Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Ειδικές διατάξεις (γενικά)


Recommended Posts

Ο ΕΟΤ αν δεν γινει καταγγελια για να ερθει σε αυτοψια δεν προκειται να ριξει προστιμα. Θα πληρωσει παραβολο για να εκδωσει το νεο σημα αφου βεβαια τακτοποιησει τα αυθαιρετα, κανει τροποιησεις ωστε να ειναι στην απαιτουμενη κατηγορια κλειδιων που θειλει ο ΕΟΤ (εδω χρειαζεται να επισκεφθεις τον ΕΟΤ) , και αφου θα αυξηση τον αριθμο των δωματιων θα πρεπει να συννενοηθεις με τον ΕΟΤ αν μπορει να γινει αυτο και αν χρειαστει νεα μελετη πυρασφαλειας , ΠΠΔ κτλ. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ξεκινησεις απο τον ΕΟΤ, εχουν μηχανικους , στον ΕΟΤ ΘΕσσαλονικης οποτε χρειαστηκα να παω ηταν πολυ εξυπηρετικοι

και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά μπαίνεις... και να σ' απογοητεύσουμε .. δεν είναι σωστό

 

Στις περιπτώσεις.. (κόκκινο)

περιλαμβάνονται όχι μόνο αυτής της δυνατότητας έκδοσης ο.α, άλλα και οι άλλες που περιγράφονται κάπως ...ανάκατα

 

δες μια στη συνέχεια

Σε περίπτωση κτισμάτων τα οποία για οποιονδήποτε λόγο κρίνονται ως αυθαίρετα (ακόμη και αν κρίνονται έτσι λόγω οποιοσδήποτε ανάκλησης ο.α ακόμη και για ψευδή στοιχεία ή αποτύπωση;;;- ΔΕΝ διασαφηνίζεται) εφόσον εμπίπτουν στις διατάξεις της παρούσας παραγράφου και δύναται να εκδοθεί νέα (τι σημαίνει νέα;; ;) άδεια νομιμοποίησης, αν πριν τις 28.7.2011 έχουν εκδοθεί νομίμως άδειες λειτουργίας ή και άλλες διοικητικές πράξεις σύμφωνα με την άδεια οικοδομής, αυτές διατηρούνται εφόσον:

 

Σ'ευχαριστώ πολύ.

Νομίζω όμως ,δεν μου απαντάς σ'αυτό που ρωτάω, εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι..

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σου πω γενικά: 

Α. ότι το 30% αναφέρεται κατά πρώτον στις λοιπές περιπτώσεις και

 

Β. στην γενική περίπτωσή  

1. θα δηλώσεις ότι θα εκδώσεις άδεια νομ/σης  με τις διατάξεις της παρ 1α  άρθρου 23

και

2. θα πληρώσεις μόνο το παράβολο 

 

Φυσικά εδώ βεβαίωση μεταβίβασης και μεταβίβαση δεν μπορεί να γίνει πριν εκδοθεί η άδεια νομ/σης (τα τελευταία δεν άλλαξαν σε σχέση με τον 4014-έτσι ήταν και έτσι παρέμειναν)

 

Γ. Εσύ  ειδικά στην περίπτωση, που ζητάς μεταβίβαση προ της ο.α

 

1. θα το δηλώσεις ως αυθαίρετο -θα πληρώσεις -παράβολο και 30% του προστίμου

2. έτσι μπορείς να  εκδόσεις βεβαίωση μεταβίβασης αλλά την έκδοση αδείας νομ/σης θα την αναλάβει ο νέος ιδιοκτήτης στο συμβόλαιο του

3. μετά θα δηλώσει   ο παλιός (ή ο ΝΕΟΣ), ότι θα εκδώσει άδεια νομ/σης  με τις διατάξεις της παρ 1α  άρθρου 23 χωρίς να πληρώσει τα υπόλοιπα του προστίμου

(αλλά δεν ξέρω αν μπορεί μέχρι στιγμής, να προχωρήσει  κάτι τέτοιο από το σημερινό σύστημα ΤΕΕ) 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σου πω γενικά: 

Α. ότι το 30% αναφέρεται κατά πρώτον στις λοιπές περιπτώσεις και

 

Β. στην γενική περίπτωσή  

1. θα δηλώσεις ότι θα εκδώσεις άδεια νομ/σης  με τις διατάξεις της παρ 1α  άρθρου 23

