Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

καλησπερα..εχω περιπτωση διορωφης οικοδομης(κατοικιας) με ισογειο προ του 1955 και προσθηκη οροφου με οικοδομικη αδεια του 1986. Το 2007 εγινε συσταση οριζοντιου με 2 διαμερισματα στο ισογειο και ενα στον οροφο...συμφωνα με την αυτοψια μου υπαρχουν μικροδιαφορες στην επιφανεια των δυο διαμερισματων χωρις αλλαγη εξ.περιγραμματος, και στα ανοιγματα (παραθυρο εγινε πορτα κλπ) σε σχεση  με  την κατοψη της συστασης στο ισογειο (προ 55) . Ο πελατης μου θελει βεβαιωση για το 1 εκ των δυο διαμερισματων στο ισογειο...Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση? 

 

να σημειωθει οτι στην οικοδομικη αδεια της προσθηκης το ισογειο(προ 55) απεικονιζεται σαν ενα διαμερισμα.. 

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τακτοποιηση διαμερισματωσης με το Ν.4014 δυναται να χρησιμοποιηθει ως αποδεικτικο τακτοποιημενης αυθαιρεσιας οταν ρυθμιζουμε τις αυθαιρεσιες του διπλανου διαμερισματος του ιδιου οροφου?

Χρειαζοταν να γινει συγκεκριμενη μνεια στην τεχνικη εκθεση για το ετερο διαμερισμα και τους ιδιοκτητες του?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ο καθένας ρυθμίζει και αυτόνομα αλλά και οι δύο είναι ρυθμισμένοι.

Εάν ο όμορος ανακαλύψει ότι ο δίπλα έχει ρυθμίσει τη διαμερισμάτωση από μόνος του, τον κερνάει το (μισό) παράβολο και την (μισή) αμοιβή του μηχανικού και είναι εντάξει.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Εγω την εκανα την τακτοποιηση και για το διπλα... Οποτε τα εχω τα στοιχεια που θελω... 

Μενει τωρα να βρω να αποδειξω ΥΥ προ 83 για να πιασω τα επιπεδα του προστιμου που θελω...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ---> να πιάσεις επίπεδο προστίμου; ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

Έπειτα, αν βάλεις και ΥΥ τότε η διαμερισμάτωση πάει ως λοιπή παράβαση.

 

Και ακόμα, στην εγκύκλιο απλά αναφέραν ότι για να χρησιμοποιηθεί η υπαγωγή διαμερισμάτωσης και από τους υπολοίπους, πρέπει εξ αρχής να έχουν συνανινέσει. Κολπάκι για να τσιμπήσουν τέτοια πεντακοσάρικα από όλους ακόμα και στον ίδιο όροφο.

Εγώ θα το έδινα και χωρίς να έχει συναινέσει εξ αρχής ο άλλος, αν φυσικά ήξερα πως είναι η ολική διαμερισμάτωση των χώρων που απασχολούν τους 2 εμπλεκόμενους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η τακτοποίηση διαμερισμάτωσης με 500ρικο είναι για πάντα ή για 30 χρόνια?

 

Αν το ακίνητο είναι κατηγορία 4 και πληρούνται οι όροι του <40% δόμηση - κάλυψη και <20% ύψους, ναι είναι "νομιμοποίηση" κι όχι ρύθμιση για 30 χρόνια.

Πληρούνται;;;;

 

 

Τακτοποιηση διαμερισματωσης με το Ν.4014 δυναται να χρησιμοποιηθει ως αποδεικτικο τακτοποιημενης αυθαιρεσιας οταν ρυθμιζουμε τις αυθαιρεσιες του διπλανου διαμερισματος του ιδιου οροφου?

Χρειαζοταν να γινει συγκεκριμενη μνεια στην τεχνικη εκθεση για το ετερο διαμερισμα και τους ιδιοκτητες του?

 

Θεωρώ πως ναι!!!!

