Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Θα ηθελα την γνώμη σας σε μια περίπτωση. Έχουμε οικοδομικη αδεια του 1996 απο αλλον μηχανικο για ισόγεια κατοικια με υπογειο. Η αδεια αυτη έχει λήξει χωρίς να έχει πληρωθεί η επιβλεψη. ( ο πελατης μου ισχυρίζεται οτι δεν έχει καποια οικονομικη εκκρεμμότητα με τον μηχανικο, εγω πηγα πολεοδομια και ειδα οτι δεν ειναι πληρωμενη η επιβλεψη). Σήμερα το υπόγειο έχει μετατραπει σε ισόγεια κατοικια (εχει γινει αλλαγη χρησης)  και ο ά οροφος (στην οικοδομικη αδεια αυτο που φαινεται σαν ισογειο) είναι ημιτελες, έχει ολοκληρωθεί ο σκελετος του. Ο πελατης μου θέλει να πάρει ρεύμα για το υπόγειο που όπως ανέφερα έχει γίνει κατοικια. Πως πρέπει να χειριστώ το θέμα? στην πολεοδομια που ρώτησα μου είπαν οτι μπορώ να βγάλω αδεια νομιμοποίησης χωρις να με ενδιαφέρει η άδεια που έχει λήξει και χωρίς να ασχοληθω με το θέμα του προηγούμενου μηχανικού. Έχετε καποια αποψη?

Link to comment
Share on other sites

Σε ανάλογη περίπτωση η πολεοδομία μου ζήτησε υπεύθυνη δήλωση παραίτησης του αρχικού επιβλέποντα μηχανικού ώστε ο νέος μηχανικός να αναλάβει την άδεια νομιμοποίησης-αποπερατωσης με τις υπολειπόμενες εργασίες επίβλεψης καί ΚΥΡΙΩΣ την υπογραφή των υπευθύνων δηλώσεων για τη σύνδεση με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκέφτηκα να βγάλω αδεια νομιμοποιησης θεωρώντας το σαν να μην είχε βγεί καθόλου άδεια... μιας και ουτως η άλλως υπάρχει αυθαιρεσία σε σχέση με την εκδοθείσα οικοδομική άδεια

Link to comment
Share on other sites

ένα θέμα πως θα αντιμετωπιστεί επί της ουσίας,

κι ένα άλλο θέμα είναι αν πρέπει να διευκολύνουμε τους ιδιοκτήτες να μην πληρώνουν επιβλέψεις!

 

(και μετά να βρίσκουν κάποιον άλλο "συνάδελφο" να κάνουν τη δουλίτσα τους)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δίκαιο, Απλα αν έχεις καποια χρόνια εμπειρία γνωρίζεις οτι τα λεφτα οι ιδιοκτήτες σε ένα μεγάλο ποσοστο τα έδιναν όλα απο την αρχη (τουλάχιστον παλαιότερα), απλα ορισμένοι μηχανικοί πλήρωναν για αρχή μόνο τις επιβλέψεις.

Link to comment
Share on other sites

σε αυθαίρετο χωρίς ΟΑ θέλω να βγάλω άδεια νομιμοποίησης. 

 

2 ερωτήσεις.

 

1. στην υποβολή που με βάζει να κάνω πρέπει να διαλέξω τρόπο εξόφλησης σε δόσεις, εφάπαξ κλπ; τι πρέπει να πατήσω από τη στιγμή που δε θα πληρωθεί τπτ μετά το παράβολο;

 

2. τι κατηγορία πάει το αυθαίρετο;

 

ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα δεν πάει 1, 2, 3.

οπότε θα έλεγα 4, αφού πας για νομιμοποίηση.

όχι ότι έχει και καμία σημασία.

 

για τον τρόπο εξόφλησης θα έλεγα να βάλεις με δόσεις,

γιατί με το εφάπαξ μπορεί να κάνει και καμία κουτουράδα και να στο κλείσει μετά.

Αν και πάλι δεν έχει σημασία

 

Είσαι απολύτως βέβαιος ότι εξ' ολοκλήρου το αυθαίρετο πληροί τις προδιαγραφές για νομιμοποίηση;

Δεν έχεις απολύτως τίποτα που να θέλει ρύθμιση ή αποκατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Σε κτίσμα με ΟΑ του 1988 με κατάστημα και κατοικία, εντός οικισμού, έχουν τακτοποιηθεί οι αυθαιρεσίες και έχει υπερβεί τα επιτρεπόμενα τμ δόμησης.

 

Ο ιδιοκτήτης θέλει να κατασκευάσει ένα εκκλησάκι μέσα στο ίδιο οικόπεδο.

Όμως για να βγάλει άδεια για εκκλησάκι, σαν ιδιώτης πρέπει να βγάλει άδεια δόμησης από πολεοδομία, άρα πρέπει να έχει περίσσεια δόμησης..

 

Υπάρχει κάτι που να μου έχει ξεφύγει και να μπορεί να βγεί η ΟΑ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

καλούμε να βγάλω άδεια για τοίχο αντιστήριξης σε οικόπεδο εκτός σχεδίου (άρτιο και οικοδομήσιμο). Διαπιστώνω ότι υπάρχει στο οικόπεδο αυθαίρετη αποθήκη 90τμ προ του 1983.

Επιτρέπεται να κάνω τακτοποίηση στην αποθήκη (καθώς υπάγεται στην κατηγορία 2 που εξαιρείται οριστικά της κατεδάφισης) προκειμένου να γλιτώσω από την βαβούρα των έξτρα μελετών στατικά κτλ και ακολούθως σε β΄ φάση να βγάλω την άδεια για τοιχίο αντιστήριξης?

ή

Πρέπει υποχρεωτικά να πάω με άδεια νομιμοποίησης και να συμπεριλάβω την νέα κατασκευή μέσα σε αυτήν?

 

σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.