Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Ειδικές διατάξεις (γενικά)


Recommended Posts

Όσες φορές και να το γράψεις, άμα δεν έχει γίνει ο σκελετός προ 28.07.2011, τακτοποίηση δεν έχει. :smile: :-) :smile:

Edited by ssouanis
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Για γερογρια,

 

αλλα αυτο που μ΄αρεσει ειναι οτι οι Φοβεροι νομοθετες εβαλαν και ενα μαξ 20% στις υπερβασεις. Ετσι γιατι εχουν αποψη...δηλαδη αν ειναι 22% δεν θα μπορεις. Εχουμε δηλαδη παιδια ακομα μια ''ειδικη κατηγορια'' που πρεπει να θυμομαστε...Ενα ακομα ξυπνητηρακι... 

Το ποσοστο 100% μαλακιας το παιρνουν ολοι παντως εκει μεσα!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι το 17α είναι όλο το ζουμί το Ν4178, αφορά την κόκκινη γραμμή τις 28/07/2011 και ότι πιθανός να είναι σκόπιμα διφορούμενο !

 

Είναι πολύ πιθανόν να αφορά τον μεγάλο αριθμό αυθαίρετων νεόδμητών (ειδικά στα ακριβά νησιά) που κατασκευάστηκαν με δήλωση παλαιότητας ιδιοκτήτη και επί Παπακωνσταντίνου τα έβγαλαν στην φόρα στα ΜΜΕ με δορυφορικές. Μιλάμε για κανονικά κτίρια με  πολύ χοντρά πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης. Γι 'αυτο  και η τελευταία πρόταση της  παραγράφου οπού όπως την καταλαβαίνω διαγράφονται τα επιβληθέντα πρόστιμα ανέγερσης για αυτά που έχουν κατεδαφιστεί (πέρα από τα διατήρησης που θα νομιμοποιηθούν για 10 χρόνια)

Τα περί "ως προς τη χρήση και μόνο" όταν αφορά αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης αποκλειστικά κατοικίας" είναι πιθανών ο λεκτικός καλλωπισμός της παραγράφου 17α.

 

Μπράβο dimmitri GM you probably nailed it!

 Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Και εγώ δεν πιστεύω πως αυτό μπήκε "τυχαία" ή "εκ παραδρομής".

Και για του λόγου το αληθές παραθέτω το άρθρο 38 §1:

"1. Όλες οι αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις, οι οποίες εκτελέστηκαν μετά τις 28.7.2011, καθώς και αυτές που δεν μπορούν να υπαχθούν στις διατάξεις του παρόντος (!!!!), είναι κατεδαφιστέες. "

Τι ακριβώς εννοεί ο ποιητής, και ποιο το σκεπτικό του... ο έχων νου νοήτω!... καθώς οι καιροί είναι πονηροί... και οι πληστηριασμοί ανοίγουν... και μετέπειτα "μικροπαραβάσεις" δεν μπορούν να παρεμποδίζουν τις διαδικασίες...

Και όποιος διαφωνεί... ας το πει!

Link to comment
Share on other sites

Σοφοι οι Ινδοι που βγαλαν αυτοι την παροιμια, εκει την ακουσες? Γιατι εδω δεν την εχουμε...δηλαδη εγω πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Η λύση του μυστηρίου της 23/17α. :smile:

 

Υποθετικό παράδειγμα:

  • Αυθαίρετη οικοδομή με χρήση κατοικίας κατασκευάστηκε το 1990 σε περιοχή εκτός σχεδίου (εκτός δάσους, αρχαιολογικού χώρου κτλ.) όπου επιτρέπονται από ΖΟΕ  από το 1987 και μετά μόνο γεωργικές αποθήκες. Η περίπτωση αυτή δεν μπορούσε να υπαχθεί στον ν4014. Μπορεί όμως να υπαχθεί στον ν4178 λόγω της παραγράφου 17α.
  • Στο ίδιο παράδειγμα αν η χρήση της αυθαίρετης οικοδομής είναι κατάστημα πάλι δεν μπορούσε να υπαχθεί στον ν4014 και εξακολουθεί να μην μπορεί να υπαχθεί στον ν4178.  Η παρέκκλιση της 23/17α είναι μόνον ως προς την χρήση και αποκλειστικά για χρήση κατοικίας. Δεν αφορά την χρονολογία 28/7/11.
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχάσουμε όμως να πούμε στον πελάτη ότι η ρύθμιση είναι για δέκα χρόνια από την ημερομηνία υπαγωγής. (Συνήθης χρόνος μεταβατικής διάταξης απομάκρυνσης).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να σου πω γενικά: 

Α. ότι το 30% αναφέρεται κατά πρώτον στις λοιπές περιπτώσεις και

 

Β. στην γενική περίπτωσή  

1. θα δηλώσεις ότι θα εκδώσεις άδεια νομ/σης  με τις διατάξεις της παρ 1α  άρθρου 23

και

2. θα πληρώσεις μόνο το παράβολο 

 

Φυσικά εδώ βεβαίωση μεταβίβασης και μεταβίβαση δεν μπορεί να γίνει πριν εκδοθεί η άδεια νομ/σης (τα τελευταία δεν άλλαξαν σε σχέση με τον 4014-έτσι ήταν και έτσι παρέμειναν)

 

Γ. Εσύ  ειδικά στην περίπτωση, που ζητάς μεταβίβαση προ της ο.α

 

1. θα το δηλώσεις ως αυθαίρετο -θα πληρώσεις -παράβολο και 30% του προστίμου

2. έτσι μπορείς να  εκδόσεις βεβαίωση μεταβίβασης αλλά την έκδοση αδείας νομ/σης θα την αναλάβει ο νέος ιδιοκτήτης στο συμβόλαιο του

