Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Προς το παρόν θα χορηγήσεις κανονικά τη βεβαίωση προκειμένου να ολοκληρωθεί η μεταβίβαση. 

Έχοντας στη συνέχεια τον αριθμό του συμβολαίου και φυσικά το όνομα του νέου ιδιοκτήτη, θα κάνεις από το σύστημα των αυθαιρέτων ηλεκτρονικό αίτημα για επαναφορά της δήλωσης σε υπαγωγή για να αλλάξεις τα στοιχεία ιδιοκτήτη και να καταχωρήσεις τα στοιχεία του νέου ιδιοκτήτη. Εξάλλου στο συμβόλαιο θα αναφέρεται ότι ο νέος ιδιοκτήτης έχει την υποχρέωση να ολοκληρώσει τη διαδικασία υπαγωγής, οπότε δε βλέπω το λόγο να απαιτηθεί νέα υπεύθυνη δήλωση. Όμως έστω και πλεοναστικά καλό είναι να την έχεις.

Οι βεβαιώσεις που έχεις ήδη δώσει είναι νόμιμες και δεν επηρεάζουν σε κάτι τη διαδικασία. 

Όπως αναφέρουν και οι οδηγίες δεν πειράζεις τίποτα από συντελεστές. Ο νέος ιδιοκτήτης αποδέχεται το δώρο του νόμου (μειωτικό λόγω του προηγούμενου ιδιοκτήτη).

Αν η σχετική απόφαση για συμψηφισμό και ενεργειακή αναβάθμιση δεν δημιουργεί κάποιο κώλυμα και ο νέος ιδιοκτήτης μπορεί να συμμετάσχει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 680
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Στη Βεβαίωση πιστεύεις οτι πρεπει να αναφερω στα σχολια και την προηγουμενη δικαιοπραξία? (τη δημιουργια προσυμφωνου συστασης και τη συσταση οριζοντιων κατ'εκταση -καθετων ιδιοκτησιων δλδ)

Link to comment
Share on other sites

Στη βεβαίωση αναφέρεις την αρχική δήλωση (αύξοντα αριθμό και ηλεκτρονικό κωδικό). Βεβαίως στα σχόλια μπορείς να γράψεις ότι θέλεις. Δεν απαγορεύεται ακόμη και αν είναι πλεονασμός.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και παλι...

(Στην όλη φάση με τα αυθαιρετα, ο πλεονασμός ίσως να είναι η ασφαλέστερη πρακτική ...Better safe than sorry :grin: )

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχω περίπτωση αυθαιρέτου με πρόστιμο 1550 ευρώ. Επέλεξα εφάπαξ πληρωμή με την έκπτωση 20% και μου εμφάνισε μόνο το παράβολο και το ποσοστό ανταπόδοσης (1000+25). Υπέθεσα θα μου ζητήσει έπειτα τα υπόλοιπα αλλά μου εμφανίζει υπόλοιπο προς πληρωμή 0! (Δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο πως το πρόστιμο είναι 920+630 κύριοι χώροι και μειωτικού συντελεστή.) Τι συμβαίνει? Φταίει το σύστημα?

 

edit: Άκυρο την είχα σε αρχική υποβολή ακόμα.   :shock:

Edited by jktheman
Link to comment
Share on other sites

Σε "προς έκδοση ΟΑ" έχουμε Τέλος υπαγωγής (Παράβολο υποθέτω) 2.000Ε και Ποσοστό ανταπόδοσης ΤΕΕ 40Ε. Πρέπει να δώσουμε μόνο το 2.000Ε αναγκαστικά εφάπαξ και τίποτα άλλο ή και το 40Ε; Είχαμε πατήσει το "30% δόσεις με 10% έκπτωση" αν παίζει κάποιο ρόλο αν και υποψιάζομαι εδώ θα αγνοηθεί.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχω περίπτωση αυθαιρέτου με πρόστιμο 1550 ευρώ. Επέλεξα εφάπαξ πληρωμή με την έκπτωση 20% και μου εμφάνισε μόνο το παράβολο και το ποσοστό ανταπόδοσης (1000+25). Υπέθεσα θα μου ζητήσει έπειτα τα υπόλοιπα αλλά μου εμφανίζει υπόλοιπο προς πληρωμή 0! (Δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο πως το πρόστιμο είναι 920+630 κύριοι χώροι και μειωτικού συντελεστή.) Τι συμβαίνει? Φταίει το σύστημα?

 

edit: Άκυρο την είχα σε αρχική υποβολή ακόμα.   :shock:

Αυτην την απορια εχω-ειχα. Εφοσον πληρωσα το παραβολο και τα 15ευρω...πρεπει να κανω οριστικη υποβολη για να μου βγαλει τις δοσεις? (30% και 6μηνες)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.