Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Καλησπέρα συναδελφοι, να επεξηγησω λιγο καλυτερα.

Σε εκτος σχεδιου, εντος ζωνης θαλασσιου παρκου με περιορισμο  στη κατατμηση γηπεδου  τα 4στρ και δομηση 200τμ /4στρ, εχω ενα γηπεδο 4στρεμματων , στο οποιο ειχε βγαλει αδεια για ισογειο κτηριο κατοικιων με υπογειο, το 2009.

η επιφανεια του ειναι 200τμ ισογειο και 200τμ υπογειο βοηθητικοι χωροι (που δεν προσμετρουσαν).

 

Ο πελατης λοιπον αφησε ξεμπαζωτο το υπογειο και το χρησιμοποιει ως κυριο χωρο , και προσθεσε αλλον ενα οροφο. Ουσιαστικα τωρα αντι 200τμ εχει 600τμ.

Το ομορο γηπεδο ειναι δικό του, εκτασης 6στρ, οποτε λεω  κανω συνενωση για να εχω μεγαλυτερους ΣΔ. (200τμ/4στρ).

 

οποτε λεω βασει της παλαιας αδεια να τακτοποιησω το υπογειο απο ΒΧ σε ΚΧ και ξεμπαζωμα, και μετά όλο να του βγαλω αδεια νομιμοποιησης για να νομιμοποιησω τον οροφο,με τοπογραφικο του νεου οικοπεδου 10στρ.  

Link to comment
Share on other sites

τα 4 στρ.χτιζουν 200

 

τα 6 στρ. χτιζουν 240..+....

 

συνενωμενα  σε 10 στρ. χτιζουν 200+80+20

 

αρα, τακτοποιεις στα 4 στρ.

 

κι εχεις αβαντζο τα  6 στρ. για "αυριο"

υγ

εχεις ξαναρωτησει?

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ 906/1999

[...] "Περιοχή με στοιχεια Τ2 (περιοχη ελεγχομενου τουρισμου)
      α) Στην περιοχη αυτή επιτρέπεται η ανέγερση κατοικίας, τουριστικών επιπλομένων επαύλεων και κατοικιων, αποθηκων... κλπ.

      β) Το κατώτατο όριο κατάτμησης και αρτιότητας των γηπέδων ορίζεται σε 4000τμ ...

      γ) Οι όροι και περιορισμοι δόμησης ορίζονται ως εξής : μεγιστη επιτρεπομενη συνολικη επιφανεια ορόφων κτιρίου 200τμ) [...]


δεν εχω ξαναρωτησει κατι περι αυτου

Edited by fstun
Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ 906/1999

[...] "Περιοχή με στοιχεια Τ2 (περιοχη ελεγχομενου τουρισμου)

      α) Στην περιοχη αυτή επιτρέπεται η ανέγερση κατοικίας, τουριστικών επιπλομένων επαύλεων και κατοικιων, αποθηκων... κλπ.

      β) Το κατώτατο όριο κατάτμησης και αρτιότητας των γηπέδων ορίζεται σε 4000τμ ...

      γ) Οι όροι και περιορισμοι δόμησης ορίζονται ως εξής : μεγιστη επιτρεπομενη συνολικη επιφανεια ορόφων κτιρίου 200τμ) [...]

 

 

δεν εχω ξαναρωτησει κατι περι αυτου

άρα λοιπόν ισχύει αυτό που σου είπα και προηγουμένως. Δεν έχεις 200/4στρ αλλά 200 μαξ.

κατά συνέπεια η συνένωση ΔΕΝ (δηλαδή ΔΕΝ) προσθέτει κανέναν συντελεστή δόμησης, απλά γιατί δεν υπάρχει συντελεστής δόμησης. (200 μαξ είπαμε)

Επιπλέον, η συνένωση αλλάζει το τοπογραφικό, και δεν ξέρω μήπως δημιουργεί πρόβλημα στην άδεια.

Άσε τα 6 στρ για το μέλλον που λέει και ο Δημήτρης, και υπολόγισε το πρόστιμο όπως ξέρεις (400 υπέρβαση και όλα τα σχετικά)

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο τελικα. βεβαια επειδη σκεφτομαστε να βγαλουμε αδεια ξενοδοχειου (ειναι ενοικιαζομενα τωρα) εχει συντελεστη 1.5 οποτε η συνενωση θα βολεψει.


Συγχωρεστε για το μπερδεμα, ειμαι νεος!

Edited by fstun
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο τελικα. βεβαια επειδη σκεφτομαστε να βγαλουμε αδεια ξενοδοχειου (ειναι ενοικιαζομενα τωρα) εχει συντελεστη 1.5 οποτε η συνενωση θα βολεψει.

 

 

Συγχωρεστε για το μπερδεμα, ειμαι νεος!

τώρα μιλάς σωστά. υπομονή κι επιμονή (και πολύ ψάξιμο)

Link to comment
Share on other sites

τώρα μιλάς σωστά. υπομονή κι επιμονή (και πολύ ψάξιμο)

apier,

 

θα μου επιτρεψεις να  συμπληρωσω

και +1 για την ευγενειά του...

 

και....μην   χαθουμε... :smile: :-)

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, 

 

Σχετικά με την παρ. 1 του αρ. 23 (άδεια νομιμοποίησης), απ' ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει ο περιορισμός της 28/7/2011.

 

Επομένως εφόσον ένα κτίριο έχει κατασκευαστεί εξ' ολοκλήρου μετά την 28/7/2011, χωρίς ΟΑ αλλά σύμφωνα με τις Πολεοδ. διατάξεις και επομένως δύναται να νομιμοποιηθεί, μπορεί να υπαχθεί στην συγκεκριμένη περίπτωση κατά τη γνώμη σας; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

 

Σχετικά με την παρ. 1 του αρ. 23 (άδεια νομιμοποίησης), απ' ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει ο περιορισμός της 28/7/2011.

 

Επομένως εφόσον ένα κτίριο έχει κατασκευαστεί εξ' ολοκλήρου μετά την 28/7/2011, χωρίς ΟΑ αλλά σύμφωνα με τις Πολεοδ. διατάξεις και επομένως δύναται να νομιμοποιηθεί, μπορεί να υπαχθεί στην συγκεκριμένη περίπτωση κατά τη γνώμη σας; 

ΔΕΝ μπαίνουν σε δήλωση 4178 κατασκευές μετά τις 28/7/11. 

Ούτε για κατεδάφιση, ούτε για νομιμοποίηση.

Η μεν κατεδάφιση γίνεται με την παρ4 άρθρου 4, η δε νομιμοποίηση με το άρθρο ... ΝΟΚ (που δεν θυμάμαι και αντικατέστησε το άρθρο 22)

Και στις δύο περιπτώσεις πληρώνονται τα πρόστιμα πολεοδομίας, (δηλαδή ΔΕΝ υπάρχει 500άρικο 4178)

πλην της ειδικής εξαίρεσης κατά την οποία υπάρχει άδεια εν ισχύ και μπορεί να αναθεωρηθεί για τη νομιμοποίηση

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω ισόγειο, με φέρουσα τοιχοποιία και πλάκα, όπου η τοιχοποιία κατασκευάστηκε προ της 28/7 και η πλάκα αργότερα, θεωρείται ότι έχω ολοκληρωμένο φέροντα οργανισμό προ της 28/7;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.