Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Αν έχω ισόγειο, με φέρουσα τοιχοποιία και πλάκα, όπου η τοιχοποιία κατασκευάστηκε προ της 28/7 και η πλάκα αργότερα, θεωρείται ότι έχω ολοκληρωμένο φέροντα οργανισμό προ της 28/7;

κατά τη γνώμη μου όχι. Ο κλειστός χώρος προϋποθέτει οροφή.

Και η περίπτωση του ολοκληρωμένου φέροντος νομίζω προϋποθέτει πλάκα οροφής.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόστιμο ανέγερσης αυθαιρέτου που δεν υπάγεται στον 4178, είναι: [30% x (τιμή ζώνης)x m2]  και τέλος,  ή μπαίνουν και άλλοι παράμετροι στον υπολογισμό;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόστιμο ανέγερσης αυθαιρέτου που δεν υπάγεται στον 4178, είναι: [30% x (τιμή ζώνης)x m2]  και τέλος,  ή μπαίνουν και άλλοι παράμετροι στον υπολογισμό;

και 5% διατήρησης κατ' έτος

Link to comment
Share on other sites

Ναι ΟΚ για τη διατήρηση είναι γνωστό. Εννοούσα αν μπαίνουν κάποιοι άλλοι συντελεστές στον υπολογισμό του προστίμου ανέγερσης...

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω δει άλλους συντελεστές. 

Η μόνη διαφορά είναι ότι Η/Υ και στέγαστρα χρεώνονται με τ.μ. και όχι με αναλυτικό όπως κάνουμε εμείς για τις δηλώσεις

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η καταληκτική ημερομηνία έκδοσης οικοδομικής αδείας για αυθαίρετο που έχει ενταχθεί στον νόμο 4178/13? Ο χρόνος ήταν τρία (3) έτη από την ημερομηνία ένταξης. Η παράταση που έχει δοθεί για την ηλεκτρονική υποβολή, προβλέπει κάτι και για το παραπάνω θέμα?

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που πληρει τις πολεοδομικες διαταξεις κ παω για αδεια νομιμοποιησης, απο οτι συμπεραινω πληρωνω παραβολο ενταξης στον 4178 κ εν συνεχεια εκδιδω αδεια νομιμποιησης. Επιβάλλονται προστιμα ??

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν να επιβάλλονται πρόστιμα τότε τι νόημα θα είχε η διαδικασία;

Όπως τα λες. Πληρώνεις το παράβολο και πας για άδεια νομιμοποίησης εντός τριετίας.

Link to comment
Share on other sites

πολυ λογικες οι απαντησεςι σας απλα διαβασα κατι στη λεμπεση κ με μπερδεψε αρκετα

(για οσους το εχουν σελ.226)

για την νομιμοποιηση επιβαλλεται προτμο αυθαιρετης κατασκυης το οποιο δεν επιβαλλεται σε περιπρτωση αναθεωρηση αδειας δομησης,που βρισκεται σε ισχυ, εφόσον τηρειται το περιγραμμα της οικοδομης, ο συντελεστης δομησης και ο σ.ο. της αδειας-για τον τροπο υπολογισμου και καταβολης των προστιμων

-Σύμφωνα με το αρθ.23 πα.3 του 4178 /2013 , σε περιπτωση αυθαιρετων κατασκευών ή χρήσεων προ 28.7.2011 , για τις οποίες εχει εκδοθει προ τις 8.8.2013 ο.α. νομιμοποιησης με βαση την ισχύουσα νομοθεσια αν καταβληθεί το παραβολο της παρ. 10 του αρθ. 11 του ν. 4178/13 και υποβληθουν στο πληροφοριακο συστημα τα στοιχεια νομιμοτητας , δεν οφειλεται αλλο προστιμο και εφαρμοζεται η διαδικασια διαγραφης ανεισπρακτων βεβαιωθεντων προστιμων κατα τις διαταξεις του ν. 4178/13.

 

σαν να εξαιρει μονο οσες εχουν εκδοθει προ 8,8,2013

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.