Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

 

Σε περίπτωση που έχει κλείσει ημιυπαίθριος χώρος,  ο οποίος έχει μετρήσει στη δόμηση και στην κάλυψη ,  τι παράβαση θεωρείται? μπορεί να θεωρηθεί αλλαγή χρήσης από κύραι σε κύρια και να το υπολογίζω με αναλυτικό προυπολογισμό

 

Σε περίπτωση που υπολογιστεί με αναλυτικό προυπολογισμό, το βάζω ως ξεχωριστή παράβαση ή προσθέτω τις εργασίες στο συνολικό αναλυτικό προυπολογισμό του ακινήτου?

 

σε οικόπεδο με διώροφη κατοικία είχε προβλεφθεί στην άδεια ανεξάρτητη αποθήκη που είχε βεβαίως μετρήσει στο συντελεστή δόμησης.

Σήμερα η αποθήκη έχει γίνει κατοικία, δηλαδή αλλαγή χρήσης από βοηθητική κύρια σε κύρια χρήση, χωρίς όμως υπέρβαση δόμησης.

Πως υπολογίζεται το πρόστιμο, με αναλυτικό ή σαν υπέρβαση δόμησης?

Δεν είναι άδικο να υπολογιστεί σαν να πρόκειται για εντελώς αυθαίρετο κτίσμα?

 

αν είναι εντός σχεδίου λογικά θα πάει με αναλυτικό αφού η αποθήκη είχε μετρήσει στο ΣΔ-ΣΚ ... Θα μπορούσες και να βγάλεις άδεια για να το νομιμοποιήσεις 

Συμφωνώ.

Largy

Ο χαρακτηρισμός ενός χώρου ως Η.Χ  είναι ανεξάρτητος του αν προσμετρά ή όχι στο Σ.Δ. Στην περίπτωση της συναδέλφου ίσως ήταν ένας Η.Χ που δεν πληρούσε το κριτήριο βάθους και ανοίγματος κατά ΓΟΚ 85 και αναγκαστικά προσμέτρησε στο Σ.Δ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ακίνητο έχει εκδοθεί κοινοτική άδεια για αποθήκη 60 μ2 με ορθογωνικό περίγραμμα (10,00 * 6,00 = 60 μ2).

Στην υφιστάμενη κατάσταση έχει κατασκευαστεί ως κατοικία εμβαδού 58 μ2 και όχι με ορθογωνικό περίγραμμα (έχει σπασιμο και δημιουργούνται δυο κουτιά).

Οπότε οπι αυθαιρεσίες που έχω είναι:

 

- Αλλαγή χρήσης

- Αλλαγή περιγράμματος (μεγαλύτερη του 5% άρα αποκλείεται Κατηγορία 3)

 

Πως θα το τακτοποιήσω? 

 

1) Ως δυο πολεοδομικές παραβάσεις, μια για την αλλαγή χρήσης (αφού προσμετρούσαι στην δόμηση και άρα είναι αλλαγή χρήσης από κύριο σε κύριο) και μια για την αλλαγή περιγράμματος???

2) Ολόκληρο το κτίριο είναι αυθαίρετο άρα ολοκληρο υπέρβαση δόμησης?

3) Άλλη ιδέα????

Edited by dazisimo
Link to comment
Share on other sites

Largy, Στο διάγραμμα κάλυψης φαίνεται να έχει μετρήσει στη δόμηση και στην κάλυψη, συνεπώς το θεωρώ ως δεδομένο. 

 

Θα δηλώσω τις εργασίες με αναλυτικό προυπολογισμό για το κλείσιμό του και θα το προσθέσω στο συνολικό αναλυτικό του ακινήτου.

 

(ευχαριστώ PAVLOS33)

Link to comment
Share on other sites

Σε ακίνητο έχει εκδοθεί κοινοτική άδεια για αποθήκη 60 μ2 με ορθογωνικό περίγραμμα (10,00 * 6,00 = 60 μ2).

