Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Ερώτηση.

Οικοδομική άδεια νέας κατοικίας με αριθμό πρωτοκόλλου 06/09/2011 άρα προ του 4030/11 (25/11/2013) προ του 4014/11 (21/09/2011) και προ του 4067/12 (09/04/12 )αργεί να εκδοθεί και ημερομηνία έκδοσης έχει την 25/04/2012 δηλ μετά από ενάμιση χρόνο (4030/11, 4014/11 και 4067/12 εν ισχύ).

Καλούμαι να βγάλω  νέα οικοδομική άδεια προσθήκης καθ'υψος και κατά την αυτοψία διαπιστώνω ότι εντός του οικοπέδου υφίσταται ισόγεια μικρή ανεξάρτητη αποθήκη η οποία δεν έχει δειχθεί πουθενά.

Πως βγαίνει νέα άδεια από τη στιγμή που υπάρχει σε ισχύ η προηγούμενη ; Εργασίες εκτελέστηκαν ; Ολοκληρώθηκε η πρώτη ; Ελεγκτής δόμησης ;

Mήπως πρέπει να γίνει αναθεώρηση της πρώτης ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για εκδοση αδειας κατεδάφισης συμφωνα με το αρθρο 23 παρ.1 , στη δήλωση, στο φύλλο καταγραφης του συστήματος του ΤΕΕ εκει που λεει Τυπος Αυθαιρεσίας

 

θα κλικάρω το  Προς έκδοση Οικοδ. Αδείας ? ή μηπως ισχύει κατι αλλο που μου διαφεύγει?

Link to comment
Share on other sites

τα αυθαίρετα κατεδαφίζονται με προθεσμία κατά την παράγραφο 4 του άρθρου 4 και όχι απαραίτητα με άδεια κατεδάφισης.

κατά συνέπεια, η δήλωση γίνεται για την αποφυγή των προστίμων,

και στο αντίστοιχο φ/κ βάζεις "κατεδάφιση" και όχι έκδοση αδείας

Για κάποιους λόγους πολλοί συνάδελφοι προχωράνε με κανονικές άδειες,

δεν έχω ακούσει όμως μέχρι τώρα τη θεωρητική θεμελίωση αυτής της επιλογής 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι εχω εκδόσει αδεια νομιμοποιήσης σε αυθαίρετο εδω και αρκετό καιρό. Πάω να κλείσω το φάκελο από υπαγωγή σε οριστική υπαγωγή και μου αναφέρει πως πρέπει να εκκρεμεί η έκδοση της οικοδομικής άδειας και δεν μπορώ να την προχωρήσω την αίτηση. Τι πρέπει να κάνω στο σύστημα για να μπορώ να κλείσω την αίτηση? Δεν έχει κάποιο πεδίο για να β΄λαλω τον αριθμό της άδειας νομιμοποιήσης!

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω από την οδηγία για ηλεκτρονικό αίτημα εντός της δήλωσης:

 

∆υνατότητα Προώθησης σε "Οριστική 

Υπαγωγή"  µε περιγραφή δικαιολογητικών :

 

Η δυνατότητα υπάρχει µόνο σε δηλώσεις σε "Υπαγωγή" Αφορά 

τις περιπτώσεις «Προς έκδοση οικοδ. Αδείας» ή «Εκδοθείσα 

ΟΑ προ 28/07/2011». Για να εγκριθεί το αίτηµα πρέπει να έχει 

υποβληθεί το αντίστοιχο αρχείο (άδεια)  

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια περιπτωση μεταφορας δηλωσης απο 4014 σε 4178.

Τοτε το προστιμο ειχε υπολογισθει σε 928 ευρω και πληρωθηκε με το παραβολο των 1000 ευρω. (ΥΔ 75 τ.μ.)

 

Τωρα με τη μεταφορα της δηλωσης αν προχωρησω σε υπαγωγη το προστιμο παει στα 3000+

Ο ιδιοκτητης δεν θελει να πληρωσει παραπανω, ενω υπαρχει η δυνατοτητα να του βγαλω αδεια νομιμοποιησης οποτε δεν πληρωνει αλλο προστιμο παρα μονο την αμοιβη μου.

Οπως στο αρθρο 23 λεει δυνατοτητα εκδοσης αδειας εντος 3 ετων απο την πληρωμη του παραβολου.

Επειδη το παραβολο πληρωθηκε πιο παλια με 4014 το νοεμβριο του 2011, πως αντιμετωπιζω αυτη την περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Σπύρο.

Για ποιο λόγο το πρόστιμο αυξάνει?

Προσθέτεις επιφάνεια χώρων κ.χ?

Παυλο καλημέρα!

Το προστιμο αυξανει γιατι η κατασκευη έγινε το 1983.

Με τον 4014 ειχε δηλωθει εως 31-12-1983 ενω με τον 4178 ανεβηκε κατηγορια παλαιοτητας αφου η πρωτη εως 31-12-1982 δεν μας καλυπτε!

Edited by spsonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος η έναρξη της ισχύος του 1337/1983 έγινε στις 31.1.1983.......

Κακώς λοιπόν αναφέρεται στον 4178 η ημερομηνία 1.1.1983....

Βεβαίως πάλι δεν καλύπτεσαι.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.