Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα,

ήθελα να μάθω τις απόψεις σας και την αντιμετώπιση της πολεοδομίας σας για περιπτώσεις έκδοσης άδειας δόμησης σε κτίσμα με τακτοποιημένους χώρους.

 

Θέλω να κάνω αλλαγή χρήσης σε νόμιμο κατά τα άλλα κατάστημα (εκτός από περίπου 8-10τμ, τις τουαλέτες) σε 2 κατοικίες. Η εδώ υπηρεσία δόμησης είναι κάθετη στην έκδοση άδειας δόμησης αν υπάρχει τακτοποιημένος χώρος λειτουργικά συνδεδεμένος με το υπό εξέταση κτίσμα. 

Επίσης δεν επιτρέπουν την έκδοση άδειας δόμησης στέγης σε τακτοποιημένο (είτε μόνο ως προς τη θέση)

 

Σίγουρα υπάρχει λογική σε αυτό που ισχυρίζονται, θα ήθελα όμως να δω πώς αντιμετωπίζεται η κατάσταση σε όλη την Ελλάδα, και αν υπάρχει κάποιος νόμος που να μας επιτρέπει την έκδοση άδειας δόμησης.

Δυστυχώς έχω "χάσει" αρκετές άδειες για τέτοια θέματα, και μαζί με εμένα χάνει και το κράτος από ΙΚΑ, εισφορές, ΦΠΑ κτλ.

 

Ζητώ συγγνώμη αν το παραπάνω θέμα έχει ξανασυζητηθεί, μετά από αρκετό ψάξιμο δεν βρήκα κάτι σχετικό. Σε τέτοια περίπτωση παρακαλώ τους moderators να διαγράψουν το παρόν θέμα και να το ενσωματώσουν με το ανάλογο.

 

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, και από δική μου εμπειρία είναι πονεμένο θέμα.. 

Ειχα ίδια περίπτωση στην πολεοδομία Αιγάλαιω, έφτασα μέχρι τη ΔΟΚΚ και άκρη δεν έβγαλα.

Η λογικη τους έιναι ότι τα κτίρια με τακτοποιημένους χώρους με αρθρ.24 4014 ΔΕΝ είναι νομίμως υφιστάμενα, διοτι δεν περιγραφονται στον ΝΟΚ .

Σαν επιχείρημα τους έδειξα αυτό.
http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=EYAr%2Bdpa1jU%3D&tabid=777&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

Αρθρο 23 ΝΟΚ

1. Κτίριο ή τμήμα αυτού θεωρείται νομίμως υφιστάμενο:

-------

δ) αν προϋφίσταται του ΒΔ/9-8-55 ή εξαιρέθηκε με τις διατάξεις του Ν-1337/83  ή εξαιρέθηκε οριστικά σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν-4178/13

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι πιο ξεκάθαρο,  όσες από τις περιπτώσεις του 4178 νομιμοποιούνται εφόρου ζωής μπορεί να βγει άδεια.

Όσες  τακτοποιούνται για 30 χρόνια.. δεν...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω , αγρότης συγγενής μου, εχει σε αγροτικό κτήμα εκτός σχεδίου και εκτός ΖΟΕ, 30 στρ που καλλιεργεί, φτιάξει

1. ένα λυόμενο (κατοικία)περίπου 50τ.μ

2. και έχει κάνει ένα λυόμενο σκέπαστρο με σωλήνες , έχοντας τοποθετήσει δύο κοντέινερ σε απόσταση, και από κοντέινερ σε κοντέινερ εχει δημιουρήσει ένα σκέπαστρο με σωλήνες και πάνελ, ώστε δημιουργείται ένας χώρος 200τ.μ που αποθηκεύει τροφές και καλλιεργεί κιόλας από κάτω. Αυτό τον χώρο στα τοιχώματα μπρός πίσω βάζει ανα καιρούς νάυλον.

α) πώς τακτοποιείται?

β) μπορεί να πληρώσει παράβολο και να βγάλει αργότερα (και πότε ?) άδεια? και το παράβολο πόσο θα είναι?

Link to comment
Share on other sites

Εχω κ εγώ μια παρόμοια περίπτωση  αυθαίρετη κατοικία που κατασκευάσθηκε ως εκτός σχεδίου το 1980, γίνεται σήμερα ένταξη στον Ν. 4178/13. Εν τω μεταξύ η περιοχή εντάχθηκε στο σχέδιο πόλης το έτος 2009, οπότε πρόκειται να εκδοθεί και άδεια δόμησης για νομιμοποίηση των τμημάτων της κατοικίας όπου αυτό είναι δυνατόν( με οικοδομησιμοτητα  δεν έχει ολοκληρωθεί η πράξη εφαρμογής).

Στην πολεοδομία  Μαρκοπούλου μου είπαν ότι δεν μπορώ να επιλέξω ΓΟΚ η ΝΟΚ .Επιλέγω  ΝΟΚ  μόνο  εάν δεν έχω  υπέρβαση δόμησης   .

Υποχρεωτικά πάω με ΓΟΚ.  

Πως το καταλαβαίνετε   συνάδελφοι ????

Δεν το έχω ξανασυνατήσει. Ποια θα είναι η ουσιαστική διαφορά για σένα αν πας με ΓΟΚ ? επίσης καλό θα είναι να τους ρωτήσεις για ποιο λόγο αυτή η σύσταση και βάσει ποιων νόμων και διατάξεων δίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

- Περίπτωση συνύπαρξης σύννομων τμημάτων (προς έκδοση αδείας) και τμημάτων που θα ρυθμιστούν.

 

Στα προς ρύθμιση, οι συντελεστές (<50%, 50-100% κλπ) και η κατηγορία (4-5) θα υπολογιστούν θεωρώντας μόνο τα μέτρα αυτά ως υπερβάσεις ή το σύνολο;

Για παράδειγμα, έστω 100 τμ σύννομα και 10 μη σύννομα. Αν υπολογίσω όλα τα τμ τότε σύνολο 110τμ και έστω ο συντελεστής πάει στο 50-100% , ενώ αν μετρήσω μόνο τα 10τμ (μη σύννομα) θα πέσει στο <50% .

 

ελπίζω να μην έχει απαντηθεί και να έγινα κατανοητός, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το αντιμετώπιζα έτσι:

2 ΦΚ και το καθένα με την κατηγορία του και τους διαφορετικούς συντελεστές υπερβάσεων.

(αν και στο τμήμα προς έκδοση ΟΑ δεν σε ενδιαφέρει).

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια γιατί χάσαμε την φόρμα μας από την αδράνεια,

σε δήλωση με δύο φύλλα καταγραφής, ένα προς ρύθμιση και ένα προς έκδοση αδείας νομιμοποίησης, μας αρκεί η πληρωμή του παραβόλου για να καταθέσουμε άδεια ή θέλει το 30% ή την εξόφληση του προστίμου ?

Link to comment
Share on other sites

@yian  νομιζω θελει το 30%

 

Τα σύννομα και τα μη, σε διαφορετικό φύλλο καταγραφής (αν και στα σύννομα γίνεται απλή αναφορά χωρίς πρόστιμο)

Άρα στα μη σύννομα οι συντελεστές υπερβάσεων θα αφορούν αυτά και μόνο; Ίσως ναι 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.