Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α20] Συμψηφισμός καταβληθέντων προστίμων


Recommended Posts

Ναι μπορείς (κι αν τελικώς συμφέρει τότε επιβάλλεται)!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για παλαιότερα πρόστιμα. Υπάρχει κάποιο πρόστιμο, προς το δήμο ή την πολεοδομία, για τις ίδιες αυθαιρεσίες που δηλώνονται τώρα, από παλαιότερες καταγγελίες, το οποίο αφαιρείται από τον 4178? 

 

Γνωρίζω μόνο ότι με τη ρύθμιση Τρίτση του 83, θεωρείται ότι είναι εντάξει η αυθαιρεσία. Υπάρχει κάντι αντίστοιχο?

Edited by Chr1s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Έχω μια υπόθεση σε επεξεργασία με αυθαιρεσίες κατηγορίας 3 & 4 καθώς και περαιωμένη διαδικασία με το Ν.3843/10.

 

Σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 20 "τα καταβληθέντα ποσά αφαιρούνται από την τελευταία δόση και τις αμέσως προηγούμενες χρονικά...",

 

Αν προχωρήσω με συμψηφισμό του παλαιού προστίμου έχω την επιλογή της εφάπαξ δόσης με έκπτωσης 20%, ή περιορίζομαι στις μηνιαίες δόσεις;

Link to comment
Share on other sites

Πρόστιμο 850 €

Καταβληθέν που συμψηφίζεται (μόνο παράβολο 3843) 250 €

Πληρώνει παράβολο 500 €

Υπόλοιπο 350 €

Αφαιρούνται τα 250, μένουν 100 €

Τα υπόλοιπα τα πληρώνει ή λόγω έκπτωσης 20% στον 4178  δεν πληρώνει τίποτα (απ΄ ότι διάβασα, το σύστημα δεν ενημερώνεται για το αν το υπόλοιπο είναι < ή > 400€);

Ευχαριστώ

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Αφού πληρώσει το παράβολο των 500, δηλώνει εφάπαξ πληρωμή του υπολοίπου προστίμου της δήλωσης.

Θα βγει υπόλοιπο ποσό 220 ευρώ (20% έκπτωση στο αρχικό).

Στη συνέχεια και σε κατάσταση υπαγωγής θα συμψηφίσει τα του 3843...

Θα φανεί εξοφλημένη η δήλωση χωρίς να χρωστάει απολύτως τίποτα.

Όχι, δεν θα επιστραφεί η διαφορά των 30 ευρώ....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Τελικά συνδιάζεται η απομείωση με το εξοικονομώ ή δεν εντάσσονται τα αυθαίρετα σε αυτό;

Έχω στείλει mail στο e.gardiki ρωτώντας μήπως εντάσσονται αφού πληρωθεί το 30% του προστίμου, αλλά δεν μου έχουν απαντήσει. Στην τράπεζα δεν ξέρανε. Θέλουν ένα αριθμό άδειας μόνο και δεν τους έχουν πει να κάνουν/ζητάνε έλεγχο νομιμότητας.

Link to comment
Share on other sites

Εχω περιπτωση που  ειχε υποβληθει αδεια νομιμοποιησης και στους  2 συνιδιοκτητες ειχε επιβληθει προστιμο αναγερσης και διατηρησης απο ΥΔΟΜ και ειχε πληρωθει  αλλα αναφεροταν το ονομα του ενος ιδιοκτητη στο διπλοτυπο. Τωρα θελουν να το δηλωσουν με 4178 και να συμψηφισουν το προστιμο με το καταβληθεν(υπαρχει ηδη οριζοντιος ιδιοκτησια και καθ'ενας κανει ξεχωριστη δηλωση). Πως ειναι δυνατον να επιμεριστει το ποσο και στις δυο δηλωσεις? μηπως με υπευθυνες δηλωσεις οπου θα αναφερονται  οτι συμμετυχαν στο προστιμο με ποσοστο   η το δηλωνει οενας και το υπολοιπομενο ποσο χανεται? τι γνωμη εχετε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.