Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

κοίτα το κλιμακοστάσιο  και τα λουτρά και οι διάδρομοι από γραφείο σε κατοικία είναι ίδια...

 

στην ουσία τα δωμάτια γραφείων γίνονταν  υ/Δ  και  ο χώρος σύσκεψης και αναμονής  γίνονταν κουζίνα-σαλόνι

 

επομένως γλυτώνει καμια 25 τ.μ  ως εντελώς νόμιμα  χωρίς αλλαγή χρήσης χωρίς υ.δ

φαντάζομαι όλοι συμφωνούμε ότι αυτό είναι μεγάλη ακροβασία.

το σύνολο του κτιρίου είναι γραφεία, όχι μόνο τα δωμάτια των γραφείων.

δηλαδή άμα ήταν ενιαίος χώρος χωρίς χωρίσματα τι θα λέγαμε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συμφώνω ΑΠΟΛΥΤΑ....

εγώ θα έβαζα  Υ,Δ και σε αυτά που πέρνουν  Α.Χ

αλλά  αφού η εγκύκλιος το λεει για κλιμακοστάσια -λουτρά-διαδρόμους  ΠΩΣ να το ερμηνεύσω?

 

 

μην μιλάμε για λογική σε 4178 έχει γίνει το στομάχι μου κόμπος με αυτήν την παλιοπατσαβούρα 8-)

 

στην υ.δ ως συντελεστή αθροίζουμε τα τ.μ  που θα πάνε ΜΟΝΟ με Α.Χ η όχι?

 

έχω δει δηλώσεις που τα 400 τ.μ από Α.Χ δεν τα αθρόιζουν στον αριθμητή  επομένως αντί για υπέρβαση δόμησης ΑΝΩ ΤΟΥ 200% πάνε στο 100 με 200

 

και έχει και μια λογική γιατί αν δεν έχει άλλες επεκτάσεις αυθαίρετες

θα έβαζες ένα  φ.κ τα 400 με Α.Χ και τελείωνες με υ.δ<50%

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

και ξαναγυρνάμε στην κουβέντα αν η εγκύκλιος εισάγει δίκαιο.

Η σωστή απάντηση είναι: "άμα μας συμφέρει"

Πάντως, κατά τη γνώμη μου πάντα, τέτοια θέματα που καλύπτονται θεωρητικά / νομοθετικά αλλά και "νομολογικά" από την πάγια νομοθεσία ή / και νομολογία

δεν θα έπρεπε να μπαίνουν καν σε αυτή τη διαδικασία. ΑΛΛΟ θέμα ποιες είναι οι παραβάσεις, και ΑΛΛΟ θέμα πως χρεώνονται.

Για παράδειγμα, δεν υπάρχει "υπέρβαση ύψους ενδιάμεσης στάθμης". 

Κι ούτε μπορεί η εγκύκλιος να λέει 70 + ότι νά 'ναι τ.μ. για ΚκΜ όταν ο νόμος λέει ξεκάθαρα τι είναι ΚκΜ. 

(δεν τα αναφέρω για να επανέλθουμε πάλι με όλα αυτά που έχουμε πει αναλυτικά στα ανάλογα νήματα.

Απλά κάνω μία θεωρητική κουβέντα. Παρακαλώ πάρα πολύ μην επεκταθείτε στα επιμέρους)

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι όλοι συμφωνούμε ότι αυτό είναι μεγάλη ακροβασία.

το σύνολο του κτιρίου είναι γραφεία, όχι μόνο τα δωμάτια των γραφείων.

δηλαδή άμα ήταν ενιαίος χώρος χωρίς χωρίσματα τι θα λέγαμε;

Συνάδελφε apier αυτό που έλεγα παραπάνω αφορούσε το φυσικό αντικείμενο της υπόθεσης, είχες καμία τέτοια περίπτωση;

Γιατί οι δικές μου που τα 600 μέτρα κατάστηματων έγιναν κατοικίες δεν έμεινε τίποτα σύννομο με την αδεια, όχι μόνο τα λουτρά αλλά ούτε και τοιχοποιίες.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε apier αυτό που έλεγα παραπάνω αφορούσε το φυσικό αντικείμενο της υπόθεσης, είχες καμία τέτοια περίπτωση;

Γιατί οι δικές μου που τα 600 μέτρα κατάστηματων έγιναν κατοικίες δεν έμεινε τίποτα σύννομο με την αδεια, όχι μόνο τα λουτρά αλλά ούτε και τοιχοποιίες.

είχα μία παρόμοια και πράγματι δεν μπήκα στη διαδικασία γιατί ήταν όλο κουτουρού.

Εκεί όμως που μου στοίχισε αυτό το θεωρητικό θέμα, ήταν στα υπόγεια κατοικιών,

όπου πολλοί καλοθελητές συνάδελφοι έλεγαν ότι το κλιμακοστάσιο και το WC και ο διάδρομος δεν χρειάζονται αλ. χρ. / υπέρβαση,

όπως άλλωστε και το δωμάτιο που παρέμεινε κατ' ουσίαν βοηθητικό αφού έχει μέσα τον καυστήρα, την δεξαμενή και το πλυντήριο.

Κι έβγαζαν μικρότερο πρόστιμο ("έλα μωρέ τώρα το δικό μου θα ελεγχθεί;" ) έκαναν και μία μικροέκπτωση στην αμοιβή,

κι άντε γεια κι αντίο! 

Link to comment
Share on other sites

προσωπική άποψη εκτός από τα 200 νόμιμα

όλα τα άλλα έπρεπε να πάρουν και Α.Χ και Υ.Δ.....έτσι και αλλιώς γλυτώνεις τις Υ.Κ σε αυτά της αρχικής άδειας....

 

αλλά αφού το hd είπε πα΄με και εμείς μαζί του....τα  Κ.Χ  μόνο με Α.Χ και τα β.χ  με Υ.Δ ....

τα υπόλοιπα εχτρα όπως τα ξέραμε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ισογεια αποθηκη που χτιστηκε νομιμα το 1982 στον ακαλυπτο πολυκατοικιας μετατραπηκε σε κυριο χωρο χρησης-γραφειο.

Συμφωνα με το ΓΟΚ 73 οι αποθηκες αυτες δε μετραγαν στο συντελεστη δομησης.

Αν προχωρησω σε αλλαγη χρησης απο βοηθητικο χωρο σε κυριο χωρο χρησης

θα το υπολογισω με αναλυτικο ή με υπερβαση δομησης?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.