Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω μια περίπτωση διώροφου κτιρίου με Ο.Α. το 2000 όπου δείχνει ένα τμήμα του ισογείου υπερυψωμένο (h=1,50-4,40) με χρήση κατοικία και ένα τμήμα όχι υπερυψωμένο (h=0,00-4,40), με χρήση καταστήματος. Κάτω από την υπερυψωμένη κατοικία έχει κατασκευαστεί υπόγειος βοηθητικός χώρος ο οποίος δεν φαίνεται στην άδεια αλλά τηρεί τις προϋποθέσεις του υπογείου σε ύψος και φωτισμό. Στον Α όροφο υπάρχουν 2 διαμερίσματα  όπως και στην άδεια με την διαφορά ότι ένα μπαλκόνι που κοιτάει στον ακάλυπτο δεν τηρεί το δ (4,55). Εδώ να τονίσω ότι το περίγραμμα του κτιρίου είναι σε απόσταση 5,87μ από το όριο του οικοπέδου και το πλάτος του εξώστη είναι 1,80μ. Δηλαδή το μπαλκόνι είναι σε απόσταση 4,07 από το όριο του οικοπέδου. Τέλος στο δώμα η απόληξη κλιμακοστασίου έχει ύψος 2,20μ αλλά έχει κατασκευαστεί μεγαλύτερη σε τετραγωνικά από τα εγκεκριμένα.

 

Σκέφτομαι να νομιμοποιήσω (άδεια δόμησης) με 4178 αλλά έχω κάποιες απορίες!

 

Οι ερωτήσεις μου:

 

1) Για το υπόγειο τι μελέτες θα χρειαστούν εκτός από αποτύπωση αρχιτεκτονικών? Χρειάζεται στατική μελέτη ή δελτίο δομικής τρωτότητας? (Νόμος 4178, άρθρο 11, παρ. 8-). Μηχανολογικά??

 

2) Για τον εξώστη το Δ είναι 4,55 σύμφωνα με τους όρους δόμησης αλλά δεν έχει κατασκευαστεί όλο το ύψος του κτιρίου. Σημερινό ύψος κτιρίου 10,55 δηλαδή Δ=4,055. Μπορώ να το δείξω έτσι δηλώνοντας ότι δεν σκοπεύω να χτίσω άλλο? Διαφορετικά με τον Νόμο 4067, άρθρο 16, παρ. 3, λέει: Ανοικτοί εξώστες εντός των υποχρεωτικά ακαλύπτων τμημάτων του οικοπέδου μπορούν να κατασκευάζονται μέχρι πλάτους 1/4 Δ ή 1/4 δ.

 

3) Η απόληξη κλιμακοστασίου πρέπει να την δείξω ολόκληρη ως βοηθητικό χώρο ή μόνο τα επιπλέον τετραγωνικά?

 

ΟΙ συνολικοί εξώστες του κτιρίου δεν υπερβαίνουν σε μ2 το 40% της δόμησης αλλά στον Ά όροφο τα τετραγωνικά εξωστών είναι περισσότερα από το 40% δόμησης του συγκεκριμένου ορόφου. Επειδή πρέπει να νομιμοποιήσω είτε κατά ΓΟΚ είτε κατά ΝΟΚ, αν δεν μπορέσω να περάσω τον εξώστη του ακάλυπτου δηλώνοντας χαμηλότερο κατασκευάσιμο ύψος θα πρέπει να πάω με 4067 αλλά εκεί έχω πρόβλημα με το σύνολο των εξωστών στον Α όροφο!

 

Συγνώμη αν έθεσα πολλά ερωτήματα αλλά η συμβουλή σας θα μου ήταν πολύ χρήσιμη!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Σε βιοτεχνικη μοναδα εκτος σχεδιου που κατασκευαστηκε με αδεια το 2003 και εγινε κ προσθηκη το 2010  θελουμε να βγαλουμε αδεια για ενα χωρο αυθαιρετο  100 τμ (εκτος περιγραμματος )   κατα τα του 4178

και ενω η αδειες βγαζουν 500 τμ    στα  νομιμα υφισταμενα  μετρηθηκαν  430

Πως θα μπορουσε να προχωρησει   κατα την γνωμη σας    η διαδικασια  λογω της επι το ελαττον αποκλισης αυτης ?  

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα ποιο είναι;

Αν έχεις επάρκεια Σ.Δ δεν μπορείς να νομιμοποιήσεις τα 100 τ.μ (εφόσον έχουν κτιστεί σε νόμιμη θέση)  με άρθρο 23 παρ 1 ν. 4178?

Link to comment
Share on other sites

ακριβως ειπειν μερος του χωρου αυτου που βρισκεται εκτος περιγραμματος  τακτοποιειται κ το υπολοιπο(συννομο) λεω να παει για εκδοση αδειας 

περιθωρια δομησης εχουμε  

αλλιως πως θα  νομιμοποιηθει ?

 

Aλλο καταλαβα...

ναι  βεβαιως μπορουμε να νομιμοποιησουμε με 4178 23

αλλα δεν ξερω αν θα     κολλησει πουθενα στην πολεοδομια το γεγονος οτι στα νομιμα υφισταμενα δειχνω 430 αντι των 500 της αδειας  (στο διαγραμμα δομησης )

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

δε βλέπω κάποιο κώλυμα σε αυτό. Απλά δεν κατασκευάστηκε ένα τμήμα της μονάδας.Δεν αποτελεί αυθαιρεσία αυτό . Για καλό και για κακό κάνε και την ερώτηση στην ΥΔΟΜ μήπως όπως λες προκύψει κάποιο πρόβλημα που αυτή τη στιγμή αγνοούμε.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.Κάποιες σύντομες ερωτήσεις:

1. Έχει διευκρινιστεί τελικώς αν η έκδοση άδειας νομιμοποίησης είναι υποχρεωτική όταν πολεοδομικά είναι επιτρεπτό?

2. Ακόμη και σε περιπτώσεις κατηγορίας 1 και 2 (που εξαιρούνται δλδ οριστικά της κατεδάφισης) είναι υποχρεωτική η άδεια όταν είναι επιτρεπτό πολεοδομικά?

3. Σε περίπτωση που το κτίσμα παραβιάζει κατά ένα τμήμα του τα όρια αλλά έχω "περίσσευμα" δόμησης και κάλυψης, ο μόνος αρμόδιος για να μου απαντήσει αν θα πρέπει να εκδόσω για το νομιμοποιήσιμο κομμάτι άδεια είναι η πολεοδομία?

ευχαριστώ..

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.