Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

τα 500 ευρώ που προκύπτουν από μια λοιπή παράβαση λόγω διαμερισμάτωσης σε όποια χρονολογία παλαιότητας και να υπαχθεί το σύστημα του τεε δεν του δίνει μειωτικό συντελεστή. Άρα άλλη λύση δεν υπάρχει παρά να μπει μετά το 2004. Η επέκταση του διαμερίσματος εις βάρος του φωταγωγου (υδκχ) δε συμφέρει στη περίπτωση αυτή να υπαχθεί στην 1 όπως πολύ σωστά ανέφερες, ότι και να βάζεις στην κατ. 1 θα βγάζει 500 ευρώ. Συνεπώς, τάσσομαι υπέρ στο να μην τη δηλώσεις κατ. 1.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπικώς τάσσομαι πάντοτε υπέρ της φτηνότερης νόμιμης λύσης (κι εσύ την έχεις στο πιάτο)!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν η απορια μου εντασσεται σε αυτην την κατηγορια αλλα καθοτι η πλησιεστερη, το ερωτω εδω

 

Οταν εχει κατασκευαστει φωταγωγος εις βαρος ΟΙ (οροφοδιαμερισματος) αυξανοντας επι της ουσιας τα κοινοχρηστα τετραγωνικα και μειωνοντας τα δικα μας, τι γινεται?

 

οριζεται ως διαμερισματωση?

 

Αν ειναι η μοναδικη παραβαση, μηπως θα βεβαιωνατε ανευ ρυθμισης μιας και η βεβαιωση αναφερει πως δεν υπαρχουν αυθαιρετες κατασκευες καθ υπερβαση της δομησης?

Η κατασκευη του φωταγωγου μονο καθ υπερβαση δε θεωρειται...

 

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σε καλύπτει η απάντηση 23 στη προτελευταία σελίδα της εγκυκλίου 3 περί μη κατασκευής τμήματος κτιρίου?

 

Σε κάθε περίπτωση διαμερισμάτωση δεν είναι γιατί δεν αφορά δύο ή περισσότερες Ο.Ι. εφόσον μιλάμε για οροφοδιαμέρισμα.

Θεωρητικά νομίζω πως εντάσσεται καλύτερα σε αναλυτικό προυπολογισμό (τύπου διαφορετικό περίγραμμα).

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Αν υφίσταται η "παράβαση" αυτή σε κτίριο με σύσταση ΔΕΝ θα έκανα απολύτως τίποτα!

Θα έδινα κανονικότατα βεβαίωση 4178 στην οριζόντια!

Θα με απασχολούσε μόνο αν ρύθμιζα κοινόχρηστους χώρους του ακινήτου (θα χρειαστεί για την απόκτηση ηλεκτρονικής ταυτότητας).

Δεν είναι όμως διαφορετική διαμερισμάτωση.

Link to comment
Share on other sites

Η παραβαση αυτη υφισταται σε κτηριο με συσταση

Εχει κι αλλες παραβασεις (εξωστες) και ενα τμημα προς κατεδαφιση (αυθαιρετο ερκερ ανωθεν κοινοχρηστου πολης)

Η μη κατασκευη τμηματος κτηριου δεν εχει να κανει με μενα γιατι αναφερεται σε μη κατασκευη νομιμου τμηματος, ενω εγω εχω αυθαιρετη κατασκευη κοινοχρηστου τμηματος εις βαρος μου.

 

Με τη στενη εννοια του νομου ειναι διαμερισματωση γιατι μειωνεται ο ογκος μου επ ωφελεια των κοινοχρηστων και καπως αυτο πρεπει να δειχθει...

 

Ομως η βεβαιωση γενικα αναφερει πως δεν υπαρχουν καθ υπερβαση της δομησης αυθαιρετες κατασκευες

 

Στις απομειωσεις δομησης τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Η μη κατασκευη τμηματος κτηριου δεν εχει να κανει με μενα γιατι αναφερεται σε μη κατασκευη νομιμου τμηματος, ενω εγω εχω αυθαιρετη κατασκευη κοινοχρηστου τμηματος εις βαρος μου.

Εάν το ερμηνεύσεις από τη πλευρά της ιδιοκτησίας σου νομίζω ότι σε καλύπτει, δηλαδή ότι δεν κατασκευάστηκε εκείνο το νόμιμο τμήμα της ιδιοκτησίας που εξετάζεις και ως συνέπεια της μη κατασκευής του είναι η δημιουργία του φωταγωγού που σε προβληματίζει.

 

Εάν αυτή ήταν η μοναδική παραβαση της ιδιοκτησίας θα έδινα βεβαίωση.

Εάν τακτοποιούσα και άλλες παραβάσεις, θα την χρέωνα με αναλυτικό προυπολογισμό λόγω μερικής αλλαγής του περιγράμματος.

 

Στις απομειωσεις δομησης τι παιζει?

Δεν αποτελούν παράβαση εάν δεν προκύπτει έμμεση πολεοδομική παράβαση από την απομείωση.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα

Έχω 2 διαμερίσματα σε έναν όροφο που ενώθηκαν  το 2010 σε ένα (1) παίρνοντας 1,5μ2 από τον χώρο του κλιμακοστασίου.

Καμιά αλλαγή σέ Η/Μ. Υπάρχει συναίνεση για την ρύθμιση από τους συν/τες.

Η ερώτηση είναι αν αυτό είναι διαμερισμάτωση ή πρέπει να βάλω άλλη παράβαση? Μήπως με αναλυτικό? Τι εργασίες θα περιέχει ο αναλυτικός?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

διαμερισμάτωση και συναίνεση για το 1.5τμ ΚΧ , είσαι σίγουρη οτι δεν έχεις αλλαγή στα ΗΜ... έχει 2 κουζίνες το διαμέρισμα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.