Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

1.εκτος σχεδιου  αποθηκη με ΟΑ εγινε κατοικια ,κ εντος περιγραμματος υπογειο

  στο κουτακι <<ειδος χρησης>> τι επιλεγω  

   α)αλλη κατοικια που ειναι σημερα η  β)υπηρεσιες που ηταν στη ΟΑ άλλη κατοικία

2.Στο αυθαιρετο υπογειο λογικα βαζω αλλη κατοικια αν αφορά την κατοικία ναι

3.στο επικρατουσα χρηση τι επιλεγω αν υποθεσουμε οτι 2 χρησεις σε ενα κτιριο ειναι ανα 50% Αν είσαι στο 50% - 50% θα και οι αυθαιρεσίες στο σύνολο αφορούν την κατοικία θα διάλεγα κατοικία

 

τελος αν κανω μεταφορα αγροτ. αποθηκης (μοναδικο κτισμα)που ηταν ΒΧ στο 4014 πρεπει υποχρωτικα πλεον να την βαλω

ΚΧ.....τοτε το προστιμο διπλασιαζεται κ σαφως ειμαι υποχρωμενος να το πληρωσω...ΤΙ κανω? άσχετα αν είναι ολοκληρωμένη η διαδικασία του 4014,

 

Εγκύκλιος 3 (2)

 

Σε περιπτώσεις όπου από την μεταφορά των στοιχείων το πρόστιμο που υπολογίζεται με το νέο νόμο είναι μεγαλύτερο από αυτό της πράξης υπαγωγής δεν θα καταβάλλεται το επιπλέον  ποσό  και  θα  εκδίδεται  πράξη  ολοκλήρωσης  σύμφωνα  με  το  ποσό  που  έχει υπολογιστεί.

Σε περιπτώσεις όπου από την μεταφορά των στοιχείων το πρόστιμο που υπολογίζεται με το νέο νόμο είναι μικρότερο από αυτό της πράξης υπαγωγής οι προς καταβολή επόμενες δόσεις (το συνολικό ποσό που υπολείπεται) αναπροσαρμόζονται σύμφωνα με το νέο υπολογισμό του προστίμου κατά τις διατάξεις του Ν.4178/2013.

Επισημαίνεται ότι τα ανωτέρω αναφερόμενα για τον υπολογισμό του προστίμου στις εκκρεμείς υποθέσεις ισχύουν στην περίπτωση όπου κατά τη μεταφορά των δηλώσεων δεν μεταβάλλονται τα πολεοδομικά στοιχεία της δήλωσης ( χώροι – επιφάνειες) χωρίς να λαμβάνονται υπόψη επιμέρους συντελεστές.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σήμερα το ΤΕΕ Κεντρικής Μακεδονίας:

 

«Συντελεστής αλλαγής χρήσης μπαίνει ΜΟΝΟ για τα τετραγωνικά που επηρεάζουν την αύξηση δόμησης»

ΠΧ σε περιοχή που επιτρέπεται 50τμ οικία ενώ 100τμ κατάστημα, κατασκευάστηκαν 100τμ σπίτι, τότε για τα 50τμ θα δηλώσουμε αλλαγή χρήσης και για τα υπόλοιπα αναλυτικό. Όλες η λοιπές περιπτώσεις αλλαγής χρήσης δηλώνονται με υπέρβαση δόμησης ή αναλυτικό 

Edited by Anastasioz
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτό που σου είπαν... (περίεργο!!!) :D

υπήρχε κάποιος που διαφωνούσε; νομίζω όλοι το ίδιο λέμε, που το λέει άλλωστε και ξεκάθαρα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι ΣΠΑΝΙΑ (έως ποτέ) δεν συμφωνώ με αυτά που γράφονται εδώ μέσα ως πληροφόρηση από το ΤΕΕ ΤΚΜ.

Καλή η προσπάθειά τους, αλλά θέλουν πολύ δουλειά ακόμη!!!

Το ΤΕΕ της Τρίπολης είναι χρόνια μπροστά τους!!!

Link to comment
Share on other sites

Ότι να ναι το ΤΕΕ τουλάχιστον εδώ στην Θεσσαλονίκη. Μία φορά που ζήτησα την γνώμη τους καράφλιασα από αυτά που άκουγα. Πλήρης ασχετοσύνη. Από τότε δεν ασχολήθηκα ξανά μαζί τους. Κρίμα για το κεφάλι μου βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Είναι η πρώτη τακτοποίηση με 4178 και λόγω της πίεσης χρόνου θα ήθελα τα φώτα σας στα εξής:

 

1)Είμαι σε ανεξάρτητη ιδιοκτησία ορόφου (οροφοδιαμέρισμα) 

2) Έχω επέκταση εξώστη και κλείσιμο αυτού (τον έκανε δλδ δωμάτιο) 9.88 μ2

3) Έχω αλλαγή περιγράμματος με συνέπεια να κερδίζει 2 μ2. (Δεν είναι κατηγορ. 3 γιατί έχω μεταβολή μήκους πλευράς άνω του 5%)

 

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

 

Α) Επειδή η δόμηση έχει εξαντληθεί, μπορώ να μην περιλάβω το κλιμακοστάσιο ώστε να αποφύγω την υπέρβαση δόμησης? Αν ναι σύμφωνα με ποια οδηγία/εγκύκλιο κ.λπ.