και

2. θα πληρώσεις μόνο το παράβολο 

 

Φυσικά εδώ βεβαίωση μεταβίβασης και μεταβίβαση δεν μπορεί να γίνει πριν εκδοθεί η άδεια νομ/σης (τα τελευταία δεν άλλαξαν σε σχέση με τον 4014-έτσι ήταν και έτσι παρέμειναν)

Γ. Εσύ  ειδικά στην περίπτωση, που ζητάς μεταβίβαση προ της ο.α

 

1. θα το δηλώσεις ως αυθαίρετο -θα πληρώσεις -παράβολο και 30% του προστίμου

2. έτσι μπορείς να  εκδόσεις βεβαίωση μεταβίβασης αλλά την έκδοση αδείας νομ/σης θα την αναλάβει ο νέος ιδιοκτήτης στο συμβόλαιο του

3. μετά θα δηλώσει   ο παλιός (ή ο ΝΕΟΣ), ότι θα εκδώσει άδεια νομ/σης  με τις διατάξεις της παρ 1α  άρθρου 23 χωρίς να πληρώσει τα υπόλοιπα του προστίμου

(αλλά δεν ξέρω αν μπορεί μέχρι στιγμής, να προχωρήσει  κάτι τέτοιο από το σημερινό σύστημα ΤΕΕ) 

 Την Καλημέρα μου.

 

Φυσικά εδώ βεβαίωση μεταβίβασης και μεταβίβαση δεν μπορεί να γίνει πριν εκδοθεί η άδεια νομ/σης (τα τελευταία δεν άλλαξαν σε σχέση με τον 4014-έτσι ήταν και έτσι παρέμειναν)

 

Απο πού προκύπτει αυτό (μπλέ χρώμα);

Γι'αυτον ακριβώς το λόγο έκανα και το αρχικό ερώτημα.Ετσι όπως το γράφει στην παρ2 του άρθρου23 [ .. Στις περιπτώσεις της παραγράφου 1 η μεταβίβαση...]

Στις περιπτώσεις της παρ1 λοιπόν, είναι και η περίπτωση όπου το κτίσμα μπορεί να εκδώσει ΟΑ ,πληρώνοντας μόνο το παράβολο.

Οπότε εδώ ρωτάω: Πως θα ισχύσει το 30% αφου δεν υπάρχει πρόστιμο, υπάρχει μόνο παράβολο. Σου δίνει όμως το δικαίωμα η παρ2 του άρθρου 23 να πάρεις βεβαίωση πριν την έκδοση της ΟΑ.

 

 

1. θα το δηλώσεις ως αυθαίρετο -θα πληρώσεις -παράβολο και 30% του προστίμου

 

Αυτό εξηγώ και πιό επάνω , ότι δηλ. δεν προκύπτει πρόστιμο,υπάρχει μόνο παράβολο, θα νομιμοποιηθεί με την ΟΑ.

 

Link to comment
Share on other sites

ρε φίλε

εσύ θες να μεταβιβάσεις πριν  εκδώσεις οικ α. νομ/σης

 

Αυτό παλιά δεν προβλέπονταν

Τώρα προβλέπεται 

και ακολουθείς τη διαδικασία Γ (του μηνύματός μου -που είναι άγνωστο αν μπορεί να εφαρμοστεί μέχρι στιγμής-λόγω συστ ΤΕΕ)

Link to comment
Share on other sites

ρε φίλε

εσύ θες να μεταβιβάσεις πριν  εκδώσεις οικ α. νομ/σης

 

Αυτό παλιά δεν προβλέπονταν

Τώρα προβλέπεται 

και ακολουθείς τη διαδικασία Γ (του μηνύματός μου -που είναι άγνωστο αν μπορεί να εφαρμοστεί μέχρι στιγμής-λόγω συστ ΤΕΕ)

Τώρα προβλέπεται 

Συμφωνούμε.

