Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

η έγκριση εργασιών αποπεράτωσης αυθαιρέτου είναι με την παράγραφο 18 και δεν είναι άδεια.

(η παράγραφος 17 είναι για επισκευές)

Εφαρμόζονται και οι δύο σύμφωνα με τη σχετική υπουργική απόφαση,

με μόνη σημείωση ότι λέει ο νέος νόμος γενικά και αόριστα ότι πρέπει να λαμβάνονται υπόψη οι διαφορές μεταξύ 4014 και 4178.

Δεδομένου ότι δεν είναι και κανονική άδεια, δεν ξέρω αν ισχύει και η παράταση.

Την ισχύ της όμως τη γράφει το ειδικό έντυπο έγκρισης.

Και δεν βλέπω και κάποιον προφανή λόγο να συσχετίζεται με την κανονική άδεια αν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

στην κανονική άδεια  υπάρχει σφραγιδα που λεει  ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ   εγκριση για αλλαγη ονοματος ιδιοκτητη και αποπερατωση αυθαιρετων κατασκευων  βάση του αρθ 2 της 2975

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εχω περίπτωση νομιμοποίησης αυθαιρεσιων κατοικίας με εκδοση ο.α

Αφου εκανα καταγραφή των αυθαιρεσιων επιλέγοντας, προς έδοση ο.α,

εγινε πληρωμη παραβόλου.

Με βάση τα παραπάνω πρέπει να ανεβάσω το έντυπο της αδειας. Για να ενεργοποιηθεί

η δυνατότητα υποβολής,πρέπει να ενημερώσω την τρωτότητα.Τι επιλέγω??

(δεδοτα αφου πρόκειται για κατοικία???)πρεπει να ανεβάσω

κάτι ακόμα πέραν του εντυπου της αδείας????

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζεις κανονικά όλα τα δικαιολογητικά που απαιτούνται .

Όταν βγει η άδεια νομιμοποίησης θα πρέπει να ανεβάσεις το στέλεχος.

Έγω προσωπικά σε περίπτωση νομιμοποίησης ανεβάζω και το διάγραμμα κάλυψης της νομιμοποίησης δεδομένου ότι είναι το πλέον ενημερωμένο σχέδιο του ακινήτου. Αλλά αυτό το κάνω για μένα δεν απαιτείται από πουθενα.

Εφόσον έχεις κατοικία θα επιλέξεις ΔΕΔΟΤΑ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

στην κανονική άδεια  υπάρχει σφραγιδα που λεει  ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ   εγκριση για αλλαγη ονοματος ιδιοκτητη και αποπερατωση αυθαιρετων κατασκευων  βάση του αρθ 2 της 2975

τότε έχει κάνει λάθος η υπηρεσία.

τυπικά, θα έπρεπε η αναθεώρηση και η έγκριση αποπεράτωσης να έχουν διαφορετικές διαδικασίες (σεντόνια κλπ), διαφορετικά δικαιολογητικά, διαφορετική διάρκεια, διαφορετικό έντυπο.

Τώρα έτσι όπως το κάνανε δεν ξέρω τι να σου πω (ας το φάνε μόνοι τους που λέει και το ανέκδοτο) 

Δεν ξέρω αν σε παίρνει να κάνεις τον κουτό, γιατί αν προκύψει πρόβλημα κάποια στιγμή θα εξετασθεί και αυτό το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζεις κανονικά όλα τα δικαιολογητικά που απαιτούνται .

Όταν βγει η άδεια νομιμοποίησης θα πρέπει να ανεβάσεις το στέλεχος.

Έγω προσωπικά σε περίπτωση νομιμοποίησης ανεβάζω και το διάγραμμα κάλυψης της νομιμοποίησης δεδομένου ότι είναι το πλέον ενημερωμένο σχέδιο του ακινήτου. Αλλά αυτό το κάνω για μένα δεν απαιτείται από πουθενα.

Εφόσον έχεις κατοικία θα επιλέξεις ΔΕΔΟΤΑ

Aρα λογικά ανεβάζω και το τοπογραφικο της άδειας νομιμοποίησης(εξαρτημένο) και τις κατόψεις-τομές...

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα σε κάθε περίπτωση σου ζητάει σχέδια στα οποία να φαίνονται οι αυθαίρετες κατασκευές.

Μπορείς να κάνεις και σχέδια μόνο για τον 4178 (πιο απλά ίσως) ή αφου θα πας για νομιμοποίηση μπορείς να ανεβάσεις και τα ίδια τα εγκεκριμένα της άδειας νομιμοποίησης

Προσωπικά κι εγώ το 2ο θα έκανα.

Link to comment
Share on other sites

τότε έχει κάνει λάθος η υπηρεσία.

τυπικά, θα έπρεπε η αναθεώρηση και η έγκριση αποπεράτωσης να έχουν διαφορετικές διαδικασίες (σεντόνια κλπ), διαφορετικά δικαιολογητικά, διαφορετική διάρκεια, διαφορετικό έντυπο.

Τώρα έτσι όπως το κάνανε δεν ξέρω τι να σου πω (ας το φάνε μόνοι τους που λέει και το ανέκδοτο) 

Δεν ξέρω αν σε παίρνει να κάνεις τον κουτό, γιατί αν προκύψει πρόβλημα κάποια στιγμή θα εξετασθεί και αυτό το θέμα

 

 

βασικά πρέπει να έγινε γιατί και το νόμιμο τμήμα είναι στο ιδιο σταδιο κατασκευης   δλδ σε μπετα τουβλα

Link to comment
Share on other sites

βασικά πρέπει να έγινε γιατί και το νόμιμο τμήμα είναι στο ιδιο σταδιο κατασκευης   δλδ σε μπετα τουβλα

αυτό δεν σημαίνει τίποτα όμως.

Ναι μεν η διοίκηση υποχρεούται σε οικονομία διαδικασιών και πράξεων,

δεν μπορεί όμως να "συγχωνεύει" μία άδεια /αναθεώρηση με μία ειδική έγκριση κατά παρέκκλιση,

η οποία εξ ορισμού έχει διαφορετικό τύπο αλλά και διαφορετική ουσία για να είμαστε ειλικρινείς.

Άσε που η μία είναι "μέχρι αποπεράτωσης" (επ' αόριστον που λέγαμε παλιά)

ενώ η άλλη έχει συγκεκριμένη διάρκεια 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Σε κτήριο που ακυρώθηκε η οικοδομική άδεια δικαστικώς,για τυπικούς λόγους με υπαιτιότητα της διοίκησης είναι ξεκάθαρο αν πληρώνεται ένα παράβολο,βάσει των τετραγωνικών του κτηρίου ή παράβολα για κάθε οριζόντια ιδιοκτησία ξεχωριστά; 

Σημ: Αναφέρομαι για έκδοση άδειας νομιμοποίησης(4067/12 αρ.4 παρ.6)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.