 

Β) Το συμβόλαιο της ιδιοκτησίας και ο συνημμένος πίνακας χιλιοστών έχουν λάθος εμβαδό του οροφοδιαμερίσματος. Αυτό όμως επηρεάζει τα χιλιοστά επί του οικοπέδου και κατ' επέκταση και τα μ2 στην δόμηση και την κάλυψη που του αναλογεί. (στην πραγματικότητα του αναλογεί λιγότερη). Τι κάνω γι αυτό. Τι εμβαδά θα βάλω όταν έρθει η ώρα να κάνω το διάγραμμα κάλυψης?

 

3) Αν για τις αλλάγές στο περίγραμμα με έπιανε η κατηγορία 3 και επιπλέον είχα και παραβάσεις του κτιριοδομικού, (έχει καταργήσει παράθυρο, αυτό τι είναι άραγε???) πάλι βγαίνει 500ρικο?

 

4) Τέλος δεν καταλαβαίνω ότι στο Παράρτημα Α  του 4178 (σελ 2757) λέει ότι δεν μπορώ να βάλω συντελεστή τετραγωνιδίων την επιλογή 5ε (χωρίς υπερβαση δόμησης) αν ταυτόχρονα δεν έχω και υπέρβαση ύψους. Δηλαδή για το νόμο,εφόσον είμαι κάτω του 50%, είναι το ίδιο αν έχω ή αν δεν έχω υπερβαση δόμησης και κοιτάει μόνο ποσα τα αυθαίρετα τετραγωνικά ??? :confused:

Link to comment
Share on other sites

α) Ε? Εξήγησε λίγο το σκεπτικό, γιατί κάπου σε έχασα...

 

β) Καταρχάς δεν κάνεις νέο ΔΚ, αλλά σημειώνεις πάνω στο ΔΚ της ο.α. τις υπερβάσεις και γράφεις τα πολεοδομικά μεγέθη υπέρβασης όπως θα δηλωθούν στον 4178 (ΥΔ, ΥΚ, ΥΥ). Από κει και πέρα, εσύ τακτοποιείς ότι είναι διαφορετικό από την ο.α.. Επίσης, εσύ για συγκρίσεις λαμβάνεις υπόψη σου την ο.α.!

 

γ) Όταν λες αλλαγές στο περίγραμμα, τι εννοείς? Ψιλομετακίνηση ή του άλλαξαν τα φώτα???

 

δ) Η επιλογή ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΑΣΗ μπαίνει σε συνδυασμό ΜΟΝΟ με όταν έχουμε ΥΥ και ΜΟΝΟ ΑΥΤΗΝ (για τα συγκεκριμένα τμ κάτοψης). Διάβασε λίγο καλύτερα τις οδηγίες του ΤΕΕ σε αυτό το κομμάτι...

 

 

ΥΓ: ΠΙΕΣΗ ΧΡΟΝΟΥ και ΠΡΩΤΗ υπαγωγή σε 4178..... ΖΟΝΚ !!!!!   ΠΡΟΣΕΧΕ !!!!  :)

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ: ΠΙΕΣΗ ΧΡΟΝΟΥ και ΠΡΩΤΗ υπαγωγή σε 4178..... ΖΟΝΚ !!!!!   ΠΡΟΣΕΧΕ !!!!   :)

 

επειδή ο συνάδελφος είναι πολύ ευγενικός, να στο πω εγώ χοντρά: πρόσεχε πολύ!

αν δεν είσαι απολύτως βέβαιος για την περίπτωση και δεν υπάρχει ειδικός λόγος να την κάνεις οπωσδήποτε,

τότε δώσε τη σε κανένα φίλο - συνεργάτη να βολευτείτε και οι 3. 

Κι ο πελάτης, κι εσύ, κι ο φίλος.

Εγώ έχω κάνει πάνω από 100 πλέον κι έχω κάνει κι άλλες 100 αυτοψίες και υπολογισμούς προστίμων που δεν υπέβαλαν τελικά

(τουλάχιστον όχι με εμένα)

κι ακόμα ρωτάω και ψάχνω και κάνω λάθη και βλέπω πράγματα για πρώτη φορά και διώχνω κάποιες υποθέσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.