 18.5.β επειδη αλλαξε το εμβαδον του καταστηματος κατα 1,50 μ2?

 

Έχω κι εγώ ίδια περίπτωση (αλλαγή ισόγειου καταστήματος σε κατοικία) με τη διαφορά οτι υπήρχε και εσωτερικό πατάρι, το οποίο έκλεισε και έγινε κ αυτό κατοικία αυτόνομη με ξεχωριστή είσοδο (ίδια επιφάνεια). Σκέφτηκα λοιπόν α)την αλλαγή του καταστήματος με αναλυτικό, β) τη νέα κατοικία στο πατάρι με Υ.Δ. Β.Χ. < 50 τ.μ. (και με χρήση κατοικία και ΟΧΙ υπηρεσίες, ποσοστό υπέρβασης 100%),και επίσης διαφορετική διαμερισμάτωση.

 

συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

To παταρι υπηρχε στην αδεια ή ειναι αυθαιρετο?

διαφωνω με τον μειωτικο που λες για το παταρι.

Το < 50μ2 παει σε ισογειους βοηθητικους χωρους και οχι σε κυριους, και εσυ εχεις κυριο (κατοικια) και δεν ειναι ισογειο.

Επισης, αν εννοεις τον μειωτικο επειδη ειναι παταρι, παλι διαφωνω, γιατι κατα τη γνωμη μου θα επαιρνε τον μειωτικο εφοσον δεν ηταν ανεξαρτητη ιδιοκτησια.(παταρι = εσωτερικος εξωστης)

 

Και η διαμερισματωση μου φαινεται υπερβολη (εχει ανοιξει μια εισοδος δεν εχει γινει 'ανακατανομη΄ οριζοντιων ιδιοκτησιων)

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

To παταρι υπηρχε στην αδεια ή ειναι αυθαιρετο?

διαφωνω με τον μειωτικο που λες για το παταρι.

Το < 50μ2 παει σε ισογειους βοηθητικους χωρους και οχι σε κυριους, και εσυ εχεις κυριο (κατοικια) και δεν ειναι ισογειο.

Επισης, αν εννοεις τον μειωτικο επειδη ειναι παταρι, παλι διαφωνω, γιατι κατα τη γνωμη μου θα επαιρνε τον μειωτικο εφοσον δεν ηταν ανεξαρτητη ιδιοκτησια.(παταρι = εσωτερικος εξωστης)

 

Και η διαμερισματωση μου φαινεται υπερβολη (εχει ανοιξει μια εισοδος δεν εχει γινει 'ανακατανομη΄ οριζοντιων ιδιοκτησιων)

 

 

 

στο παράρτημα α στο  5(2) δεν μιλάει μόνο για ισόγειους κύριους < 50τ.μ. Επίσης στο άρθ. 18 εδ 6 αναφέρει τις σοφίτες με μειωτικό και δεν καταλαβαίνω γιατί να το ερμηνεύσουμε εμείς διαφορετικά. και επίσης η διαφορετική διαμερισμάτωση καλύπτει τον ιδιοκτήτη για τη διάσπαση μιας και όντως έπρεπε να γίνει ανακατανομή οριζοντίων

Link to comment
Share on other sites

σαφέστατα έχει γίνει ανακατανομή ιδιοκτησιών αφού το πρώην πατάρι του ισογείου έγινε ανεξάρτητη κατοικία.

το πατάρι πως θα πάρει μειωτικό αφού δεν είναι πλέον πατάρι αλλά ανεξάρτητος (του ισογείου) όροφος;

ούτε σοφίτα είναι (νομίζω προφανώς) Άρα πως εμπίπτει στον μειωτικό; 

Link to comment
Share on other sites

σαφέστατα έχει γίνει ανακατανομή ιδιοκτησιών αφού το πρώην πατάρι του ισογείου έγινε ανεξάρτητη κατοικία.

το πατάρι πως θα πάρει μειωτικό αφού δεν είναι πλέον πατάρι αλλά ανεξάρτητος (του ισογείου) όροφος;

ούτε σοφίτα είναι (νομίζω προφανώς) Άρα πως εμπίπτει στον μειωτικό; 

 

με την λογική που παίρνει μειωτικό και το υπόγειο που δεν είναι πια υπόγειο και αποκαλύφθηκε αλλά βασίζεται στο άρθ.18 εδ.6

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω καταλάβει ότι για τα πατάρια και τις σοφίτες ισχύει ο μειωτικός όσο παραμένουν σε σχέση με το υποκείμενο.

Αν έχουν καταστεί ανεξάρτητα μπορούν να θεωρούνται ακόμα πατάρια / σοφίτες και όχι όροφοι;

Υποτίθεται ότι η ρύθμιση αφορά την υπέρβαση / "αλλαγή χρήσης" ΒΧ > ΚΧ και όχι την προσθήκη / φύτεμα ανεξάρτητου ορόφου.

Μήπως κάνω λάθος; 

Για το υπόγειο λέει ξεκάθαρα ότι το ξεμπάζωμα δεν επηρεάζει τον μειωτικό. 

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα ερώτημα....

 

έχω άδεια  εκτος  γραφειων με 600 τ.μ  σ.δ

στην ουσια έγιναν οικίες

 

 

η  άδεια έλεγε για κάθε κτίσμα

ισόγειο  50 τ.μ Κ.Χ και 50 τ.μ  ΒΧ ως αποθηκες το πισω μέρος

α οροφος   100 τ.μ  κ.χ

β οροδος    50 τ.μ κ.χ

στην ουσια  200 τ.μ  Κ.Χ και 50 β.χ

έχουν και 50 τμ επέκταση

και τα 50 τ.μ βχ έγιναν κατοικία

 

συνολικά  300 τ.μ οικία

 

στον υπ0λογισμό τώρα....βάση σ.δ  οικίας  είναι  200 τμ το αγροτεμάχιο.....επομένως σε κάθε ένα κτίσμα αναλογεί  66,66 τ.μ

επομένως ΥΠΕΡΒΑΣΗ Δομησης   μεγαλύτερη του 200%

τα 66.66 τ.μ θα πάνε  με αναλυτικό

τα 200 -66,66  =133,34 θα πάνε με ΥΔ >200%  ΚΑΙ  Α.Χ  σε αυτό τίθεται το ερώτημα οτι μπορεί αν γλυτώσουν τα τ.μ Α.Χ  οι εξωτερικοί τοίχοι-διάδρομοι-λουτρα-κλιμακοστάσια

τα 50  τ.μ επέκταση θα πάνε με ΥΔ>200%  και  Υ.Κ      (α.χ δεν έχουν?)

τα 50 τ.μ  αποθήκες  θα πάνε  ως   Β.Χ (υπογεια σταθμη)   ΥΔ> 200%   (Α.Χ  ΈΧΟΥΝ?)κανονικά βάση εγκυκίου 4 πιστευω οχι

 

βασικά το ερώτημα είναι οι β.χ και οι επεκτάσεις περνουν Αλλαγή χρήσης?

 

 

και κάτι τραβηγμένο.....ο β όροφος ήταν πατάρι με στέγη θα πάρει Β.Χ?  από την στιγμή που στην άδεια μέτρησε ωσ Σ.Δ κανονικά?

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ήθελα απλά μια επιβεβαίωση.

1, Υπόγειο χώρος μετατρέπεται από αποθήκη σε κατοικία, δεν βάζω αλλαγή χρήσης, βάζω μόνο τα τμ του υπογείου ως υπέρβαση δόμησης και στα κύρια τμ?

2, Μετράω και την περιμετρική τοιχοποιία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.