Τώρα:

Αν ακολουθήσω την διαδικασία Γ (του μηνύματός σας) ,επάνω σε ποιό  ποσό θα πληρώσω το 30%;

Link to comment
Share on other sites

Απορία πάνω στην παράγραφο 7 του Α23:

 

"7. Στις ρυθμίσεις του παρόντος νόμου υπάγονται κτίσματα που έχουν ανεγερθεί με άδεια που εκδόθηκε από την αρμόδια αρχή και που μεταγενέστερα ανακλήθηκε λόγω υποβολής αναληθών στοιχείων ή ανακριβούς αποτύπωσης της υπάρχουσας κατάστασης. Για τα κτίσματα αυτά υποβάλλονται όλα τα δικαιολογητικά του άρθρου 11 και καταβάλλεται το σχετικό παράβολο, καθώς και το ενιαίο ειδικό πρόστιμο, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος. Δεν υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος νόμου και του παρόντος άρθρου κτίσματα που κρίθηκαν αυθαίρετα με αμετάκλητη απόφαση του αρμοδίου δικαστηρίου εφόσον ουδέποτε πριν τις 28.7.2011αποπερατώθηκαν πλήρως κατά τις κείμενες διατάξεις ή λειτούργησαν με την απαιτούμενη άδεια λειτουργίας."

 

Δηλαδή κάποιος που έχει εκδόσει άδεια βασισμένη σε, πχ τοπογραφικό με μεγαλύτερο του επιτρεπομένου εμβαδόν, μπορεί ύστερα από καταγγελία και ανάκληση της άδειάς του να ρυθμίσει ως εξ ολοκλήρου αυθαίρετο δίχως όμως να πάρει τους μέγιστους συντελεστές; Μου διαφέυγει κάτι ή μιλάμε για ΤΟ παραθυράκι;

Edited by koozoop
Link to comment
Share on other sites

Αυτό μια χαρά μπορεί να γίνει πλέον με τον 4178,χωρίς να χρειάζεσαι καταγγελία όμως.Σύμφωνα με το Παράρτημα Α "1 Οικοδομική Άδεια παρ β" ,αν η άδειά σου εκδόθηκε με υποβολή ψευδών στοιχείων -όπως π.χ "τέντωμα" του τοπογραφικού για να πιάσει την αρτιότητα- τότε το θεωρείς ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ,παίρνει μεν αρχικά το συντελεστή 2,αλλά δεν παίρνει τα μέγιστα των συντελεστών 5,7,8,9 .Όντως το παραθυράκι άνοιξε και σωστά άλλαξε για μένα αφού πλέον είναι στην ίδια μοίρα όσοι έχουν ψευδή άδεια μ όσους δεν έχουν άδεια -ενώ πριν ήταν σε πολύ χειρότερη μοίρα- .'Εχω τέτοια περίπτωση με πτώση προστίμου 55%...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Έχεις δίκιο, περίπτωση (β) στις διευκρινίσεις του Παραρτήματος Α: "το οικόπεδο/γήπεδο δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, παρά τα αντιθέτως αναφερόμενα στην οικοδομική άδεια".

Link to comment
Share on other sites

 

....

Παντως μην ονειρευστε μετα τις 28.7.11 τακτοποιησεις...Σε αυτο τουλαχιστον ο νομος ειναι ξεκαθαρος...

Καλημερα και καλο ΣΚ!

 

 

14.α Στις διατάξεις του παρόντος νόμου, υπάγονται υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης και ύψους μέχρι ποσοστού 20% των επιτρεπομένων, κατασκευών, επί κτιρίου για το οποίο εκδόθηκε νόμιμη άδεια και οι εργασίες αποπεράτωσης ολοκληρώθηκαν στο σύνολό τους μετά τις 28.7.2011, υπό την προϋπόθεση ότι εργασίες κατασκευής του φέροντος οργανισμού πραγματοποιήθηκαν προ τις 28.7.2011 και η θεώρηση για την έναρξη των εργασιών, από την Αστυνομική Αρχή, έλαβε χώρα προ τις 28.7.2011. Κατά τον έλεγχο από την Υπηρεσία ∆όμησης για την ολοκλήρωση των εργασιών και τη σύνδεση του κτιρίου ή τμήματος αυτού με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας, προσκομίζεται αντίγραφο της βεβαίωσης υπαγωγής και γίνεται έλεγχος και ταυτοποίηση των στοιχείων υπαγωγής.

β. Σε κάθε περίπτωση η έναρξη των οικοδομικών εργασιών του φέροντος οργανισμού πριν τις 28.7.2011 πιστοποιείται και αποδεικνύεται από σχετική αεροφωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.