Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Μάλλον ο λόγος είναι ότι εννοεί για τις από δω και πέρα άδειες και παραβάσεις και όχι για παλιές. Για τελεσθείσα παλιά κατασκευή που έχει κλεισει και η αδεια δεν προβλέπεται ενημέρωση. Θα έλυνε πολλά προβλήματα αλλά να μαζεύουν 500άρικα.

 

κι όμως συνάδελφε, στην ημερίδα στον Πειραιά που το ρώτησα, η απάντηση ήταν ότι η διαδικασία ενημέρωσης που προβλέπεται από τον 4030, αφορά το σύνολο των αδειών και ότι παρά τη διαφορετική ονομασία (άδεια δόμησης - οικοδομική άδεια), είναι το ίδιο πράγμα.

 

Ελπίζω να διευκρινιστεί και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι το σύνολο των αδειών αλλά για αυθαίρετη ήδη διαμερισμάτωση πρέπει να τακτοποιήσεις σου λέει. Πώς θα ενημερώσεις το φάκελο για τελεσθείσα παλιά αυθαιρεσία? 

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

ναι το σύνολο των αδειών αλλά για αυθαίρετη ήδη διαμερισμάτωση πρέπει να τακτοποιήσεις σου λέει. Πώς θα ενημερώσεις το φάκελο για τελεσθείσα παλιά αυθαιρεσία? 

 

Στην περίπτωσή μου (την εξηγώ στο μέιλ) δεν προέκυπτε αυθαιρεσία σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, άρα μου είπαν ότι προχωράω σε ενημέρωση.

 

Ο λόγος που το αναφέρω, είναι γιατί αφορά κάποιους συναδέλφους για άδειες της περιόδου (εξηγώ αναλυτικά στο μέιλ), να γλυτώσουν από τους πελάτες το 500αρικο και φυσικά τη διαδικασία, αλλά και γιατί απότι φαίνεται οι πολεοδομίες είναι ανενημέρωτες σχετικά, και πολλές περιπτώσεις εσωτερικών διαρρυθμίσεων, που δεν συνιστούν αυθαιρεσία σύμφωνα με το νόμο, μπορούν να προχωρήσουν στη σχετική διαδικασία και να καλυφτούν.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάθε πολεοδομία όποτε θυμάται αναλαμβάνει πρωτοβουλία και ερμηνεύει έτσι ή αλλιώς το νόμο. Κι ας υπάρχει η ασάφεια της ασάφεια

(το μέιλ που αναφέρεις δεν το έχω υπόψη)

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάθε πολεοδομία όποτε θυμάται αναλαμβάνει πρωτοβουλία και ερμηνεύει έτσι ή αλλιώς το νόμο. Κι ας υπάρχει η ασάφεια της ασάφεια

(το μέιλ που αναφέρεις δεν το έχω υπόψη)

 

To mail είναι στο ποστ μου που παρέθεσες και πριν (προηγούμενη σελίδα)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,


κατάστημα που διαχωρίστηκε σε τρία καταστηματα, χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας?


Το κατάστημα είναι ισόγειο και στον Α όροφο έχει κατοικίες. Όλο το κτήριο είναι διώροφο.


Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Εξετάζεις αν η επικρατούσα χρήση του κτιρίου (>50% μαζί με τους αυθαίρετους χώρους) είναι κατοικία. Αν είναι κατοικία απαλάσσεσαι από μελέτη στατικής επάρκειας.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, για την εξής περίπτωση, την οποία επαναφέρω για ευκολία, μου δώσαν την εξής απάντηση από το mail του ΥΠΕΚΑ που υπέβαλα το ερώτημα, 

 

"Στην εξής περίπτωση:

Σχέδια σύστασης διαφορετικά από πολεοδομία στη διαμερισμάτωση

Επιδιώκω την συναίνεση όλων των ιδιοκτητών τους οποίους αφορά για να μοιραστεί το πρόστιμο

Παράλληλα έχει κλειστεί μέρος εσωτερικού κοινόχρηστου χώρου (διάδρομος) νόμιμα, με βάση την πράξη σύστασης, όπου επιτρέπει την ιδιοποίηση παρακείμενων κοινόχρηστων χώρων και φυσικά έχουν συναινέσει όλοι οι ιδιοκτήτες αφού αναφέρεται στην αρχική πράξη σύστασης και επικυρώθηκε με τροποποιητική.

Μπορώ να τα συμπεριλάβω όλα αυτά στην ίδια αίτηση για διαμερισμάτωση και να παραθέσω το σχέδιο της σύστασης (άδεια του '70 άρα πάω στην περίπτωση που παραπέμπει το ΥΠΕΚΑ σε απάντησή του προς το ΤΕΕ)?