Στην υφιστάμενη κατάσταση έχει κατασκευαστεί ως κατοικία εμβαδού 58 μ2 και όχι με ορθογωνικό περίγραμμα (έχει σπασιμο και δημιουργούνται δυο κουτιά).

Οπότε οι αυθαιρεσίες που έχω είναι:

 

- Αλλαγή χρήσης

- Αλλαγή περιγράμματος (μεγαλύτερη του 5% άρα αποκλείεται Κατηγορία 3)

 

Πως θα το τακτοποιήσω? 

 

1) Ως δυο πολεοδομικές παραβάσεις, μια για την αλλαγή χρήσης (αφού προσμετρούσε στην δόμηση και άρα είναι αλλαγή χρήσης από κύριο σε κύριο) και μια για την αλλαγή περιγράμματος???

2) Ολόκληρο το κτίριο είναι αυθαίρετο άρα ολόκληρο υπέρβαση δόμησης?

3) Άλλη ιδέα????

Πέρα από το στέλεχος υπάρχουν άλλα σχέδια με βάση τα οποία μπορείς να συγκρίνεις για τις παραβάσεις κάλυψης, Δ και ύψους (εφόσον αυτές υφίστανται)?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μόνο το στέλεχος. Έχω κάνει όμως αποτύπωση του οικοπέδου και βρίσκεται σε εγκεκιρμένη θέση το κτίριο

Edited by dazisimo
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χωρίς εγκεκριμένα σχέδια δεν θα το προχωρούσα. Θα έβαζα ΌΧΙ" στην Ο.Α και θα το θεωρούσα αυθαίρετο.

 

Στο νομό μου καμία κοινοτική άδεια δεν έχει σχέδια. Δηλαδή θες να μου πεις ότι όταν έχουν κοινοτική άδεια πρέπει να τα θεωρώ αυθαίρετα ή να μην δίνω βεβαιώσεις???  \

εδώ έχουν σηκωθεί ολόκληρα σπίτια με τις κοινοτικές άδειες στα χωριά. 

Edited by dazisimo
Link to comment
Share on other sites

Από την εποχή του ν. 4014 ίσχυε, ότι χωρίς εγκεκριμένα σχέδια δεν πας παρακάτω. Γιατί σου κάνει εντύπωση?

Το γεγονός ότι μπορεί μια πόλη μπορεί  να χτίστηκε χωρίς άδειες η με άλλες διαδικασίες δεν σημαίνει ότι εσύ απαλλάσσεσαι από τις αστικές και ποινικές ευθύνες της σφραγίδας και υπογραφής σου.

 

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Από την εποχή του ν. 4014 ίσχυε, ότι χωρίς εγκεκριμένα σχέδια δεν πας παρακάτω. Γιατί σου κάνει εντύπωση?

Το γεγονός ότι μπορεί μια πόλη μπορεί  να χτίστηκε χωρίς άδειες η με άλλες διαδικασίες δεν σημαίνει ότι εσύ απαλλάσσεσαι από τις αστικές και ποινικές ευθύνες της σφραγίδας και υπογραφής σου.

 

Καλή συνέχεια.

 

Μου κάνει εντύπωση γιατί μου είχε εντελώς διαφύγει ότι όταν έχει κοινοτική άδεια θεωρείται χωρίς οικοδομική άδεια. Πρεπει να έχω πάθει ίσα με δεκα εγκεφαλικά τωρα.... γιατί έχω παρα πολλές τετοιες υποθέσεις και καμία με σχέδια. 

Συμφωνείται και οι υπόλοιποι να υποθέσω με τον Pavlo?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρω πουθενά ότι η κοινοτική άδεια δεν θεωρείται άδεια. 

Αν διαβάσεις προσεκτικά λέω ότι δεν έχεις εγκεκριμένα σχέδια για να συγκρίνεις, οπότε το σύνηθες σε τέτοια περίπτωση είναι να θεωρήσεις ότι δεν έχεις άδεια προκειμένου να υπολογίσεις το πρόστιμο. 

 

Υ.Γ για λόγους οικονομίας του νήματος μην κάνεις παράθεση ακριβώς από κάτω σε κάθε μήνυμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.