Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι,

 

Σε μονόροφη οικοδομή 60 τ.μ. ο.α 1982 (έτσι λέει αλλά είναι αστιατόριο) εκδόθηκε άδεια "κατασκευή αποθήκης" 40 τ.μ. τον Μάρτιο του 1985, προ ΓΟΚ 85.Το 1996 "προσθήκη 2 αποθηκών 17 τ.μ. και 35 τ.μ.σε εστιατόριο" και αναθεώρηση αυτής αλλαγη χρήσης της 1 αποθήκης (35 τ.μ.) σε κατάστημα. Η άδεια του 1996 στο σκαρίφημα έχει τα 100 τ.μ. ως εστιατόριο χωρίς να διαχωρίζει τα 40 τ.μ ως αποθήκη και χωρίς να έχει γίνει αλλαγή χρήσης. Το 2006 έχω και άλλες προσθήκες κλπ. με το σκαρίφημα να έχει τα 100 τ.μ. ως εστιατόριο, το κατάστημα των 35 τ.μ. και την αποθήκη των 17 τ.μ.. Στην πραγματικότητα η αποθήκη 40 τ.μ καθώς και η άλλη αποθήκη των 17 τ.μ. είναι μέρος του εστιατορίου-κουζίνα κλπ.  Όλα έχουν μετρήσει στην δόμηση και κάλυψη. Θεωρείτε ότι τα 40 τ.μ. προ ΓΟΚ 85, πρέπει να γίνει αλλαγή χρήσης παρόλο στις μετέπειτα άδειες το έχουν ως εστιατόριο και η αποθήκη των 17 τ.μ. θέλει αλλαγή χρήσης? ΥΔΟΜ είπες ότι για αυτούς είναι κύρια χρήση οι αποθήκες.   

Link to comment
Share on other sites

Κατι απλο για σας....

Σε οικισμο εχω οικοπεδο 1000τ.μ, με οικ. αδεια του 94 για αγροτικη αποθηκη 25τμ, που ομως εγινε κατοικια.

1. Εχω αλλαγη χρησης απο κυρια σε κυρια σωστα?

2. Θα παει με αναλυτικο ή τσεκαρω την αλλαγη χρησης? (σημ. εγκ..4)

Link to comment
Share on other sites

2. Λοιπή παράβαση-δεν τσεκάρεις αλλαγή χρήσης .

Οκ το βαζω με αναλυτικο.

Εχω ομως και αλλες λοιπες παραβασεις (μπαρμπεκιου στεγαστρο κλπ)...τα υπολογιζω ολα ως μια παραβαση (μεχρι 15.000) ή η αλλαγη χρηση παει ξεχωριστα?

Link to comment
Share on other sites

Σε ισόγειο χώρο τετραόροφης οικοδομής προβλεπόταν σύμφωνα με την οικοδομικη άδεια η κατασκευή 2 καταστημάτων και κοινόχρηστου χώρου, συνολικά 160 τμ. Στην πράξη έγινε μια κατοικία 103 τμ και κοινόχρηστος χώρος 58,89 τμ σύνολο 161,89 τμ. Υπάρχει αλλαγή χρήσης από χώρο ΚΧ σε χώρο ΚΧ (από κατάστημα σε κατοικία) άρα αναλυτικός προϋπολογισμός 103(κατοικία)+57(κοινόχρηστα) τμ . Για τα 1,89 τμ έχω ΥΚ και ΥΔ. Αυτά τα τετραγωνικά να τα υπολογίσω ξεχωριστά ως υπερβαση με δόμηση και κάλυψη ή εφόσον εχω αλλαγή χρήσης εκτός νομίμου περιγράμματος, πρέπει να θεωρήσω όλο το εμβαδό ως ΥΔ (160 τμ) και τα 1,89 τμ ως ΥΔ και επιπλέον  ΥΚ?

Edited by gab pet
Link to comment
Share on other sites

εχεις και κάποιες ανοχές στις διαστάσεις καθώς και επίσης ΚΑΤ 3 έως 5% στις διαστάσεις και 2% εμβαδου πάει 500 άρικο για δες το έτσι

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, οικοδομή(ΚΑΤΟΙΚΙΑ) Εμβαδού 100 τ.μ. με άδεια( 1974),τα 30 τ.μ. έγιναν κατάστημα και μετά απο ένα χρόνο κατασκεύασε αυθαίρετα άλλα 10 τ.μ.,που αποτελουν τις τουαλέτες του μαγαζιού.κάποια πρόταση για τα φύλλα καταγραφής?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Edited by kyrkaf
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από .. τα  ΚΕΦΑΛΑΊΑ σου!

 

 σε συνιστώ να το δηλώσεις

ως Κ/Χ προ του 83 κατηγ 3

και  υπηρεσίες 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.