Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ σωστά στα λέει ο Παύλος γιατί εκτός από κατόψεις δεν έχεις και την ακριβή τοποθέτηση του κτιρίου στο οικόπεδο κ.τ.λ..

 

Τώρα... επειδή ακούγεσαι να έχεις αναλάβει ευθύνες για την υπόθεση δες και αυτό τον τρόπο για να υπολογίσεις υπερβάσεις (με κόκκινο). Μη κάνεις απλή αφαίρεση 60-58=2. 

Drawing1 Model (1).pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους σας.

Ναι δυστυχώς έχω μπλέξει διοτι την δήλωση την έχω από μεταφορά του 4014.

Στο 4014 το είχα υπολογίσει με τον τρόπο που γράφει ο nzerman.

Όμως τώρα που την διόρθωνα συνιδητοποιησα ότι με αυτόν τον τρόπο δεν είχα ρυθμίσει την αλλαγή χρήσησ (αποθήκη σε κατοικία).

Και για αυτό σκεφτηκα:

- αν το βάλω όλο αυθαίρετο, βγάζει άλλα 1000 ευρώ πρόστιμο, οπότε ο πελάτης δεν προκειται να μου τα δώσει.

- αν την αλλαγή χρήσης την βάλω με παράβαση και την αλλαγή περιγράμματος με τον τρόπο του nzerman ή με άλλη μια παράβαση, αυξάνεται μόνο 300 ευρώ το πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις την αλλαγή χρήσης με παράβαση (αυτό δε μας το λέει ο νόμος αλλά τεκμαίρεται) και τα άλλα με υπέρβαση δόμησης ώστε να έχεις την καλύτερη δυνατή κάλυψη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ προσωπικά όλο αυθαίρετο θα το έβαζα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.Και τι πάει να πει δεν τα δίνει?

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Τα είπαμε αυτά συνάδελφε. Έτσι ακριβώς.

Εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε όχι να μοιράσουμε ενοχές. Καλημέρα. 

Link to comment
Share on other sites

κανείς δεν μοιράζει ενοχές αν αυτό εννοείς για μένα.Την γνώμη μας λέμε και μακάρι να είχα και γώ όσες περισσότερες γνώμες μπορούσα.Καλημέρα!!

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, έχω την εξής απορία

 

σε περίπτωση κτίσματος για το οποίο εκδόθηκε ο.α. κατ' εξαίρεση χωρίς οικοδομικούς όρους, δηλώνω τις επεκτάσεις χωρίς ο.α. υπάρχει στο ίδιο κτίσμα αποθήκη ισόγεια και δεξαμενή νερού προυπάρχοντα της ο.α. με χαρτί εξαίρεσης κατεδάφισης 720/77 που πλεον χρησιμοποιούνται ως κατοικία. αυτή η πράξη δηλώνεται ως αλλαγή χρήσης ή με αναλυτικό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.