Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω τη εξής περίπτωση: Στο 4014 είχα δήλωση προς έκδοση οικ. αδείας. Βγήκε η άδεια, την έβαλα στο σύστημα και πήρα περαίωση χωρίς να υποβάλλω άλλα αρχεία. Τώρα πρέπει να τη βάλω στον 4178 για να υποβαλω τα αρχεία ή δεν χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι, "...την έβαλες στο σύστημα" του 4014 και οριστικοποίησες τη δήλωση 4014 χωρίς να έχεις υποβάλλει άλλα έγγραφα κ.λπ.;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί πρέπει μετά την έκδοση της άδειας νομιμοποιήσης να ανεβάσουμε τα αρχεία στο σύστημα...

Την άδεια και τέλος....

Αφού υπάρχει ΦΑΚΕΛΟΣ πλέον στην ΥΔΟΜ...

ΕΛΕΟΣ!!!!

Από τον 4014 ή τον 4178 θα περάσουμε για να μην υπολογιστεί πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης...

Αυτό και μόνο αυτό....

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑΣ, ναι αυτο εννοώ. ssouanis κι εμένα μου φαίνεται παράλογο όλο αυτό. Πχ ζητάει μελέτη στατικής επάρκειας ενώ για την άδεια προφανώς έγινε κανονική στατική μελέτη. Απλά ρωτάω αν και τυπικά είμαι καλυμμένη μόνο με την άδεια. Δεν έχω υποβάλει κανένα άλλο έγγραφο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου άμα δεν είχα ανεβάσει τα σχέδια,

θα την μετέφερα, θα πλήρωνα (ο πελάτης) τα 15€ ή 25€ ή ότι άλλο ανταποδοτικό χρειάζεται (γιατί όλα για αυτό γίνονται)

και θα την έκλεινα μία και καλή...

Link to comment
Share on other sites

Να την μεταφέρω στον 4178 και να την κλείσω χωρίς να βάλω τα απαιτούμενα αρχεία εννοείς? αν είναι να μην προσθέσω κάτι γιατί να μην την αφήσω στον 4014? Αφού είναι περαιωμένη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει όμως καμία σχέση η νομιμοποίηση με την τακτοποίηση...

Ως προς το αποτέλεσμα μιλάω.

Στη μία έχεις πλέον ένα νόμιμο κτίριο.

Στην άλλη έχεις ένα τακτοποιημένο αυθαίρετο που θα πρέπει να δηλώνεται ανά 3-4 περίπου έτη, μετά δηλαδή από κάθε απόφαση του ΣτΕ.

 

 

Στην άλλη έχεις ένα τακτοποιημένο αυθαίρετο που θα πρέπει να δηλώνεται ανά 3-4 περίπου έτη, μετά δηλαδή από κάθε απόφαση του ΣτΕ.

 

 

china_08.jpg?w=774

 

παραδειγμα

 πολυοροφη οικοδομη....τακτοποιείται ως προς την

 

- κατασκευή  υπογειου εκτος  αδειας

- αλλαγη χρησης στην πυλωτη σε κυριο χωρο

- επεκταση δυο οροφων, κλεισιμο  εξωστών

-διαφορετικη διαμερισματωση ορόφων

-κατασκευη κυριων  χωρων στο δωμα.

 

και....."μεταφερεται"  απο 3843 ....  στον 4014 ... στον 4178    και,  μετ' ού πολύ   στον επόμενο ή μεθεπόμενο τακτοποιητή...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.