Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Έχεις δίκιο!!!!

Δεν είχα προσέξει ότι, στα εγκεκριμένα σχέδια εμφανίζεται ένας ενιαίος χώρος!!!!

Βεβαίως και δεν υπάρχει διαμερισμάτωση.

Προφανώς ...την πάτησαν!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στα πλαίσια έκδοσης άδειας νομιμοποίησης (ενταγμένης στον 4014) υπερβάσεων στο υπόγειο και στο δώμα 5όροφης οικοδομής,προέκυψε κατά τον έλεγχο των σχεδίων διαφορετική διαμερισμάτωση στους Α και Β ορόφους (έγιναν 2 διαμερίσματα αντί 3 που προέβλεπε η άδεια).Η άδεια είναι του 1984 ιδίων ιδιοκτητών.

Το ερώτημα είναι.

Μπορώ να εντάξω την διαφορετική διαμερισμάτωση στην άδεια νομιμοποίησης (τύπου αναθεώρηση)η υποχρεωτικά πρέπει να την περάσω μέσω του 4178 και αντίστοιχη πληρωμή 2 παραβόλων;;

Κάποια άποψη; Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

Ιάσωνα ευχαριστώ,

αυτό πιστεύω και εγώ ,αλλά για τον φόβο των ιουδαίων υπάρχει κάποια εγκύκλιος που το στηρίζει;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ γι' αυτό ρώτησα...... Περιμένω την απάντηση....

απο 2 καταστηματα εγιναν ενα. Συμφωνα με τα εγκεκριμενα σχεδια και συμφωνα με την πραγματικοτητα υπαρχει αλλαγη στα μηχανολογικα. μ ειπαν να βρω το μισθωτηριο και αν τα νοικιαζε στον ιδιο ιδιοκτητη και τα 2 μου ειπαν οτι καλλιστα θα μπορουσα να το χρησιμοποιησω απο εκεινη την ημερομηνια και επειτα(απο 2 τα χρησιμοποιουσε ως 1). το θεμα ειναι οτι οντωσ τα νοικιαζαν στον ιδιο ιδιοκτητη αλλα το μισθωτηριο εγινε τον νοεμβριο του 11, δηλαδη μετα την 28.7.2011. τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση?υπαγεται 'η οχι? παιρνω και στο ΤΕΕ  και στο ΥΠΕΚΑ αλλα προφανως και δεν το σηκωνει κανεις. ελπιζω να εγινα κατανοητη.

Link to comment
Share on other sites

Ιάσωνα ευχαριστώ,

αυτό πιστεύω και εγώ ,αλλά για τον φόβο των ιουδαίων υπάρχει κάποια εγκύκλιος που το στηρίζει;

 

Όχι. Είναι όμως μια αυθαιρεσία η οποία μπορεί να νομιμοποιηθεί μέσω ΟΑ.

 

 

απο 2 καταστηματα εγιναν ενα. Συμφωνα με τα εγκεκριμενα σχεδια και συμφωνα με την πραγματικοτητα υπαρχει αλλαγη στα μηχανολογικα. μ ειπαν να βρω το μισθωτηριο και αν τα νοικιαζε στον ιδιο ιδιοκτητη και τα 2 μου ειπαν οτι καλλιστα θα μπορουσα να το χρησιμοποιησω απο εκεινη την ημερομηνια και επειτα(απο 2 τα χρησιμοποιουσε ως 1). το θεμα ειναι οτι οντωσ τα νοικιαζαν στον ιδιο ιδιοκτητη αλλα το μισθωτηριο εγινε τον νοεμβριο του 11, δηλαδη μετα την 28.7.2011. τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση?υπαγεται 'η οχι? παιρνω και στο ΤΕΕ  και στο ΥΠΕΚΑ αλλα προφανως και δεν το σηκωνει κανεις. ελπιζω να εγινα κατανοητη.