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

ΥΓ για δυνατούς λύτες

 

ΦΕΚ 205/Δ/31-10-69 τροποποιεί το ΠΔ/23-10-28 (ΦΕΚ-229/Α/28) «Περί σχεδίων των εν ταις πόλεσι κλπ. ανεγειρομένων οικοδομών»

ως εξής:

 

ΑΡΘΡΟΝ-4. 
 
«Προκειμένου περί μεταβολής του αρχικώς υποβληθέντος σχεδίου του έργου συνισταμένης είτε εις ουσιώδη μεταβολήν του φορέως είτε εις αυξομείωσιν των εξωτερικών διαστάσεων του κτιρίου, ο εκτελών τούτο οφείλει προ πάσης ενάρξεως οιανδήποτε, παρά το υποβληθέν σχέδιον εργασίας, να υποβάλη προς την αρμοδίαν υπηρεσίαν τροποποιητικόν σχέδιον. 
Δεν απαιτείται η υποβολή τροποποιητικού σχεδίου προκειμένου περί μεταβολής των διαστάσεων των εσωτερικών χώρων του κτιρίου».

 

Άρα τυπικά ενώ πρέπει να συγκρίνω με τα αρχικά σχέδια της πολεοδομίας, δεν ήταν υποχρεωτική η ενημέρωση του φακέλου για τη διαμερισμάτωση, άρα γιατί να πρόκειται για αυθαιρεσία, και γιατί να μη μπορώ να ενημερώσω το φάκελλο τώρα και άρα να μην υποχρεωθεί να υπαχθεί στις διατάξεις του 4178?"

 

 

Η ερώτηση (κάτω) και απάντηση (πάνω μέρος) στο mail....

 

"Μπορεί να γίνει ενημέρωση του φακέλου σύμφωνα με την παρ. 9 του άρθρου 6 του ν. 4030/11, όπως ισχύει μετά τη τροποποίησή του με την παρ. 3 του άρθρου 29 του ν. 4067/12"

 

Nikos Paraskevopoulos <[email protected]> wrote: 

 

Υπάρχει περίπτωση άδειας του 1970

Τα σχέδια της πράξης τροποίησης της αρχικής σύστασης είναι διαφορετικά από την πολεοδομία ως προς τη διαμερισμάτωση (εσωτερικές μεταβολές που επηρρεάζουν 3 οριζόντιες ιδιοκτησίες).Η πραγματικότητα δε είναι σύμφωνη με τα σχέδια της πράξης, τα οποία είχαν αποτυπωθεί κατά τη διάρκεια ισχύος της άδειας (1971).

Σύμφωνα με το ΦΕΚ 205/Δ/31-10-69 που τροποποιεί το ΦΕΚ-229/Α/23-10-28 «Περί σχεδίων των εν ταις πόλεσι κλπ. ανεγειρομένων οικοδομών»ως εξής: ΑΡΘΡΟΝ-4. «Προκειμένου περί μεταβολής του αρχικώς υποβληθέντος σχεδίου του έργου συνισταμένης είτε εις ουσιώδη μεταβολήν του φορέως είτε εις αυξομείωσιν των εξωτερικών διαστάσεων του κτιρίου, ο εκτελών τούτο οφείλει προ πάσης ενάρξεως οιανδήποτε, παρά το υποβληθέν σχέδιον εργασίας, να υποβάλη προς την αρμοδίαν υπηρεσίαν τροποποιητικόν σχέδιον. Δεν απαιτείται η υποβολή τροποποιητικού σχεδίου προκειμένου περί μεταβολής των διαστάσεων των εσωτερικών χώρων του κτιρίου».

1. Πρέπει να υπαχθεί στις διατάξεις του Ν.4178 ως αλλαγή διαμερισμάτωσης?

2. Και αν ναι γιατί, αφού δεν προέκυπτε από πουθενά η υποχρέωση ενημέρωσης του φακέλου της άδειας, άρα γιατί να συνιστά αυθαιρεσία και να πρέπει να τιμωρηθεί αφού έπραξε νόμιμα?

3. Μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση μεταβίβασης λαμβάνοντας υπ'όψιν τα παραπάνω, και με την επιφύλλαξη αυτών αφού έπραξε νόμιμα?

4. Μπορεί να ακολουθηθεί διαδικασία ενημέρωσης του φακέλου τώρα για τις αλλαγές αυτές αφού όλα έγιναν νόμιμα?

