Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Κατ' ανάλογη εφαρμογή της παρ.5 του άρθρου 3 της απόφ-82070/98/2-12-89 (ανάλογα με την περίπτωση ύπαρξης ή μη νόμιμου τμήματος), θα πρέπει να γίνει έλεγχος υφισταμένου φορέα και στην περίπτωση που το κτίριο δεν ικανοποιεί τις απαιτήσεις του κανονισμού του χρόνου κατασκευής του, τότε και μελέτη ενισχύσεων (η οποία οφείλει να εφαρμοστεί μετά την λήψη της άδειας).

Link to comment
Share on other sites

Η μελέτη ενισχύσεων είναι λογικό ότι οφείλει να εφαρμοστεί αν όμως ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να την εφαρμόσει τι γίνεται? Τι ευθύνη έχει ο μηχανικός?

Link to comment
Share on other sites

Κατ' ανάλογη εφαρμογή της παρ.5 του άρθρου 3 της απόφ-82070/98/2-12-89 (ανάλογα με την περίπτωση ύπαρξης ή μη νόμιμου τμήματος), θα πρέπει να γίνει έλεγχος υφισταμένου φορέα και στην περίπτωση που το κτίριο δεν ικανοποιεί τις απαιτήσεις του κανονισμού του χρόνου κατασκευής του, τότε και μελέτη ενισχύσεων (η οποία οφείλει να εφαρμοστεί μετά την λήψη της άδειας).

Ευχαριστώ armenopoulos,

 

Οπότε πρέπει να ανατρέξω στην απόφαση του 89. Αλλά μ είπε η υδομ αλλά θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Η μελέτη ενισχύσεων είναι λογικό ότι οφείλει να εφαρμοστεί αν όμως ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να την εφαρμόσει τι γίνεται? Τι ευθύνη έχει ο μηχανικός?

Νομίζω οτι ο μηχανικός έχει την ευθύνη. Αν δε θέλει ο ιδιοκτήτης δεν προχωράμε. Απλό.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με αυτό που σας προβλημάτισε όσον αφορά στην εφαρμογή της μελέτης ενίσχυσης:

1. Αν υπάρχει έκθεση αυτοψίας αυθαιρέτου και έχουν καταλογιστεί πρόστιμα, αυτά γενικά δεν διακόπτονται με την έκδοση της άδειας νομιμοποίησης που προβλέπει και εργασίες που απαιτούνται ώστε το κτίριο να καταστεί νόμιμο, αλλά η διακοπή τους θα γίνει μόνο μετά την υλοποίηση των σχετικών εργασιών.

2. Αν δεν υπάρχει έκθεση αυτοψίας αυθαιρέτου τότε πριν την έκδοσή της θα επιβληθούν πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης, οπότε ξαναπάμε στην παραπάνω περίπτωση 1.

3. Αν η άδεια εκδοθεί μετά από υπαγωγή στον 4178 με την κατάθεση παραβόλου, τότε ναι μεν τα πρόστιμα αναστέλλονται, αλλά αν λήξει η άδεια χωρίς να υλοποιηθούν οι προβλεπόμενες, απαραίτητες για την νομιμότητα του κτιρίου, εργασίες και πάλι θα επιβληθούν τα πρόστιμα.

Edited by armenopoulos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω για ελεγκτή σε νομιμοποίηση, δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο.

Εφόσον προβλέπονται εργασίες (κάθε είδους), τότε θα πρέπει να καλέσεις ελεγκτή με το πέρας των εργασιών αυτών.

 

Υ.Γ. συμβουλή που μου είχε δώσει μία μεγάλη γάτα των στατικών της Θεσσαλονίκης. Μου είχε πει:

"Σε όλες τις μελέτες ελέγχου υφιστάμενου, θα βάζεις τουλάχιστον μία, έστω ελάχιστη ενίσχυση..."

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι

 

Βρέθηκα μπροστά σε μία πολυπλοκή περίπτωση για την οποία θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας.

Σε αγροτεμάχιο εντός οικισμού υπάρχουν χωρίς καμία οικοδομική άδεια τα εξής κτίσματα, ισόγεια κατοικία 80τμ. περίπου κατασκευής του 1960 βάση βεβαίωσης ρευματοδότησης από τη ΔΕΗ, ισόγει σταυλική εγκατάσταση 150 τμ. (σε αχριστεία) κατασκευής 1985 και τέλος το 2010 προστέθηκε καθ' ύψος στην υπάρχουσα κατοικία όροφος και αυτός με χρήση κατοικίας.

Σκέψη μου είναι να προχωρήσω σε υπαγωγή και κατόπιν σε έκδοση οικοδομικής άδειάς, νομίζω οτι είναι το συμφερότερο για τον πελάτη, έτσι όμως ποιά κατηγορία επιλέγω στο σύστημα?, καθώς καλό θα ήταν να συμπεριλλάβω όλα τα κτίρια σε μία άδεια, επίσης εάν κάποιος συνάδελφος έχει κάποια άλλη ιδέα ή εκδοχή π.χ. τακτοποιήση, καλοδεχούμενη.

Διαβάζοντας τα παραπάνω ποστ μάλλον θα έχω και θέμα με τη στατική επάρκεια καθως στο κτίριο του 1960 προστλεθηκε το 2010 όροφος χωρίς την παραμικρή μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη βοήθεια σας..Τελικά τι ισχύει όταν ένα κτίσμα ειναι αυθαίρετο εξολοκλήρου και θέλουμε να το πάμε προς έκδοση οικ. άδειας ?Πρέπει να πληρούνται όλοι οι όροι?παράδειγμα μπορώ να βγάλω άδεια για 100 μ2 αλλά έκτισα 120 μ2..?μπορούν αυτά τα επιπλέον 20 μ2 να πάνε με τακτοποίηση στο ίδιο φύλλο καταγραφής και τα υπόλοιπα 100μ2 προς έκδοση?Αναφέρει κάτι ο νόμος?Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση όπου αποθήκη έχει τακτοποιηθεί ένα μέρος της λόγω το ότι είναι μέσα στο Δ, μπορώ μετά να βγάλω άδεια προσθήκης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.