Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

υπέρβαση καραμπινάτη.

αν δεν έχει χιλιοστά έχεις ένα θέμα, όχι μόνο για τον υπολογισμό των συντελεστών, αλλά ίσως και για το ιδιοκτησιακό. (μην είναι κοινόχρηστο; )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

υπέρβαση καραμπινάτη.

αν δεν έχει χιλιοστά έχεις ένα θέμα, όχι μόνο για τον υπολογισμό των συντελεστών, αλλά ίσως και για το ιδιοκτησιακό. (μην είναι κοινόχρηστο; )

με τα χιλιοστα δε ξερω ακομα, ευτυχως κοινοχρηστο δεν ειναι βασει συμβολαιου!

Ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

υπέρβαση δόμησης θα υπολογιστεί.  Δεν είδα την απάντηση πιο πάνω συγνώμη για την επανάληψη

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

1) Σε περίπτωση που η άδεια αναφέρει βιοτεχνία και η σημερινή χρήση είναι εμπορικό κατάστημα στον υπολογισμό του προστίμου εκτός από ΥΔ και ΥΚ που έχει βάζω και αλλαγή χρήσης; Εγώ λέω ΟΧΙ συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ

 

υ.γ 

με το ΟΧΙ ήθελα να πω ότι δεν μπαίνει σε καμία περίπτωση αλλαγή χρήσης

 

αλλά μόνο Υ.Δ και Υ.Κ 

και ορισμένα (όσα τα τ.μ του επιτρεπόμενου καταστήματος) με αναλυτικό

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τους σημερινούς όρους δόμησης θα βρεις τα επιτρεπόμενα τ.μ. κ.λπ. για "κατάστημα". Από τα συνολικά τ.μ. της ΟΑ για βιοτεχνία κ.λπ., αυτά που "αναλογούν" στα επιτρεπόμενα τ.μ. για κατάστημα, μπορούν να μπουν με αναλυτικό προϋπολογισμό. Τα υπόλοιπα τ.μ. της ΟΑ για βιοτεχνία κ.λπ. ως "αλλαγή χρήσης". Και τέλος όλα τα υπόλοιπα τ.μ. (αυτά δηλαδή, που είναι τελείως αυθαίρετα) ως ΥΔ και ΥΚ. Εγώ κάπως έτσι θα το έκανα. Η γενική φιλοσοφία του τρόπου αντιμετώπισης της συγκεκριμένης δήλωσης είναι περίπου αυτή. Βεβαίως αναλόγως με τις ιδιαιτερότητες του ακινήτου υπάρχουν κι άλλες  λεπτομέρειες...

Link to comment
Share on other sites

IAΣΟΝΑ 

Πολύ σωστά και σαφέστατα περιγράφεις, τη γενική περίπτωση

 

αλλά

αν υποθέσω ότι έχω ο.α για βιοτεχνία 500τ.μ

και αυτά τα 500 τ.μ μετατράπηκαν σε κατάστημα (με επιτρεπόμενα για κατάστημα τα 600τ.μ)

ποτέ  δεν βάζω αλλαγή χρήσης αλλά  μόνο αναλυτικό

 

αν ομοίως στα παραπάνω, έχω και άλλα 150τ.μ   καταστήματος αυθαίρετα (σύνολο 650)

τότε βάζω Υ.Δ Υ.Κ στα 150 τ.μ και την αλλαγή χρήσης στα 500 με αναλυτικό

 

κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αποθήκη σε Γ' όροφο έχει μετρήσει στον Σ.Δ. και έχει μετατραπεί σε διαμέρισμα. Πέραν της αλλαγής χρήσης, υπάρχει και Υ.Δ. 2 τ.μ. Υπολογίζω το πρόστιμο της Υ.Δ. των 2 τ.μ. και για το υπόλοιπο με αναλυτικό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.