Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Έχει. Πρόσεχε την κατηγορία.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει ένα πρόβλημα/προβληματισμός στο ερώτημα του nzerman 

Έχει διαφοροποιηθεί πλήρως η προβλεπόμενη στατική μελέτη.

Συμφωνα μετον 1577/85 όπως ορίζει και ο 4178, υπάρχει αυθαιρεσία.

 

Ο ορθότερος και δυσκολότερος δρόμος σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι αυτός της ενημέρωσης/νομιμοποιησης κλπ της οικοδομικής αδείας

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Φίλε συνάδελφε τη διάκριση αυτή δε κάνω εγώ προσωπικά αλλά και το υπουργείο με την εγκύκλιο 4. 

Αυτό που θέτω σαν προβληματισμό είναι:

 

Έχω στην άδεια 3 μέτρα ισόγειο και 3 μέτρα όροφο και στην πράξη 4 μέτρα ισόγειο και 2 μέτρα όροφο.

 

Είναι σύμφωνο με τις μελέτες, προφανώς όχι.

 

Έχω υπέρβαση ύψους για την Α στάθμη; 

Ιάσονα συγνώμη αλλά θα διαφωνήσω. 

Δεν έχει υπέρβαση ύψους η οικοδομή επειδή διαφοροποιήθηκαν τα ελεύθερα ύψη των ορόφων

ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΕΛΙΚΟ ΥΨΟΣ ΜΕΤΡΟΥΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΦΕΤΗΡΙΑ.

Η παράβαση που περιγράφει ο συνάδελφος είναι κατά τη γνώμη μου λοιπή παράβαση αλλαγής σχεδίων / μελετών

και δεν σχετίζεται με την υπέρβαση ύψους που αφορά την οικοδομή σαν όγκο και όχι τις επιμέρους στάθμες.

 

Αν μία οικοδομή μετατοπίζονταν εντός Δ χωρίς καμία αλλαγή στα σχέδια

θα συζητάγαμε αν έχει υπέρβαση Δ; Όχι. Όλοι συμφωνούμε, γιατί ξεπέρασε μία θεωρητική γραμμή της άδειας.

Θα αναρωτιόμασταν ποιο δωμάτιο της κάτοψης έχει την υπέρβαση; Όχι. Αυτό που κόβεται από τη γραμμή.

Το ίδιο συμβαίνει και όταν όλη η οικοδομή έχει "σηκωθεί", χωρίς καμία διαφορά στα σχέδια.

 

Αν κάποιο δωμάτιο "φούσκωνε" και έμπαινε εντός Δ θα συζητάγαμε;

Το ίδιο συμβαίνει όταν αυξάνοντας τα εσωτερικά ύψη ο τελευταίος όροφος υπερβαίνει το ύψος της άδειας.

 

Αν έχουμε αλλάξει την εσωτερική διαρύθμιση (και τα φέροντα σου λέω εγώ)

και έχουμε μεγαλώσει ένα δωμάτιο εις βάρος κάποιου άλλου, Μένοντας στο ίδιο περίγραμμα και στην ίδια θέση οικοδομής,

θα κάνουμε κουβέντα αν υπάρχει υπέρβαση δόμησης και υπέρβαση Δ κλπ;

Το ίδιο, κατά τη γνώμη μου, συμβαίνει όταν έχουν αλλάξει τα εσωτερικά ύψη των ορόφων

αλλά η οικοδομή συνολικά διατηρεί το ίδιο ύψος και το ίδιο "κατακόρυφο περίγραμμα" ("θεωρητικό" στερεό της άδειας) 

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω εδω, αν μιας και εχω ηδη αναφερει την περιπτωση μου. 

 

Σε αποθηκη εντος σχεδιου που εγινε κατοικια αυθαιρετα, με ΟΑ του 77, ξεκινησα να κανω τακτοποιηση. 

 

1) Περασα την αλλαγη χρησης σαν 500αρικο (λοιπη παραβαση) - τα σχολια σας εδω

 

Τωρα ομως ειδα το εξης: Το τοπογραφικο μου δειχνει το σπιτι στα 5,7μ απο το αριστερο οριο, ενω το κτισμα στην πραγματικοτητα ειναι στα 5,7μ απο το δεξιο οριο. Τι παιζει? Σαν να χει γινει mirror και αντι να κατασκευαστει το κτισμα εκει που λεει το τοπογραφικο, κατασκευαστηκε στην ακριβως αντιθετη μερια. Ειναι λαθος να προχωρησω σε τακτοποιηση με τα στοιχεια που εχω?

 

2) Η 2η παραβαση που εχω, κατασκευη βοηθητικου χωρου με μηκος 3,8, κανει την πλαινη αποσταση απο το οριο να πεφτει στα 1,9μ. Δεν ξερω ποσο ειναι το πλαινο οριο στην περιοχη. Υπαρχει λετε παραβαση πλαγιων αποστασεων? 

 

Το κτισμα ειναι στο Λεβεντοχωρι Κιλκις. Το τακτοποιω για φιλο μονο και μονο για εξυπηρετηση, αλλα εχω αρχισει και οδευω στο να του πω να βρει καποιον ντοπιο να το κανει. 

