Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Δυνατότητα έκδοσης Οικ. Αδείας


Recommended Posts

Ειδικές εγκρίσεις εννοείς πχ αυτές που προβλέπονται στο άρθρο 25 του 4178 ?

Ε σε αυτές σίγουρα δεν απαιτείται. Όπως δεν απαιτείται και στη μικρή κλιμακα΄.

Μιλάμε μόνο για άδειες δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλο το σε ποιες περιπτώσεις θεωρούμε ότι πραγματικά είναι απαραίτητο να γίνει κάτι και άλλο το πότε προκύπτει από το νόμο και δυστυχώς δεν συμπίπτουν πάντα!.

Βλέπε πχ ότι αν κάνεις 4178 σε μία κατοικία που έχει σοβαρά προβλήματα και απαιτεί οπωσδήποτε ενισχύσεις δεν απαιτείται να κάνεις μελέτη στατικής επάρκειας σύμφωνα με το νόμο. Ενω μπορεί να απαιτείται να κάνεις σε ένα ολοκαίνουριο κτίριο με μικρή αυθαιρεσία μόνο λόγω χρήσης.

 

Για τις εργασίες του άρθρου 25 δεν απαιτείται άδεια δόμησης αλλά ειδική έγκριση όπως περιγράφεται.Η υπουργική απόφαση που αφορά αυτές τις "κατά παρέκλιση εργασίες" επί αυθαιρέτων κατασκευών δεν αναφέρει πουθενά ελεγκτή δόμησης άσχετα από το αν θεωρούμε ότι σε κάποιες εργασίες θα έπρεπε να υπάρξει έλεγχος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πάω με τον Σταύρο ... δε θέλει ΕΔ όταν δεν εκτελούνται εργασίες.

Να ρίξω όμως και μιά σέντρα "στα βαθειά" ... τι γίνεται με τις ειδικές εγκρίσεις ; (αποπερατώσεις κλπ.)

Για μένα πάλι δεν μπορεί να υπάρχει ΕΔ.

oi αποπερατώσεις δεν απαιτούν Ε.Δ

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ για το 25.5

 

Ειδική έγκριση κατά την ΥΑ 2975 δίνεται ΜΟΝΟ για όσες εργασίες προβλέπονται σε αυτή (Εγκύκλιος 4 εδάφιο 54, στο τέλος).

 

Ενίσχυση λοιπόν ενός τακτοποιημένου χώρου απαιτεί άδεια δόμησης.

Προσθήκη στέγης απαιτεί άδεια δόμησης.

κατεδάφιση, απαιτεί άδεια δόμησης. (εδώ έχει γίνει λίγο μπάχαλο με το "2. – Στην έννοια των «κατασκευών που έχουν κριθεί οριστικά αυθαίρετες κατά τις ισχύουσες περί αυθαιρέτων διατάξεις» για την εφαρµογή της παρ. 4.γ. του άρθρου 4 του ν.4067/12 όπως ισχύει, συµπεριλαµβάνονται αυθαίρετες κατασκευές και αυθαίρετες αλλαγές χρήσης που εµπίπτουν στην παρ. 2 του άρθρου 1 του ν. 4178/13.")

Link to comment
Share on other sites

Μια που έδωσα τη σέντρα τρέχω προς τα εκεί και λέω ...

Για μένα οι εργασίες "αποπεράτωσης" χωρίζονται σε δύο κατηγορίες :
- Εργασίες που εμπεριέχονται σε κάποια άδεια δόμησης ή οικοδομής (όπως οι εργασίες του άρθρου 29 του ΝΟΚ - αποπεράτωσης όψεων). Αυτές επειδή "παράγουν" νομιμότητα οφείλουν να ελέγχονται. Προφανώς από ΕΔ ... για να μην κουράζονται και τα παιδιά.
- Εργασίες που εμπεριέχονται σε "ειδικές εγκρίσεις" όπως του άρθρου 25.5 που δεν "παράγουν" κάποια νομιμότητα εφόσον εκτελούνται σε αυθαίρετο κτήριο ή τμήμα του.
Η εργασία "ενίσχυση" που αναφέρεται εκεί είναι λάθος διατυπωμένη. Αφορά σε εργασίες που ο ιδιοκτήτης ενδεχομένως θέλει να εκτελέσει χωρίς να ισχυρίζεται με αυτό ότι αποκαθιστά "πιστοποιημένη ασφάλεια σκελετού". Είναι και αυτή στο πλαίσιο των εργασιών υγιεινής και χρήσης του παρελθόντος. Δεν απαιτείται να ικανοποιεί κάποιο κανονισμό ή να εξετάζει υποχρεωτικά το σκελετό τμηματικά ή ως σύνολο. Μπορεί πχ. να αποκαταστήσεις οξειδώσεις σκελετού σε τρία υποστυλώματα ή βαθύ αρμολόγημα σε δύο τοίχους λιθοδομής.