3. μετά θα δηλώσει   ο παλιός (ή ο ΝΕΟΣ), ότι θα εκδώσει άδεια νομ/σης  με τις διατάξεις της παρ 1α  άρθρου 23 χωρίς να πληρώσει τα υπόλοιπα του προστίμου

(αλλά δεν ξέρω αν μπορεί μέχρι στιγμής, να προχωρήσει  κάτι τέτοιο από το σημερινό σύστημα ΤΕΕ) 

ΚΑΝΑ καλησπέρα, το σκεπτικό σου το αντιλαμβάνομαι και θέλω να σε ρωτήσω για την δική μου περίπτωση:

εγώ θέλω να βγάλω άδεια νομιμοποίησης για ένα ακίνητο στο οποίο στη συνέχεια θα βγάλω άδεια ίδρυσης και λειτουργίας για ΚΥΕ. Ωστόσο επειδή κάτι τέτοιο θα καθυστερήσει και το κατάστημα ήδη ξεκίνησε να λειτουργεί σκέφτομαι να κάνω το εξής:

να το δηλώσω στο 4178 με Τύπο Αυθαιρεσίας: ΡΥΘΜΙΣΗ, να πληρώσει ο πελάτης μου το 30% του προστίμου ώστε να μπορώ να βγάλω βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης( ΑΡΘΡΟ 25, ΠΑΡΑΓΡ.6) και στη συνέχεια να αλλάξω τον Τύπο Αυθαιρεσίας σε: ΠΡΟΣ ΕΚΔΟΣΗ ΟΙΚΟΔΟΜ. ΑΔΕΙΑΣ.

Πιστεύεις γίνεται κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, απαντάω μόνη μου στο ερώτημά μου....πήρα τηλ στην πολεοδομία και μου είπε ότι αν θέλω να βγάλω άδεια νομιμοποίησης τότε για να πάρω Βεβαίωση Κύριας χρήσης αρκεί να τους πάω:

- τη Δήλωση ένταξης στο Ν.4178/13 (Τύπο Αυθαιρεσίας σε: ΠΡΟΣ ΕΚΔΟΣΗ ΟΙΚΟΔΟΜ. ΑΔΕΙΑΣ)και μαζί 

- φάκελο με τα σχέδια (κάτοψη, τομή, κλπ) και 

- Υπεύθυνη Δήλωση μηχανικού ότι θα καταθέσω τα ίδια σχέδια και στο σύστημα.

Με άλλα λόγια κανένα μπλέξιμο με εξόφληση 30% και τέτοια.

υ.γ. Το θέμα αυτό μπορεί να κολλάει και με το Άρθρο 25, παραγρ. 6, 14 και 15 , περί Βεβαιώσεων Κύριας Χρήσης οπότε αν κρίνει σκόπιμο ο administrator ας το μεταφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμάσει κανείς με το σύστημα να  εκδώσει μόνο παράβολο όπως λέει στο άρθρο 23 παρ 4:

 

4. Αυθαίρετες κατασκευές, που έχουν κατεδαφιστεί
πριν τις 28.7.2011 για τις οποίες έχουν βεβαιωθεί πρόστι−
μα ανέγερσης και διατήρησης στην αρμόδια φορολογική
αρχή, υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος με την
καταβολή παραβόλου ποσού πεντακοσίων (500) ευρώ.
Για την υπαγωγή υποβάλλεται αίτηση, τεχνική έκθεση
μηχανικού και αποδεικτικά στοιχεία για την κατεδάφι−
ση, δεν απαιτούνται πρόσθετα στοιχεία και σχέδια και
εφαρμόζεται η διαδικασία διαγραφής ανείσπρακτων
βεβαιωθέντων προστίμων κατά τις διατάξεις του πα−
ρόντος νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 23, παρ. 15α, 15β, περί κτιρίων του ΟΕΚ

 

Θα ήθελα πολύ να έχω την άποψή σας στο εξής:

 

Το Άρθρο 23, παρ. 15α, περί κτιρίων του ΟΕΚ, αναφέρεται σε αυθαιρεσίες επί κτιρίων που αποδόθηκαν στους δικαιούχους από τον ΟΕΚ, με την καταβολή μόνο του σχετικού παραβόλου…

 

Επομένως ρωτάω:

 

1) Ακίνητο του ΟΕΚ είχε δοθεί με παραχωρητήριο (οριστικό τίτλο) σε δικαιούχο. Έπειτα κληρονομήθηκε και τέλος πωλήθηκε στους σημερινούς ιδιοκτήτες. Το ακίνητο αυτό ανήκει στην κατηγορία Κτίρια Δικαιούχων ΟΕΚ ή είναι Ιδιωτικό Κτίριο?? (Σε ερώτησή μου στον ΟΕΚ μου τα μπερδέψανε λίγο, αλλά τελικά είπαν ότι μάλλον πρέπει να το κατατάξω στα Κτίρια του ΟΕΚ)

 

2) Σε ποιές αυθαιρεσίες αναφέρεται:

 

   α) Σε αυθαιρεσίες που προϋπήρχαν στο κτίσμα, πριν αυτό αποδοθεί στους δικαιούχους, ενώ οι υπόλοιπες αυθαιρεσίες τακτοποιούνται κανονικά?

   β) Σε αυθαιρεσίες που έγιναν μετά την παραχώρηση του κτίσματος στους δικαιούχους και πριν τις 28/07/2011?

   γ) Σε όλες ανεξαιρέτως τις αυθαιρεσίες πριν τις 28/07/2011?

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.