 

Τα φωτα σας παρακαλω.

post-66579-0-85361100-1389798984_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι , έχω οικοδμικλη άδεια για Αγροτική Αποθήκη 35τ.μ. οπού τώρα έχει γίνει 72τ.μ. κατοικία. Η διαφορά των τετραγωνικών πάει με υπερβαση δόμησης , κάλυψης και Δ , τα 35 τ.μ. της αρχικής αγροτικής αποθήκης που έγιναν κατοικία θέλουν αλλαγή χρήσης απο βοηθητικη σε κύρια ή μήπως θεωρείται αλλαγη χρήσης απο κύρια σε κύρια και πάει με αναλύτικό?????

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι , έχω οικοδμικλη άδεια για Αγροτική Αποθήκη 35τ.μ. οπού τώρα έχει γίνει 72τ.μ. κατοικία. Η διαφορά των τετραγωνικών πάει με υπερβαση δόμησης , κάλυψης και Δ , τα 35 τ.μ. της αρχικής αγροτικής αποθήκης που έγιναν κατοικία θέλουν αλλαγή χρήσης απο βοηθητικη σε κύρια ή μήπως θεωρείται αλλαγη χρήσης απο κύρια σε κύρια και πάει με αναλύτικό?????

κατ' αρχήν επιτρέπονταν η κατοικία όταν έγινε η αλλαγή χρήσης ή κάποια στιγμή προ Ιουλίου του 11;

Σίγουρα δεν είναι από βοηθητική σε κύρια, αφού η αγροτική αποθήκη είναι "ανεξάρτητη" χρήση και όχι βοηθητικός χώρος κάποιας κύριας χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω εδω, αν μιας και εχω ηδη αναφερει την περιπτωση μου. 

 

Σε αποθηκη εντος σχεδιου που εγινε κατοικια αυθαιρετα, με ΟΑ του 77, ξεκινησα να κανω τακτοποιηση. 

 

1) Περασα την αλλαγη χρησης σαν 500αρικο (λοιπη παραβαση) - τα σχολια σας εδω

 

Τωρα ομως ειδα το εξης: Το τοπογραφικο μου δειχνει το σπιτι στα 5,7μ απο το αριστερο οριο, ενω το κτισμα στην πραγματικοτητα ειναι στα 5,7μ απο το δεξιο οριο. Τι παιζει? Σαν να χει γινει mirror και αντι να κατασκευαστει το κτισμα εκει που λεει το τοπογραφικο, κατασκευαστηκε στην ακριβως αντιθετη μερια. Ειναι λαθος να προχωρησω σε τακτοποιηση με τα στοιχεια που εχω?

 

2) Η 2η παραβαση που εχω, κατασκευη βοηθητικου χωρου με μηκος 3,8, κανει την πλαινη αποσταση απο το οριο να πεφτει στα 1,9μ. Δεν ξερω ποσο ειναι το πλαινο οριο στην περιοχη. Υπαρχει λετε παραβαση πλαγιων αποστασεων? 

 

Το κτισμα ειναι στο Λεβεντοχωρι Κιλκις. Το τακτοποιω για φιλο μονο και μονο για εξυπηρετηση, αλλα εχω αρχισει και οδευω στο να του πω να βρει καποιον ντοπιο να το κανει. 

 

Τα φωτα σας παρακαλω.

...

Η αλλαγή της θέσης είναι ρητά Κατηγορία 3 και η αλλαγή της χρήσης αναλυτικός 18 § 5. 

Τώρα για αυτά τα δύο πακέτο θα διαβάσεις την κατά άρθρο ερμηνεία της εγκυκλίου 4 και συγκεκριμένα το 9.

 

Για το 2 κάνε σκαρίφημα. 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

η αλλαγή σε άλλη ΝΟΜΙΜΗ θέση είναι ρητά κατ3.

η αλλαγή σε μη νόμιμη θέση μπορεί να σημαίνει όλα αυθαίρετα, χωρίς άδεια, εντός Δ, εντός προκηπίου,

δηλαδή από 500άρικο της κατηγορίας 3 πάμε σε συντελεστή προσαύξησης τουλάχιστον 6 από τα πολεοδομικά 

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω εδω, αν μιας και εχω ηδη αναφερει την περιπτωση μου. 

 

Σε αποθηκη εντος σχεδιου που εγινε κατοικια αυθαιρετα, με ΟΑ του 77, ξεκινησα να κανω τακτοποιηση. 

 

Το τοπογραφικο μου δειχνει το σπιτι στα 5,7μ απο το αριστερο οριο, ενω το κτισμα στην πραγματικοτητα ειναι στα 5,7μ απο το δεξιο οριο. 

 

 

 

 

η αλλαγή σε άλλη ΝΟΜΙΜΗ θέση είναι ρητά κατ3.

η αλλαγή σε μη νόμιμη θέση μπορεί να σημαίνει όλα αυθαίρετα, χωρίς άδεια, εντός Δ, εντός προκηπίου,

δηλαδή από 500άρικο της κατηγορίας 3 πάμε σε συντελεστή προσαύξησης τουλάχιστον 6 από τα πολεοδομικά 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.