Για τις νομιμοποιήσεις πάλι πρέπει κάποιος να πάει να ελέγξει.
Αν υπάρχουν και εργασίες, τότε θα τις επιβλέψει ο επιβλέπων και όταν γίνουν με τη συνήθη διαδικασία θα καλέσει ΕΔ.
Αν δεν υπάρχουν εργασίες, η ΥΔΟΜ μπορεί να εκτελέσει αυτοψία ακόμη και την επομένη της αίτησης και να δώσει την άδεια τελειωμένη. Δεν υπάρχει και επιβλέπων.
Στη νομιμοποίηση όμως πρέπει να υπάρχει και έλεγχος υπάρχοντος σύμφωνα με το πρόσφατα τροποποιημένο παράρτημα Ε (σχεδόν πάντα ΚΑΝΕΠΕ) γιατί "παράγεται" νομιμότητα.

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

1. έχω ένα καθόλα νόμιμο κτίριο και θέλω να το ενισχύσω. Για όποιον λόγο. Θα βγάλω άδεια δόμησης;

2. έχω ένα καθόλα αυθαίρετο κτίριο, τακτοποιημένο, με οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση (κατηγορία 2) και θέλω να το ενισχύσω. Για όποιον λόγο. Θα βγάλω άδεια δόμησης;

3. έχω ένα καθόλα αυθαίρετο κτίριο, τακτοποιημένο, με αναστολή κυρώσεων για 30 χρόνια (κατηγορία 4) και θέλω να το ενισχύσω. Για όποιον λόγο. Θα βγάλω άδεια δόμησης;

 

Αρχίζω εγώ και απαντάω.

1. ΝΑΙ

2. ΝΑΙ

3. ΝΑΙ

Link to comment
Share on other sites

 

Για τις νομιμοποιήσεις πάλι πρέπει κάποιος να πάει να ελέγξει.

 

Αν δεν υπάρχουν εργασίες, η ΥΔΟΜ μπορεί να εκτελέσει αυτοψία ακόμη και την επομένη της αίτησης και να δώσει την άδεια τελειωμένη. Δεν υπάρχει και επιβλέπων.

 

Θόδωρε 

γενική επιδίωξη  του κράτους είναι να μην έρχονται σε συναλλαγές υπάλληλοι με ελ επαγγ/τίες

οπότε τουλάχιστο το υπογραμμισμένο δεν ισχύει! 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω βασίζεσαι στο υπογραμισμένο

 

"Κατά τη διατύπωση του τελευταίου εδαφίου της παραγράφου αυτής όπου ορίζεται ότι «Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιµατικής Αλλαγής µπορεί να τροποποιούνται τα δικαιολογητικά που υποβάλλονται στις αρµόδιες Υπηρεσίες ∆όµησης για τη χορήγηση της έγκρισης εκτέλεσης των εργασιών, τα οποία προβλέπονται στην παρούσα παράγραφο.» προκύπτει ότι εξακολουθούν να ισχύουν τα αναφερόµενα στην υπ’ αριθ.  «Καθορισµός δικαιολογητικών για τη χορήγηση έγκρισης εκτέλεσης εργασιών της παρ. 17 του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 (ΦΕΚ 209 Α΄), όπως ισχύει» (ΦΕΚ 43 Β’) για τις εργασίες που περιγράφονται σε αυτή"

 

Άρα λες ότι η έγκριση αφορά μόνο σε αποπεράτωση και επισκευή.Ομολογώ ότι δεν το είχα προσέξει τόσο πολύ. (Δε μας συμφέρει και πολύ αν ισχύει αυτό που λες  :smile: )

Και πάλι όμως όπως το αναφέρει και στο 4014 αλλά και στο 4178 εγώ ερμηνεύω ότι καταρχάς όλες οι εργασιές που περιγράφει (αποπεράτωση, επισκευή, κατεδάφιση, στέγη, ενίσχυση) γίνονται κατα παρέκκλιση ύστερα από έγκριση εκτέλεσης εργασιών και όχι άδεια δόμησης. Μετά σου λέει ότι τα δικαιολογητικά της έγκρισης ορίζονται με υπουργική απόφαση. Αρα αυτό που θα μπορούσαμε να πούμε είναι ότι δεν έχει βγεί ακόμα υπουργική απόφαση που να ορίζει διακαιολογητικά για όλες τις περιπτώσεις και κατά σύμβαση χρησιμοποιούμε σε όλες τα δικαιολογικτικά που ισχύουν για αυτές που έχουν ήδη βγει.