 

Μπορείς να ρυθμίσεις τη συγκεκριμένη αυθαιρεσία χωρίς όμως να χρησιμοποιήσεις τα μισθωτήρια ως αποδεικτικό.

Link to comment
Share on other sites

Ιάσωνα ευχαριστώ,

αυτό πιστεύω και εγώ ,αλλά για τον φόβο των ιουδαίων υπάρχει κάποια εγκύκλιος που το στηρίζει;

Εγώ θεωρώ πως πρώτα πρέπει η διαμερισμάτωση να περάσει από τον ν4178 και μετά να προχωρήσει σε άδεια νομιμοποίησης διότι στο έντυπο ένταξης στον ν4014 δεν υπάρχει η αυθαιρεσία της διαμερισμάτωσης.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Είναι όμως μια αυθαιρεσία η οποία μπορεί να νομιμοποιηθεί μέσω ΟΑ.

 

 

 

Μπορείς να ρυθμίσεις τη συγκεκριμένη αυθαιρεσία χωρίς όμως να χρησιμοποιήσεις τα μισθωτήρια ως αποδεικτικό.

και αν πεσω σε δειγματοληπτικο ελεγχο τοτε τι γινεται??δεν θα μ ζητησει το συστημα καποιο αποδεικτικο για το ποτε εγινε η διαμερισματωση??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις σας ....

Μα δεν υπαρχει διαμερισματωση. 166 βλέπει, 166 λένε τα σχεδια...

Γι'αυτό και ανέφερα ότι είναι πολύπλοκη περίπτωση , γιατί πολεοδομικά 166 βλέπω , αλλά συμβολαιογραφικά (και εδώ είναι η ουσία καθώς μιλάμε για μεταβίβαση) είναι δύο ιδιοκτησίες , οπότε θεώρησα ότι πρέπει να δηλωθεί ώς διαμερισμάτωση ορόφου η συνένωση των 2 ιδιοκτησιών ....

Έχεις δίκιο!!!!

Δεν είχα προσέξει ότι, στα εγκεκριμένα σχέδια εμφανίζεται ένας ενιαίος χώρος!!!!

Βεβαίως και δεν υπάρχει διαμερισμάτωση.

Προφανώς ...την πάτησαν!

Την πάτησαν αλλά το θέμα είναι αν μέσα απο αυτόν τον νόμο έχουν ή όχι την δυνατότητα να προχωρήσουν στην μεταβίβαση χωρίς να συναντήσουν μελλοντικά νομικά προβλήματα όσον αφορά την νομιμοποίηση του αυθαιρέτου . Συγχρόνως , και εγώ σαν Μηχανικός , πρέπει να υποστηρίξω νομοθετικά την δήλωση / βεβαίωση .... Οπότε το πρόβλημα παραμένει ....

Link to comment
Share on other sites

Τι έχεις πολεοδομικά στην περίπτωσή σου.

Αυθαίρετο κλείσιμο ΗΧ. Δηλαδή μπορείς να κάνεις την τακτοποίηση αυτού στο ενιαίο διαμέρισμα.

 

Νομικά τώρα τι έχεις

Δύο συμβόλαιο που κακώς έγιναν.

 

Επίσης μία απορία. Με τον ν3843 πως δηλώθηκε; Σαν ΗΧ στο σύνολο ή στο μικρό; Μάλλον στο σύνολο...

Άρα έχεις σαν ντεφάκτο πως όταν δηλώθηκε ο ν3843 ήταν ενιαίο....

Το σχέδιο του ν3843 θα πρέπει να εμφανιστεί στον ν4178; Θεωρώ πως ναι. Αυτό όμως δημιουργεί προβλήματα...

 

Δεν ξέρω αν η καλύτερη λύση είναι ακύρωση της γονικής παροχής (δεν ξέρω αν και πως γίνεται) και γονική παροχή σήμερα του όλου....

Δεν ξέρω ξαναλάεω....

 

Αλήθεια ο συμβολαιογράφος τι άποψη έχει περί του θέματος;

Έχει νόμιμη οδό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.