Aρκεί να σου προσκομιστούν να "νομιμοποιητικά έγγραφα" της ρύθμισης.

Η γνωστή εγκύκλιος όμως (αν δεν κάνω λάθος) τα ...μασάει λίγο, αναφέροντας ότι, και ο έτερος ιδιοκτήτης θα έπρεπε να είχε δώσει τη συγκατάθεσή του για τη μέτρηση του διαμερίσματός του!!!! Ποιά συγκατάθεση όμως και πως αυτή θα δηλώνεται και που, δεν λέει;;;;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..εχω περιπτωση διορωφης οικοδομης(κατοικιας) με ισογειο προ του 1955 και προσθηκη οροφου με οικοδομικη αδεια του 1986. Το 2007 εγινε συσταση οριζοντιου με 2 διαμερισματα στο ισογειο και ενα στον οροφο...συμφωνα με την αυτοψια μου υπαρχουν μικροδιαφορες στην επιφανεια των δυο διαμερισματων χωρις αλλαγη εξ.περιγραμματος, και στα ανοιγματα (παραθυρο εγινε πορτα κλπ) σε σχεση  με  την κατοψη της συστασης στο ισογειο (προ 55) . Ο πελατης μου θελει βεβαιωση για το 1 εκ των δυο διαμερισματων στο ισογειο...Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση? 

 

να σημειωθει οτι στην οικοδομικη αδεια της προσθηκης το ισογειο(προ 55) απεικονιζεται σαν ενα διαμερισμα.. 

 

 

Ευχαριστω

Ειχε ΟΑ για ισογειο ενιαιο....

το ετος 2007 αποφασισε να "χωρισει" το ισογειο σε δυο χωρους.

Δες στην περιγραφη του συμβολαιου αν υπαρχει τροποποιηση της ΟΑ και τι κατοψεις εχει επισυναψει ο/η συμβολαιογραφος....

Αλλως πας για διαμερισματωση

 

Πολυ μικρες διαφορες.  σε ποσοστα κατω απο....%.... δεν υπολογιζονται...τις αναγραφεις μονον...

 

για την αλλαγη του παραθυρου σε πορτα ...δεν επηρεαζει  την δομηση, την καλυψη και το υψος

 

[ό,τι πουν οι λοιποί  φιλοι ]

Link to comment
Share on other sites

Αν το ακίνητο είναι κατηγορία 4 και πληρούνται οι όροι του <40% δόμηση - κάλυψη και <20% ύψους, ναι είναι "νομιμοποίηση" κι όχι ρύθμιση για 30 χρόνια.

Πληρούνται;;;;

 

 

 

Ιάσονα θεωρώ πως πληρούνται! Μιλάμε για ενιαίο εμπορικό κατάστημα που χωρίστηκε σε δυο, δεν υπάρχει άλλη παράβαση κάλυψης ή δόμησης

Link to comment
Share on other sites

Είσαι απολύτως βέβαιος;;;;;; Αν είσαι, για πες μου και μένα να το μάθω:

 

1. Πως υπολογίζεις το "πολεοδομικό μέγεθος της επιτρεπόμενης κάλυψης της συγκεκριμένης οριζόντιας ιδιοκτησίας" για να βρεις τον αντίστοιχο συντελεστή υπέρβασης κάλυψης;;;;;;;

2. Πως υπολογίζεις το "πολεοδομικό μέγεθος του επιτρεπόμενου ύψους της συγκεκριμένης οριζόντιας ιδιοκτησίας" για να βρεις τον αντίστοιχο συντελεστή υπέρβασης ύψους;;;;;;;

3. Πως υπολογίζεις το "πολεοδομικό μέγεθος της επιτρεπόμενης δόμησης της συγκεκριμένης οριζόντιας ιδιοκτησίας" για να βρεις τον αντίστοιχο συντελεστή υπέρβασης δόμησης;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.