 

Προσωπικά εγώ ενίσχυση δεν έχω κάνει, έχω κάνει όμως κατεδάφιση με τέτοια έγκριση σε αυθαίρετο περαιωμένο με 4178.

 

 

Όσον αφορά την υποχρέωση ελεγκτή δόμησης σε νομιμοποίηση (χωρίς άλλες εργασίες) έψαξα τι είχε γίνει.

Μιλήσαμε με ΕΥΕΔ Β. Ελλάδος και μας είπαν ότι χρειάζεται Α τελικός.

Στην ερώτηση "που το στηρίζετε αυτό;" η απάντηση ήταν ότι επειδή τέθηκαν πολλές ερωτήσεις για το θέμα έστειλε ερώτημα η ΕΥΕΔ στο ΥΠΕΚΑ και αυτοί τους απάντησαν με ενδουπηρεσιακό έγγραφο ότι απαιτείται Α τελικός. Οπότε όποιος ενδιαφέρεται να το έχει γραπτά μπορεί να κάνει ερώτημα στην ΕΥΕΔ και θα τους απαντήσει ακριβώς αυτο. 

Link to comment
Share on other sites

1. ΝΑΙ

2. Αν θέλεις να εκτελέσεις γενικά εργασίες ενίσχυσης πας με τη διαδικασία της ειδικής έγκρισης (μελέτη, τεχνική περιγραφή κλπ). Αν θέλεις ταυτόχρονα νομιμοποίηση θέλεις άδεια με "έλεγχο υπάρχοντος".

3. Αν θέλεις να εκτελέσεις γενικά εργασίες ενίσχυσης πας με τη διαδικασία της ειδικής έγκρισης (μελέτη, τεχνική περιγραφή κλπ). Αν θέλεις και μπορείς ταυτόχρονη νομιμοποίηση, θέλεις άδεια με "έλεγχο υπάρχοντος". Αν έχεις και τμήμα που "δε χωράει στους όρους" και δε νομιμοποιείται, περιμένεις την ηλεκτρονική ταυτότητα για ενδεχόμενη νομιμοποίηση με έλεγχο του υπάρχοντος πλήρους κτηρίου για την Κατηγορία 4 ή ότι συνδυασμός προκύψει γαι την Κατηγορία 5.

 

Οι εργασίες ενίσχυσης μετά από έλεγχο υπάρχοντος απαιτούν νομιμότητα και άδεια δόμησης κατά το άρθρο 4.1 του ΝΟΚ.

Οι εργασίες "ενίσχυσης του 25.5" απαιτούν μόνο την πρόθεση αναστολής και αρκεί να γίνονται στα πλαίσια των κανόνων και αποκλειστικά για τη χρησιμοποίηση του ακινήτου.

 

Ειδική αντιμετώπιση θα έχουν τα ακίνητα των κατηγοριών Ι και ΙΙ της απαίτησης μελέτης (συνήθως δημόσια κτήρια) που ο έλεγχός τους θα απαιτήσει εκτέλεση εργασιών.

Κατά την άποψή μου, αν αυτά εξαιρεθούν από την κατεδάφιση με την ΗΤ, τότε θα πρέπει να έχουν πλήρη "έλεγχο υπάρχοντος".

 

 

υγ. Επειδή έγραφα δεν είδα τα δικά σας σχόλια :

ΚΑΝΑ και danaikaterina,

κάποιος πρέπει όμως να κάνει τη δουλειά του ... η ΥΔΟΜ οφείλει να ελέγξει, η απόφαση για τον ακαθορισμό της υποκατάστησης της δουλειάς της από ΕΔ δεν υπάρχει ακόμη και επίσης δεν υπάρχει και ο επιβλέπων για να καλέσει τον ΕΔ. Άρα το κάνει όποιος έχει τον μουντζούρη ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.