Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

από που προκύπτει το ερώτημα; 

Αν υπάρχει Δ στην άδεια, προφανώς αυτό είναι το κριτήριο. Πως μπλέκεται το δ;

Αν δεν υπάρχει άδεια και καθορισμένο Δ, τότε δεν υπάρχει και θέμα.

Αν δεν υπάρχει άδεια και πας για νομιμοποίηση, με τα σημερινά, ότι μένει εκτός της νομιμοποίησης πάει για εξαίρεση / ρύθμιση,

προφανώς με τα μεγέθη της νομιμοποίησης ως κριτήριο

Στην τελευταια περίπτωση είμαι εγώ , τώρα συνειδητοποίησα την διαφορά , ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ,σε σχεση και με τα προηγούμενα τα οποία ρώτησα, ας πουμε ότι κάνω νομιμοποίηση με Ο.Α και κατά ΝΟΚ και ισχύοντες όρους δόμησης στο τμήμα της οικοδομής που μπορει να νομιμοποιηθεί .Αν η πρόσοψη της 2οροφης κατοικιας μπαίνει στο προκήπιο κατά 1μ πχ, και εννοείται και το κοινόχρηστο κλ/σιο , πρέπει να αφαιρέσω το τμήμα που μπαίνει στο προκήπιο (και θα ρυθμιστεί με Ν.4178) από τα 25τμ πχ του κλ/σιου που κατα ΝΟΚ  δε μετράνε στην δόμηση, για να υπολογίσω την υφιστάμενη δόμηση; 

Link to comment
Share on other sites

από τη δόμηση θα αφαιρέσεις το τμήμα του κλιμακοστασίου που νομιμοποιείται

(αν υποθέσουμε ότι η πολεοδομία θα δεχθεί μία τέτοια νομιμοποίηση)

Μην μπαίνετε στη λογική της αφαίρεσης πραγμάτων.

Ο νόμος δεν λέει "αφαιρείται". Λέει δεν προσμετράτεται στον ΣΔ και μέχρι τόσα.

Δεν είναι ακριβώς το ίδιο

(το αυτό και με τις εσωτερικές σκάλες βέβαια. Δεν "αφαιρούνται" οι σκάλες. Αφαιρούνται οι τρύπες, και προστίθενται οι σκάλες ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ.

Απλά δεν προσμετρούνται στον ΣΔ μέχρι τόσα τ.μ. (με ΝΟΚ πάντα))

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα.

 

Έχω μια περίπτωση νομιμοποίησης ισογείου διόρωφης οικοδομής (τηρεί όλες τις προϋποθέσεις του άρθρου 14 - Χαμηλά Κτίρια του Γ.Ο.Κ. 1985). Στο κτίσμα έχει κατασκευαστεί καθ' υπέρβαση μια μεταλλική ανοικτή κλίμακα που οδηγεί από τον εξώστη του ορόφου στο δώμα με πλάτος 0,85μ η οποία βρίσκεται εντός του Δ=2,50μ (άρθρο 14, παρ. 4 - Γ.Ο.Κ. '85). Στο ίδιο άρθρο, όπως αυτό έχει τροποποιηθεί με τους Ν.1772/88 και Ν.2831/00 αναφέρεται ότι ανοικτές κλίμακες κύριας και βοηθητικής χρήσης δεν υπολογίζονται στο ΣΔ (παρ. 2) και στην κάλυψη (παρ. 3, βλ. Ν.1772/88). Δεν διαβάζω όμως κάτι σχετικά με το Δ... Διάβασα στο forum χθες βράδυ σε ένα νήμα ότι δεν την υπολογίζουμε στο Δ αλλά κάτι τέτοιο δεν προκύπτει από αυτά που διαβάζω στην παρ.4.

 

Ποια είναι η γνώμη σας;

Edited by koozoop
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο δεν μπορώ να επεξεργαστώ το παραπάνω ποστ, οπότε το γράφω από κάτω:

 

Η απάντηση εκπροσώπου του ΤΕΕ ήταν πως για να εκδοθεί το παράβολο προς πληρωμή θα πρέπει να μπει κάποιος τύπος αυθαιρεσίας στα φύλλα καταγραφής, αλλιώς βγαίνει βεβαίωση μηχανικού με μηδενικά πρόστιμα.

 

Ουσιαστικά, επιλέγουμε αυθαιρεσία, και στον τύπο αυθαιρεσίας επιλέγεται "Προς έκδοση οικ. άδειας".

 

Κατηγορία αυθαιρεσίας δεν μου απάντησαν τι πρέπει να μπει, πάει κατά το δοκούν του μηχανικού  :???:

 

Προσωπικά, επειδή η αυθαιρεσία μου ενέπιπτε στην παρ.10 του άρθρου 23 την έβαλα κατ. 4, γιατί δεν έμπαινε κατηγορία 3...

 

Όπως και να έχει μου είπαν ότι περιμένουν και οι ίδιοι διευκρινήσεις, γιατί το θέμα με τα προς έκδοση οικοδομ. αδείας τους απασχόλησε και στις δοκιμές της πλατφόρμας και ούτε οι ίδιοι έχουν βγάλει άκρη για το πώς θα πρέπει να δηλώνονται σωστά...