Ενημερωτικά, από τις αλλαγές δεν έχει υπάρξει επιβάρυνση ή αλλαγή καθ'οποιονδήποτε τρόπο του φέροντος οργανισμού.

Ευχαριστώ,Παρασκευόπουλος Νίκος 

 

 

ΥΓ στην πολεοδομία που είχα αναφέρει τη διαδικασία, μου απάντησαν πως η ενημέρωση φακέλλου αφορά άδειες δόμησης (δλδ την καινούρια διαδικασία που προβλέπει ο ΝΟΚ) και όχι οικοδομικές άδειες (κολλάνε στις λέξεις λοιπόν). Καταλαβαίνοντας από το πνεύμα της απάντησης του ΥΠΕΚΑ ότι εννοούν και τα δύο, έστειλα συμπληρωματικό μέιλ για διευκρίνηση και αναμένω απάντηση. Αυτά προς διευκόλυνση των συναδέλφων.

Πείτε μία γνώμη...

 

Πάντως σου απάντησαν μόνο στο ερώτημα 3, τα υπόλοιπα ερωτήματα τα έκαναν γαργάρα και ειδικά τα ερωτήματα 2 και 3. Γιστί εκεί είναι το θέμα, αφού παλιότερα δεν υπήρχε υποχρέωση να κάνουν ενημέρωση των σχεδίων και δεν την έκανε σχεδόν κανένας και ήταν νόμιμος. Οι περισσότερες περιπτώσεις "διαμερισμάτωσης" αφορούν τέτοια ακίνητα. 

Μάλλον και στη ΔΟΚΚ έχουν συννενοηθεί να μην ξεκαθαρίσει ποτέ αυτό το θέμα, για να μαζεύουν 500αρια.

Κατά τα άλλα όμως την ευθύνη για το αν δώσουμε βεβαίωση θα την έχουμε εμείς παρ΄όλο που αρνούνται χαρακτηριστικά να αποσαφηνίσουν αυτή την διάταξη που επιδέχεται πολλών ερμηνειών.

Επίσης, για το θέμα ότι άλλαξαν τα μηχανολογικά αν π.χ. μετακινηθεί ένα τοίχος ή αν γίνει ¨τράμπα" δωματίων μεταξύ διαμερισμάτων: Στις άδειες όπου δεν υπήρχε η υποχρέωση κατάθεσης μηχανολογικών μελετών, τότε πώς στοιχειοθετείται ότι πρέπει να γίνει διαμερισμάτωση επειδή "άλλαξαν τα μηχανολογικά"??

Link to comment
Share on other sites

1) Παρόλο που και εγώ για την "Διαμερισμάτωση" δεν σήκωνα μύγα στο σπαθί μου (χρειάζεται αν δεν συμφωνεί με την άδεια), πλέον έχω αρχίσει να το σκέφτομαι...

 

Εφόσον συνήθως υπάρχει τροποποιημένο συμβόλαιο με τις διαμορφωμένες ιδιοκτησίες, εμείς δεν πρέπει να ελέγχουμε αυτές τις διαμορφωμένες ιδιοκτησίες για υπέρβαση δόμησης, κάλυψης κ.τ.λ. ? Πολεοδομικά στο κτίριο στο σύνολο του εάν δεν έχουν τροποποιηθεί οι εγκαταστάσεις (μηχανολογικά) δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες. 

 

2) Επίσης μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί δεν γίνεται αλλαγή διαμερισμάτωσης με κατηγορία 1 ?!

 

3) Τέλος η Κατηγορία αυθαιρέτου στην διαμερισμάτωση προκύπτει από την αλλαγή των Μ2 της κάθε ιδιοκτησίας ?  

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται διαμερισμάτωση στην κατηγορία 1 αλλά πρέπει να το βάλεις ως λοιπή παράβαση. O λόγος είναι ότι η διαμερισμάτωση είναι ΠΡΟΣΤΙΜΟ 500 ευρώ ενώ η Κατηγορία 1 είναι ΠΑΡΑΒΟΛΟ 500 ευρώ για το ΣΥΝΟΛΟ των αυθαιρεσιών και αν αφήνανε να κλικάρεις διαμερισμάτωση στην Κατ. 1 θα έμπαινε πέρα από το ΠΑΡΑΒΟΛΟ 500 ευρω λόγω κατηγορίας 1, και πρόσθετο 500αρι για την διαμερισμάτωση μόνο.

 

Τα παραπάνω δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου, αλλά μου τα απάντησαν από το ΤΕΕ μέσω e-mail.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.