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

έχω το ίδιο πρόβλημα με τον συνάδελφο stek .

Aν στο Φύλλο Καταγραφής επιλέξω  το "Προς έκδοση Οικ. Αδείας" δεν υπολογίζει ούτε παράβολο, ούτε κάποιο τέλος ανταπόδοσης, παρόλο που δηλώνω τετραγωνικά και κατηγορία αυθαιρεσίας. Γνωρίζει κανείς κάτι;

Επίσης ήθελα να ρωτήσω τα τετραγωνικά αυθαίρετων κατασκευών που υπολογίζεις για το ειδικό παράβολο στο αρθρο 11 παράγραφος 10 είναι αυτά των κύριων χώρων ή το σύνολο βοηθητικών και κύριων;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

έχω το ίδιο πρόβλημα με τον συνάδελφο stek .

Aν στο Φύλλο Καταγραφής επιλέξω  το "Προς έκδοση Οικ. Αδείας" δεν υπολογίζει ούτε παράβολο, ούτε κάποιο τέλος ανταπόδοσης, παρόλο που δηλώνω τετραγωνικά και κατηγορία αυθαιρεσίας. Γνωρίζει κανείς κάτι;

Επίσης ήθελα να ρωτήσω τα τετραγωνικά αυθαίρετων κατασκευών που υπολογίζεις για το ειδικό παράβολο στο αρθρο 11 παράγραφος 10 είναι αυτά των κύριων χώρων ή το σύνολο βοηθητικών και κύριων;

Ευχαριστώ

 

Όταν πατήσεις υποβολή στο νέο παράθυρο που ανοίγει θα εμφανίσει παράβολο και ανταποδοτικό. Δεν το εμφανίζει στα φύλλα καταγραφής. Το παράβολο βγαίνει με βάση όσα μέτρα έχουν δηλωθεί στα φύλλα καταγραφής, δεν έχω παρατηρήσει να μετράει μόνο τα ΚΧ και όχι αυτά με μειωτικό συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

Μετράει το σύνολο κύρια και με μειωτικό για τον υπολογισμό του παραβόλου.

 

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς ποιο είναι το πρόβλημα. Συμπληρώνεις τα φύλλα καταγραφής κανονικά (τετραγωνικα και κατηγορία) βάζεις προς έκδοση άδειας, πατάς υποβολη, σου βγάζει εντολές πληρομής για παράβολο και ανταποδοτικο

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα! Σε τακτοποιημένο κτίριο με το 4178 που έχει εξαιρεθεί της κατεδάφισης (και άρα θεωρείται πλέον νομίμως υφιστάμενο), η κάλυψη είναι περίπου 75% ωστόσο υπάρχει μεγάλο υπόλοιπο σδ. Μπορεί να εκδοθεί άδεια προσθήκης ορόφου καθ' ύψος?

Link to comment
Share on other sites

Χμ είναι ένα θέμα αυτό.

 

Γενικά επιτρέπεται σίγουρα η έκδοση άδειας δόμησης σε ακίνητα με τακτοποιημένους χώρους εφόσον υπάρχει υπόλοιπο δόμησης

Αν ήθελες να κάνεις προσθήκη κατ επέκταση θα σου έλεγα 1000% μπορείς.

 

Υπάρχει όμως ένα θέμα με την προσθήκη καθ ύψος το οποίο προκύπτει από το εξής. Τα κτίρια που έχουν υπαχθεί στον 4178 δεν είναι ακριβώς νομίμως υφιστάμενα. Είναι τακτοποιημένα (όρος που εισήχθη με το 4014) και έχουν προσωρινή αναστολή (και όχι εξαίρεση) από κατεδάφιση για 30 χρόνια. Μετά τα 30 χρόνια κανείς δεν ξέρει τι θα απογίνουν αυτά τα κτίρια. Επομένως δίκαια θα μπορούσε να σου πει ό υπάλληλος στην ΥΔΟΜ πως θα κάνεις προσθήκη καθ ύψος σε ένα τακτοποιημένο κτίριο; Και αν μετά τα 30 χρόνια κριθεί κατεδαφιστέο τι θα κάνεις; Πως θα γκρεμίσεις το ισόγειο και θα κρατήσεις τον όροφο;

 

Εξαίρεση φυσικά αποτελούν οι κατηγορίες 1,2 και 3 που εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης και μετά την ταυτότητα κτιρίου ίσως γίνεται και στα της κατηγορίας 4.

 

Αν θέλεις να κάνεις προσθήκη καθ ύψος ίσως θα μπορούσες να εξετάσεις το ενδεχόμενο να βγάλεις άδεια για η νομιμοποίηση του αυθαιρέτου και προσθήκη 

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να κάνεις προσθήκη καθ ύψος ίσως θα μπορούσες να εξετάσεις το ενδεχόμενο να βγάλεις άδεια για η νομιμοποίηση του αυθαιρέτου και προσθήκη 

Κατερίνα

αυτό δεν μπορεί να γίνει γιατί έχει κάλυψη 75% (ενώ η μεγίστη κάλυψη σήμερα κατά ΝΟΚ είναι 60%)

 

Ας μας διευκρινίσει  πρώτα που θέλει να προσθέσει όροφο 

στο ρυθμισμένο ή σε άλλο κτίσμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.